Porady

Podstawowe zalety i funkcje szyb hartowanych

Podstawowe zalety i funkcje szyb hartowanych

Szkło hartowane wyróżnia wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jest ono również znacznie odporniejsze niż zwykłe szkło. Sprawdź, czym jeszcze różni się od pozostałych surowców i jakie ma wady i zalety.

Poznaj zalety szyby hartowanych

Szyba hartowana jest znacznie odporniejsza na uszkodzenia niż zwykła szyba. By ją rozbić trzeba użyć co najmniej kilka razy większej siły. Wykazuje również większą odporność na nierównomierne nagrzewanie. Ten rodzaj szyby świetnie radzi sobie z szokiem termicznym. Na rynku dostępne są modele wytrzymujące nawet różnicę temperatur do 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że nie zmienia swoich właściwości, nawet pod wpływem wymagających czynników atmosferycznych, może służyć w nawet najtrudniejszych warunkach – nie straszne są jej upały i siarczyste mrozy.

Ponadto szyba hartowana w trakcie uderzenia nie rozpada się na drobne kawałki. Tworzywo amortyzuje uderzenie i tym samym chroni znajdujące się w  pobliżu osoby – w niektórych przypadkach może uchronić nawet przed kalectwem. Jej zaletą jest również wygląd. Na pierwszy rzut oka szyba hartowane nie różni od zwyczajnej szyby, więc można je montować w przeróżnych pomieszczeniach. Co więcej, do pielęgnacji hartowanego szkła wystarczą podstawowe środki czyszczące, np. miękka szmatka i dowolny płyn.

Jakie są wady hartowanego szkła?

Praktycznie jedyną wadą hartowanego szkła jest jego cena. Szyba tego typu jest droższa od tej zwykłej. Sporo problemów może sprawić montaż wadliwego produktu – wówczas nie będzie spełniać wymagań i nie będzie szybą pełnowartościową. Z tego względu zawsze warto kupować ją u sprawdzonego producenta. To gwarancja, że szkło nie będzie miało skazy i nie ulegnie zniszczeniu w najmniej oczekiwanym momencie. Materiał nie nadaje się do żadnej obróbki, więc nie można go ciąć i szlifować – w przeciwnym wypadku ulegnie zniszczeniu. Problem sprawić może również  zakup hartowanego szkła słabej jakości. Materiał tej klasy – np. w przypadku smartfonów – zmniejsza czułość ekranu na dotyk. Z kolei zakup słabej szyby hartowanej może być powodem szybszego jej zniszczenia. To z kolei będzie wiązać się z koniecznością szybkiej wymiany i z koniecznością zapłaty większej sumy za usługę.

Gdzie swoje zastosowanie znalazły szyby hartowane?

Materiał wykorzystuje się niemal w każdej branży. Szyby hartowane chronią wyświetlacze smartfonów i szyby samochodowe, lecz najczęściej używane są w budownictwie i architekturze. Wynika to z możliwości, jakie oferują – szyby hartowane są twarde i chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. W budownictwie używa się ich do budowania podłóg, schodów i balustrad. Są również wstawiane do drzwi wejściowych jako przeszklenie – zarówno w biurach, jak i domach prywatnych. Ze szkła hartowanego produkuje się m.in. kabiny prysznicowe i parawany nawannowe. Można je również zaadaptować do nowoczesnych wnętrz. Zakłady szklarskie z hartowanego szkła produkują półki, blaty i nowoczesne meble np. w stylu glamour.

Similar Posts