Porady

Jak powinna być wykonana izolacja pozioma murów?

Jak powinna być wykonana izolacja pozioma murów?

Prawidłowe wykonanie izolacji poziomej murów jest niezwykle istotne z perspektywy stabilności całego obiektu. Izolacja zabezpiecza bowiem ściany fundamentowe przed szkodliwym działaniem wilgoci. Błędy popełnione podczas kładzenia izolacji mogą doprowadzić do zawilgocenia murów, a co za tym idzie, zniszczenia materiałów budowlanych. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jak powinna być wykonana izolacja pozioma. Zapraszamy do lektury.

Hydroizolacja ścian fundamentowych – niezbędny etap budowy domu

Kompleksowa hydroizolacja ścian fundamentowych, na którą poza izolacją poziomą składa się również pionowa, to niezbędny etap budowy każdego obiektu. Głównym zadaniem izolacji poziomej jest zabezpieczenie murów przed podciąganiem kapilarnym wody z gruntu. Oznacza to, że przez prawidłowo wykonaną izolację znajdująca się w gruncie woda nie przedostanie się ku wyższym kondygnacjom budynku. Z tego powodu izolacja pozioma przez wielu określana jest jako najważniejsza w całym domu.

O to, dlaczego tak jest, spytaliśmy pracownika firmy ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Woda gruntowa stanowi poważne zagrożenie zarówno dla materiałów wykorzystanych do budowy ścian fundamentowych, jak i tych wykończeniowych. Budynki, w których izolacja pozioma nie została wykonana właściwie, są zdecydowanie bardziej narażone na szkodliwy wpływ wilgoci. W takich obiektach przed wodą nie istnieją żadne bariery uniemożliwiające jej kontakt z murami. Przesiąknięcie wody z gruntu do wyższych partii domu prowadzi do pojawienia się korozji chemicznej i biologicznej, co w dłuższej perspektywie może oznaczać konieczność wykonania generalnego remontu ścian w całym budynku.

Jak kłaść izolację poziomą?

Izolacja pozioma kładziona jest między ławą fundamentową a ścianą zewnętrzną. Dzięki temu rozdziela oba elementy konstrukcyjne, co sprawia, że na ich styku nie powstają pęknięcia w wyniku osiadania budynku. Ma to duże znacznie z perspektywy konstrukcji obiektu. Druga warstwa izolacji powinna zostać położona pod stropem najniższej kondygnacji, czyli na styku fundamentów i ścian parteru. W przypadku domów podpiwniczonych konieczne jest także wykonanie izolacji górnej powierzchni ścian fundamentowych. Wielu fachowców uważa również, że dodatkowa warstwa izolacji powinna zostać położona pod ścianami nośnymi i działowymi, a następnie połączona z warstwą izolacji podłogi. Taka konstrukcja sprawi, że obiekt będzie w pełni zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci z gruntu.

Materiały wykorzystywane do izolacji poziomej

Izolację poziomą ścian można wykonać przy użyciu różnych materiałów. Dawniej była to głównie papa na lepiku, obecnie inwestorzy mają do wyboru znacznie szerszą gamę produktów. Należą do nich m.in. papy termozgrzewalne, folie do izolacji i masy bitumiczne (asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe). Popularne są też specjalne zaprawy uszczelniające oraz kleje. Największą zaletą materiałów mineralnych jest łatwość i szybkość aplikacji oraz możliwość użycia bezpośrednio po otwarciu.

Wykonanie izolacji poziomej murów – co trzeba wiedzieć?

Prawidłowe wykonanie izolacji poziomej murów zależy do wielu czynników. Mowa tu przede wszystkim o właściwym dopasowaniu metody i materiałów izolacyjnych do rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych w miejscu prowadzenia robót. Przed rozpoczęciem prac należy więc wykonać wnikliwą analizę terenu. Najlepiej jest zrobić to kilkukrotnie, w różnych porach roku. Jeśli w wyniku przeprowadzonej analizy okazało się, że aktualny poziom wody w gruncie jest za wysoki, należy wykonać odwodnienie terenu. Wszelkie prace związane z izolacją poziomą można rozpocząć dopiero w momencie, gdy wykop jest całkowicie osuszony. Końcowa jakość wykonanej izolacji zależy również od stanu podłoża – wierzchnia warstwa ścian fundamentowych musi być równa oraz odpowiednio zagruntowana.

Similar Posts