Porady

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Początek lata, a co za tym idzie zbliżające się upały sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób ochłodzić mieszkanie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście klimatyzacja, jednak nie posiadając jej również można utrzymywać przyjemną temperaturę w pomieszczeniach. Jak to robić? Poniżej odpowiedź.

Umiejętne wietrzenie

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Przede wszystkim umiejętnie regulując temperaturę w jego wnętrzu. Co to oznacza? Otóż należy kierować się temperaturą na zewnątrz, a następnie zapobiegać przedostaniu się gorącego powietrza do wnętrza mieszkania oraz wydostaniu się z niego powietrza chłodnego. W związku z tym warto pamiętać, że mieszkanie wietrzymy wieczorem, kiedy to temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa niż we wnętrzu. Otwarte okna można pozostawić aż do rana, ale należy je zamknąć jeszcze przed wzrostem temperatury w ciągu dnia. W efekcie temperatura w domu będzie o kilka stopni niższa niż na zewnątrz. Proces ten można wspomóc wentylatorami, które usprawnią wymianę powietrza dokonywaną w godzinach wieczornych.

Zastosowanie białych i grubych zasłon

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie białych i grubych zasłon, które nie tylko znacznie wolniej nagrzewają się w porównaniu do ciemnych materiałów, ale również odbijają część promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że efekt jest widoczny wyłącznie wtedy, gdy okna pozostają przez cały dzień zamknięta (zasada opisana w poprzednim akapicie), a zasłony zasłonięte.

Regulacja wilgotności

W naszym klimacie upały oznaczają spadek wilgotności powietrza, które staje się bardzo suche. Chcąc ochłodzić pomieszczenia bez klimatyzacji warto więc zająć się regulacją wilgotności powietrza we wnętrzach. Można w tym celu wykorzystać profesjonalne nawilżacze lub zastosować domowe sposoby. Przykładem może być umieszczenie wilgotnych ręczników na grzejnikach lub suszarce do prania, co pozwoli nie tylko nawilżyć powietrze, ale również obniżyć temperaturę. Więcej tego typu porad i inspiracji można znaleźć na stronie HomeIdea.com.pl.

Podsumowując należy stwierdzić, że schłodzenie mieszkania bez klimatyzacji jak najbardziej jest możliwe. Co więcej, nie jest to specjalnie trudne.

Similar Posts