Porady

Jak przekształcić oczyszczalnię biologiczną w biologiczno-chemiczną?

Wśród dostępnych alternatywnych rozwiązań dla klasycznych szamb wyróżnić można obecnie na rynku różnorodne rodzaje przydomowych, ekologicznych oczyszczalni ścieków. Najpopularniejsze z nich to natomiast modele biologiczne oraz biologiczno-chemiczne. Dlatego też w tym artykule skupiamy się właśnie na nich, omawiając ich działanie, różnice między nimi oraz to jak w prosty sposób przekształcić oczyszczanie biologiczną w biologiczno-chemiczną.

Czym jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Oczyszczalnie biologiczne zbudowane są z 5-komorowych zbiorników z napowietrzaniem złoża aktywnego. Proces oczyszczania ścieków w tym przypadku opiera się na oczyszczaniu tlenowym i beztlenowym. W pierwszej kolejności ścieki trafiają więc do komory denitryfikującej, gdzie oddzielany jest od nich tłuszcz oraz cięższe cząstki stałe. Następnie w komorze nitryfikacyjnej ścieki są rozkładane za pomocą złoża bakterii tlenowych, dzięki temu trafiając do ostatniej komory, są dzielone na wodę odprowadzaną na zewnątrz oraz tą zawierającą resztki osadów, która trafia ponownie do komory denitryfikacyjnej. 

Czym różni się biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków od biologicznej?

W przypadku biologiczno-chemicznych oczyszczalni ścieków, które znaleźć można między innymi w ofercie firmy EKO-BIO ich budowa jest taka sama jak oczyszczalni biologicznych. Różnią się jednak sposobem oczyszczania w nich ścieków. Bazuje on bowiem na wprowadzonych do komory denitryfikacji specjalnych preparatach chemicznych w postaci siarczanów żelaza mających za zadanie wyeliminować ze ścieków głównie takie substancje jak fosforany. 

W jaki sposób biologiczną oczyszczalnię ścieków można zmienić w oczyszczalnie biologiczno-chemiczną?

Ze względu na fakt, że zarówno biologiczne, jak i biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków zbudowane są na bazie takich samych 5-komorowych zbiorników przekształcenie modelu biologicznego w oczyszczalnie EKO-BIOCH nie jest problematyczne. Wymaga wyłącznie wyposażenia jej w elementy, które będą dodawały preparat chemiczny w automatyczny sposób. Z tego względu użytkowanie biologiczno-chemicznej oczyszczalni ścieków także pozostaje niezmienne i tak samo wygodne. Wytrącane ze ścieków fosforany za pomocą siarczanów żelaza usuwane są z kolei wraz z innymi osadami raz na 9 miesięcy. 

Podsumowując, aby przekształcić oczyszczalnię biologiczną w biologiczno-chemiczną należy wyposażyć ją wyłącznie w dodatkowy dozownik preparatu chemicznego, pozostałe elementy oczyszczalni pozostają natomiast niezmienne.

Similar Posts