Porady

Uważaj na najczęściej popełniane błędy podczas układania kostki brukowej

Uważaj na najczęściej popełniane błędy podczas układania kostki brukowej

Proces układania kostki brukowej nie należy do skomplikowanych. Niestety wymaga od brukarzy solidności i staranności.

Wszelkie błędy, pośpiech i próby zaoszczędzenia na materiałach mogą w przyszłości trwale oszpecić Twoją posesję. A wszelkie próby naprawy tego stanu będą wiązały się z kolejnymi wydatkami na brukarzy.

Pamiętaj więc, aby na każdym etapie układania kostki brukowej Twoja ekipa sumiennie i dokładnie wykonywała powierzone im zadanie:

– Podczas korytowania sprawdź, czy na całej wyznaczonej powierzchni głębokość wykopu jest odpowiednia – by nie była za płytka. Ziemia jest plastycznym podłożem, a kostka brukowa wymaga stabilności, którą daje jej odpowiednio gruba i twarda podbudowa. Sprawdź również, czy wykop ma odpowiednie nachylenie. To bardzo ważna kwestia z punktu widzenia właściwego drenażu działki. Jeśli spad będzie za mały lub krzywy spowoduje, że pod wybrukowaną powierzchnią będzie się gromadzić woda i uplastyczniać grunt. Deformacje spowodowane takimi błędami zaczynają być widoczne po pierwszej zimie, na wiosnę – mają formę wybrzuszeń.
– Na etapie wykonania podbudowy (wypełnienia wykopu żwirem, tłuczniem, etc.) pilnuj, aby brukarze użyli właściwego materiału i odpowiednio mocno go ubili. Miękkie podłoże będzie niestabilne i po przejściu jesiennych deszczy, zimowych mrozów i wiosennych roztopów, wyłożona kostką brukową powierzchnia może się zdeformować. Ponadto niewłaściwie dobrany materiał na podbudowę – jeśli będzie nieprzepuszczalny – nie będzie odprowadzać wody, co spotęguje deformację terenu z powodu rozmiękczenia gruntu oraz zamarzania wody i rozpierania kostki brukowej przez lód w trakcie zimowych mrozów. W chwili osadzania krawężników sprawdź, czy są solidnie ułożone. Dopilnuj, by podbudowa i podsypka były odpowiednio dociśnięte do krawężników, gdyż wszelki brak solidności będzie skutkować późniejszym zapadaniem się poszczególnych elementów.
– Podczas układania kostek brukowych dopilnuj, aby ekipa brukarska zachowała odpowiedni spadek terenu na całej powierzchni roboczej i odpowiednio mocno dobijała każdą kostkę. Na słabo wypoziomowanym terenie podczas deszczy będą się tworzyć kałuże.
– Na ostatnim etapie – spoinowania kostek brukowych – sprawdzaj, czy między kostkami została wsypana odpowiednio duża ilość piasku. Jeśli będzie go za mało, to niestety podczas użytkowania poszczególne kostki mogą zacząć się kiwać, obsuwać i wykrzywiać.

Jeśli Twoja kostka brukowa Firmy Jadar – https://jadar.pl/ – zostanie ułożona prawidłowo, to z pewnością będzie trwała i stabilna przez lata. A jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się jej nienagannym wyglądem i funkcjonalnością, to pamiętaj o regularnym usuwaniu roślin z miejsc spoinowania. Korzenie potrafią wniknąć głęboko między kostki i zmiękczyć spoinę, a to jak już wiesz, spowoduje wykrzywianie się kostek brukowych.

Similar Posts