Porady

Klejenie plexi – czy warto oddać to specjalistom?

Plexi to wyjątkowy materiał, na miarę naszych czasów. Na pierwszy rzut oka wygląda jak tafla szkła. Dopiero po wzięciu jej w rękę zauważmy niezwykle niską wagę i pewną elastyczność. Te właśnie cechy sprawiają, że jest ona chętnie wykorzystywana do wielu różnych zadań w wielu gałęziach przemysłu i rynku.

Dlatego, zanim też odpowie się na pytanie do czego potrzebne jest klejenie plexi, należy najpierw uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest to tworzywo oraz gdzie znajduje idealne zastosowanie.

Przede wszystkim plexi może zastąpić szkło w wielu produktach, które nie są olbrzymiej wielkości albo takich, w których potrzeba jest przezroczystości i solidności, a jednocześnie użycie szkła mogłoby nieść ryzyko stłuczenia. Najchętniej plexi stosuje się w reklamie, ale też na przykład budownictwie. Z plexi można wykonać wiele ciekawych projektów domowych akcesoriów i nie tylko. Dobrym przykładem zastąpienia szkła przez plexi są akwaria. Jednak tu potrzeba odpowiedniego ich sklejania. Nie, tylko aby produkt z plexi był wytrzymały, ale i estetyczny.

Co jest ważne przy klejeniu plexi?

Klejenie plexi to przede wszystkim różnego tworzenie różnego rodzaju trójwymiarowych akcesoriów, stojaków, czasami gablot czy uchwytów. Jest to zadanie, które najlepiej oddać w ręce specjalistów. Dlaczego? Ponieważ potrzebne są odpowiedniego rodzaju kleje, jak i świadomość tego, jakie właściwości posiada ten materiał.

Przede wszystkim, biorąc się za klejenie plexi, musimy wiedzieć, że jest to tworzywo o dosyć dużej elastyczności, dlatego zastosowane kleje muszą także być elastyczne po wyschnięciu. W przypadku klejenia przeźroczystej plexi niezwykle ważne jest, aby nie psuły one estetyki powstałej konstrukcji.

Klejenie plexi, czy może gięcie plexi?

Tworzenie trójwymiarowych produktów na potrzeby akcesoriów domowych lub budownictwa to dwa różne rodzaje, jak mogą być wykonane z pleksiglasu. Jeżeli potrzebujemy brył zamkniętych, takich jak akwaria czy różnego rodzaju pojemniki, zdecydowanie będzie potrzebne klejenie plexi, za pomocą odpowiednich klejów, narzędzi, no i doświadczenia z tego rodzaju potrzebami.

Jednak gdy mówimy o wykonaniu produktów, które nie potrzebują ani szczelności, ani zadbania o to, by brzegi plexi były ze sobą szczelnie połączone, dobrym rozwiązaniem może być gięcie plexi. Otrzymuje się wtedy twory o różnych łukach, gdyż plexi nie da się zgiąć tak po prostu, jak tekturę. Jednak ostatecznie dostajemy prostopadłe powierzchnie lub inne wymagane do projektów.

Similar Posts