Porady

Worek do odkurzacza – jak wybrać? Co warto wiedzieć?

Worek do odkurzacza – jak wybrać? Co warto wiedzieć?

Wybierając odkurzacz workowy z tyłu głowy, musimy mieć to, że należy regularnie wymieniać worki. Oczywiście należy wiedzieć jaki typ worka wybrać. Istnieje kilka ich rodzajów, m.in. syntetyczne, papierowe, worki wielorazowe i jednorazowego użytku. To najbardziej popularne odmiany. Jakie są najlepsze worki do odkurzaczy? Jaki dopasować je do posiadanego urządzenia?

Czemu wymiana worków do odkurzacza jest tak ważna?

Decydując się na zakup odkurzacza workowego, należy o nie odpowiednio zadbać. Jest to urządzenie, które występuje niemal w każdym domu. Aby maszyna mogła prawidłowo i należycie spełniać swoją funkcję worki do odkurzacza muszą być w nim regularnie wymieniane. Jeżeli będą przepełnione, sprzątanie będzie nieefektywne, a ponadto może dojść do usterki urządzenia w najgorszym przypadku.

Często zadawanym pytaniem wśród użytkowników odkurzaczy jest to, jaki worek do odkurzaczy wybrać. Częstotliwość ich wymiany jest sprawą dość indywidualną i zależy przede wszystkim od tego, jak często dbamy o domowy porządek, używając sprzętu. Warto podkreślić, że producenci nie określają ściśle, co ile warto dokonywać zmiany worków.

To kiedy zachodzi konieczność zmiany worka, możemy łatwo zaobserwować. Podczas odkurzania urządzenie traci swoją moc ssania, a samo sprzątanie jest wysoce nieefektywne. Bardziej zaawansowane modele same sygnalizują konieczność wymiany przez święcące diody.

Wymiana worków w odkurzaczu

Worek zapełni się szybciej, jeżeli z urządzenia korzystamy często, a w miejscu sprzątania kurz oraz inne zanieczyszczenia pojawiają się bardzo szybko. Sama wymiana worka nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Podczas tego procesu warto jedynie pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa oraz higieny. Pierwszą sprawą jest odłączenie sprzętu od gniazdka, gdyż niektóre zanieczyszczenia w połączeniu z prądem mogą stanowić zagrożenie. Przed opróżnieniem worka warto dokładnie zamknąć nakrywkę, aby zawartość nie przedostała się do pomieszczenia.

Worki do odkurzacza papierowe czy materiałowe?

Najpopularniejszymi na rynku są worki papierowe oraz worki materiałowe. Jakie wybrać? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Te pierwsze należą do tanich oraz łatwych w wymianie, a ich rodzajów jest na tyle, że możemy dobrać je spokojnie do typu poszczególnego odkurzacza. Niestety nie wykazują dużej odporności na rozerwanie, czy wilgoć. Ponadto niektórzy użytkownicy skarżą się na to, że zostawiają w powietrzu niewielkie drobinki kurzu i są jednorazowe.

Worki materiałowe wykonane są z tkaniny, która jest wytrzymała i odporna na rozerwanie. Umożliwia to wielorazowe użytkowanie jednego produktu przez długi okres czasu. Ich opróżnianie to jednak niejedyna czynność, jaką należy wykonać, aby je oczyścić całkowicie z resztek brudu. Istnieje konieczność cyklicznego prania tego typu produktów. Do wyboru mamy np. worki płócienne znanych marek:

worki do odkurzacza Zelmer;

worki do odkurzacza Electrolux;

worki do odkurzacza Bosch.

Jednym z najbardziej higienicznych rozwiązań są worki jednorazowe syntetyczne. Wyrzucane są po każdorazowym zapełnieniu. Są wytrzymałe i łatwe w użyciu. Taki model sprzyja alergikom, dzięki temu, że posiadają filtr, który zapewnia szczelność i ochronę przed pyłami, roztoczami, czy pleśniami.

Jakie worki do odkurzacza wybrać?

Jak widać każdy rodzaj worków, ma swoje zalety i wady. To, jaki model wybierzemy, zależy tylko i wyłączenie od naszego budżetu i indywidualnych upodobań. Warto pamiętać, aby dobierać worki zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli ich nie znamy, warto wyjąć obecny worek i odszukać parametrów, które mogą wskazówką do wyboru nowego produktu.

 

Similar Posts