Porady

Jak wybrać szlifierkę do tynków?

Podczas szlifowania zależy nam przede wszystkim na tym, aby uzyskać gładką powierzchnię, która będzie wręcz perfekcyjnie równa. Do uzyskania takiego efektu niezbędne jest wykorzystanie dobrej jakości sprzętu. Niegdyś szlifowało się, a pewnie i niektórzy także dzisiaj używają, za pomocą packi, do której mocowało się siatkę plastikową. Obecnie jednak wykorzystuje się elektronarzędzia, które nie tylko uprzyjemniają, ale również przyspieszają realizację prac. Mowa tutaj o szlifierka. Jak więc wybrać urządzenie, które będzie idealne do szlifowania tynków?

Jak wybrać szlifierkę do tynków?

Dla laika, który na co dzień nie używa takich sprzętów, wybór szlifierki będzie trudnym zadaniem. W marketach dostępne są urządzenia, które różnią się pod wieloma względami. Mają inne parametry techniczne i przeznaczenie. Jeśli naszym głównym celem jest szlifowanie tynków, to nasz wybór powinien paść na szlifierkę oscylacyjną. Taką można kupić między innymi na https://www.bricoman.pl/. Nadaje się ona do prac na płaskich i równych powierzchniach. Bez problemu dociera również do narożników – jest to możliwe dzięki prostokątnej stopie, która jest istotnym elementem tego urządzenia. Im większa stopa, tym szybciej uda nam się oszlifować daną powierzchnię. Musimy jednak liczyć się z tym, że w takim przypadku znacznie ciężej będzie nam dotrzeć do mniej dostępnych miejsc.  

Długość stopy w takich urządzeniach może się wahać od 18,5 cm do 23 cm, natomiast szerokość od 19 do 11,5 cm. Na jakość i dokładność ma również wpływ ilość oscylacji. Szlifierki do tynku wykonują ich w przedziale 10 000 – 25 000 cykli na minutę. W niektórych modelach możemy samodzielnie ustawiać ilość i prędkość oscylacji. Wybierając odpowiednie urządzenie powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale także na jego konstrukcję. Sprzęt powinien być lekki, a praca z nim nie wymagać dużych nakładów siły. Zwróćmy również uwagę na dodatki – w komplecie możemy dostać wymienne tarcze różnych wielkości oraz worki na pył.

Szlifierki do zadań specjalny, czyli nie tylko do tynków

Szlifierka oscylacyjna jest narzędziem uniwersalnym i praktycznym. Przyda się nie tylko do szlifowania tynków, ale również do obróbki różnych innych materiałów. Z łatwością można nią oszlifować drzwi, drewniane blaty kuchenne oraz meble o prostym wykończeniu. Jeśli zależy nam na większej uniwersalności, to możemy przyjrzeć się szlifierkom mimośrodowym. Przy ich pomocy możemy opracować powierzchnie metalowe, drewniane, wklęsłe, wypukłe. Sprawdzą się one nawet do polerowania elementów samochodowej karoserii, a po zmianie tarczy może pełnić funkcję polerki. Wydajność pracy z tym urządzeniem zależy głównie od średnicy tarczy – im jest większa, tym szybciej poradzimy sobie z oszlifowaniem powierzchni.

Similar Posts