Porady

Do czego służą pompy obiegowe?

Do czego służą pompy obiegowe?

Pompy obiegowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle grzewczym. Ich działanie polega na wymuszaniu obiegu wody w zamkniętych systemach grzewczych. Ma to głównie związek z centralnym ogrzewaniem, ale nie tylko. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego może przydać Ci się pompa obiegowa, zapraszamy do tekstu!

Jak działa pompa obiegowa?

Pompy obiegowe tłoczą wodę w taki sposób, by dotarła ona równomiernie do wszystkich elementów instalacji. Za tę możliwość odpowiada specjalny wirnik. Dodatkowo pompy ciepła utrzymują stałe ciśnienie i zabezpieczają kotły centralnego ogrzewania.

Pompy obiegowe są stosowane przede wszystkim w systemach C.O., ale można je również znaleźć w klimatyzacji, ogrzewaniu podłogowym, czy solarnym. Dzięki pompom obiegowym dostępne są większe możliwości przy projektowaniu systemów grzewczych. Nowoczesne pompy obiegowe są kompatybilne ze znaczną większością kotłów centralnego ogrzewania. Dzięki temu skomponowanie całego systemu nie sprawia większych trudności. Jeśli interesują Cię dobre pompy tego rodzaju, zobacz pompy obiegowe w sklepie dostudni.pl. Szeroki wybór i szczegółowy opis parametrów znacznie ułatwiają wybór.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy obiegowej

Pompy obiegowe przeznaczone są do pracy w specyficznych warunkach, ponieważ mają styczność z gorącą wodą. Należy również mieć na uwadze, że pompy obiegowe pracują z reguły nieustannie. Z tego względu powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów odpornych na wysoką temperaturę i zużycie. Wysokiej jakości pompy obiegowe wykonuje się ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub żelaza. Kolejną kwestią przy wyborze pompy obiegowej jest silnik i sposób działania. Wyróżnia się 2 główne typy pomp obiegowych: bezdławicowe, idealne do użytku domowego, oraz dławicowe. Różnica między nimi polega na tym, że pompy dławicowe mają oddzielony silnik, wobec czego nie jest on chłodzony przepływającą wodą.

Na koniec zostają nam poniższe parametry, na które musisz zwrócić uwagę.

  • Wydajność pompy, która podawana jest w m³/h. Wydajność oznacza ilość wody, jaką pompa może wypuścić do instalacji.

  • Maksymalne ciśnienie, jakie może pojawić się w pompie obiegowej.

  • Wielkość pompy, ponieważ rozmiar wpływa na generowany hałas. Im większa pompa, tym głośniej działa.

  • Pobór mocy, czyli jak dużo prądu zużywa dana pompa.

  • Zakres temperatur, w których pompa może pracować.

Jaką pompę obiegową do domu wybrać?

Kiedy wiemy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze pompy obiegowej, wybór jest troszkę łatwiejszy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z fachowym doradcą. Wskazówki znajdziesz na przykład na stronie dostudni.pl. Tymczasem zapamiętaj, że wydajność i moc pompy obiegowej związana jest z jej wielkością. Jeśli potrzeby Twojej instalacji są duże, nie możesz wybrać małej pompy, ponieważ kompletnie się nie sprawdzi. Z drugiej strony pompa obiegowa nie może być również zbyt duża. Po pierwsze będzie bardzo hałasować, a po drugie mniejsze potrzeby instalacji doprowadzą do szybszego zużycia bardzo wydajnej pompy obiegowej.

Similar Posts