Porady

Zasilacz UPS – co jest i jakie ma zastosowanie?

Zasilacz UPS – co jest i jakie ma zastosowanie?

Zadaniem zasilacza UPS jest zapewnienie ciągłego zasilania urządzenia, także w przypadku przerwy w dostawie prądu lub spadku napięcia w sieci. Przydatne są szczególnie podczas pracy z komputerem, dzięki czemu w przypadku braku prądu nie stracisz niezapisanych danych. Poznaj rodzaje zasilaczy UPS i zdecyduj, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Jak działa zasilacz UPS

Zasilacz UPS podłącza się do sieci elektrycznej, z kolei do niego urządzenia elektryczne, które chcemy uchronić przed brakiem prądu. W ogólnym skrócie, pełni on funkcję akumulatora, który pozwoli dalej pracować urządzeniom elektrycznym. Okres utrzymania urządzenia pod zasilaniem jest oczywiście uzależniony od pojemności akumulatora, jaki został zastosowany w zasilaczu. W wydajniejszych zasilaczach akumulatorów jest zwykle kilka.

Akumulatory znajdujące się w zasilaczach UPS ładowane są w czasie, kiedy jest on podłączony do sieci elektrycznej. W tym celu używany jest prostownik, którego funkcją jest zmiana prądu zmiennego z sieci elektrycznej w prąd stały, który służy do ładowania baterii. UPS wyposażony jest również w falownik, który prąd stały zmienia z powrotem w prąd zmienny, którym zasilane są urządzenia elektryczne.

Jaka moc UPS-a?

Przed zakupem zasilacza oblicz łączną moc wszystkich urządzeń, którym chcesz zapewnić ciągłość działania. Aby utrzymać wszystkie urządzenia przy pracy, moc UPS-a powinna być wyraźnie większa niż suma ich mocy. Pamiętaj jednak, że UPS-y nie pełnią funkcji zasilania awaryjnego na dłuższą metę. Ich zadaniem jest umożliwienie zapisania danych oraz bezpiecznego wyłączenia programów i urządzeń.

Rodzaje zasilaczy UPS

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasilaczy UPS. Każdy z nich lepiej sprawdza się w innych warunkach.

UPS off-line

Praca UPS off-line polega na automatycznym przełączeniu się z zasilania energią sieciową na pracę bateryjną w czasie wykrycia spadku napięcia w sieci elektrycznej. Powinno stosować się je jedynie do zasilania pojedynczych urządzeń, w dodatku odpornych na wahania napięcia i inne zniekształcenia. Są stosunkowo małe i tanie. Nie należy stosować ich przy zasilaniu większej liczby urządzeń lub poważniejszego sprzętu (np. głównego komputera czy urządzeń laboratoryjnych).

UPS on-line

Zasilacz UPS on-line charakteryzuje się tym, że przetwarza energię w sposób ciągły, a także gwarantuje napięcie i bardzo dobrych parametrach. Tego typu zasilacze całkowcie izolują korzystające z ich akumulatorów urządzenia od sieci elektrycznej. Zatem są one nieustannie zasilane baterią, która z kolei jest przez cały czas ładowana. Zaleca się stosować je do większej ilości urządzeń, a także do sprzętu odpowiedzialnego za najważniejsze zadania w firmie.

UPS line-interactive

Jest to rodzaj zasilaczy UPS najchętniej wybierany do użytku domowego. Bazuje on na technologii off-line, jednak jego sterowanie monitoruje częstotliwości, fazę oraz wartości napięcia. Zasilacz włącza zasilanie bateryjne dokładnie w momencie wystąpienia zerowego napięcia w sieci elektrycznej. Dzięki temu nie następuje przeskok iskry, co z kolei wydłuża żywotność przekaźnika.

Similar Posts