Aranżacja salonu w bloku może nastręczyć niemałych trudności. Zwykle pomieszczenie to jest niewielkie, a jeśli w dodatku na jego ścianach są duże okna i drzwi balkonowe lub duża ilość drzwi do innych pomieszczeń – staje się także nieustawne. Na szczęście, dzięki kilku sprytnym sposobom, możesz każdy salon zaaranżować tak, aby był wygodny w użytkowaniu i bardzo stylowy. Kluczem do sukcesu będzie odpowiednie wykorzystanie dostępnej przestrzeni poprzez wybór mebli i dodatków. Oto 10 sprawdzonych sposobów i trików.
Nowoczesny salon – czyli jaki?
Obecnie w trendach wnętrzarskich królują pomieszczenia minimalistyczne. Minimalistyczne, lecz nie puste, chłodne i nieprzystępne. Wręcz przeciwnie – jasne, przestronne, ciepłe i przytulne. Pełne dodatków takich jak miękkie dywany, puszyste poduszki i pledy. Ogromną popularnością cieszą się także wnętrza w stylu vintage, glamour i retro. Jeśli chodzi o kolory, modne są obecnie stonowane beże i szarości jako kolory dominujące i dodatki w pastelowych odcieniach żółci, różu, błękitu, a także intensywne barwy ożywiające pomieszczenie – fiolet, purpura, zieleń butelkowa, złoto.
Jeśli natomiast chodzi o materiały, to zdecydowanym faworytem jest drewno, tworzące w pomieszczeniu przyjemny klimat.
Wybierz odpowiednie meble
W salonie urządzonym w bloku najważniejszym elementem tworzącym nowoczesny charakter będą meble. Są one podstawą, na której zbudujesz całość. Jak je wybrać?
Najważniejszy będzie zestaw wypoczynkowy, który stanie się centrum życia w salonie. Jeśli masz okno o dużej powierzchni, dobrze jest właśnie pod nim ustawić sofę lub narożnik i stolik kawowy – dzięki temu idealnie wykorzystasz miejsce dostępne pod parapetem. Dobrym pomysłem w salonie z aneksem kuchennym jest ustawienie narożnika między tymi dwoma pomieszczeniami – w ten sposób oddzielisz je od siebie bez konieczności stawiania ścianki.
Sofa z fotelami czy narożnik?
W małych salonach, a takie najczęściej występują w blokach, warto zdecydować się na narożnik. Po pierwsze w ten sposób efektywnie wykorzystasz jeden z kątów pomieszczenia, a po drugie stworzysz więcej miejsc siedzących i jednocześnie zaoszczędzisz przestrzeń konieczną do postawienia foteli. Jeśli często zdarza Ci się przyjmować większą ilość gości, kup składane pufy i na co dzień przechowuj je pod narożnikiem.
Ława – jaką wybrać?
W wystrój salonu o niewielkiej powierzchni świetnie wpasuje się ława składana. Kiedy spodziewasz się gości lub chcesz zagrać z bliskimi z gry planszowe – wystarczy kilkoma prostymi ruchami rozłożyć ją. Zyskujesz dużą powierzchnię użytkową, a na co dzień nie musisz potykać się o zbyt duży mebel.
Komody, szafy, regały
Przede wszystkim zapomnij o meblościankach i dużych, ciężkich szafach. Postaw na lekkie regały i komody. Warto pochować w nich większość bibelotów czy pamiątek aby uniknąć zagracenia pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się także przeszklone regały, na których możesz ustawić pamiątki, rodzinne fotografie i książki – będą zawsze widoczne, lecz nie zakurzą się, co jest istotne dla komfortu korzystania z salonu.
Ciekawe propozycje mebli do salonu znajdziesz tutaj.
Aranżacja okien
Jasny salon to marzenie każdego, a dobrze wykorzystane światło dzienne może wiele zdziałać dla charakteru i atmosfery panującej w nim. Jednak nieodzownym elementem dekoracji okna będą zasłony i rolety lub żaluzje. Nie tylko mają piękny design, ale także pozwalają nieco ograniczyć ilość ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Obecnie modne są rolety, rolety rzymskie i drewniane żaluzje. Trzeba jednak pamiętać, że te ostatnie bywają dość kłopotliwe w pielęgnacji.
Kolorystyka pomieszczenia
Od kilku już lat najmodniejszymi kolorami używanymi w salonach są biel, odcienie szarości i beżu. Powoli jednak urozmaicamy je bardziej wyrazistymi akcentami, na przykład cegłą. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie jednej ze ścian (lub tylko jej fragmentu) na inne kolory – granat, czerwień, pomarańcz lub zieleń butelkową. W ten sposób pokój dzienny nabiera bardziej zdecydowanego wyrazu.
Kolorystyka dodatków
Poduszki, pledy, zasłony czy dywan obecnie kupujemy w żywych kolorach kontrastujących ze stonowanymi ścianami i meblami. W ten sposób mały salon będzie wyrazisty, ale nie pstrokaty. Zachowa nowoczesny charakter, będzie jednak przytulny i ciepły.
Materiały
Jak już wspomnieliśmy, do łask wróciło drewno. Idealnie sprawdzi się na podłodze i jako materiał, z którego wykonano meble do salonu. Jego ogromną zaletą jest łatwość łączenia go z innymi – szkłem, metalem, wikliną i kamieniem.
Tekstylia
W nieco większych pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym lub vintage możesz pozwolić sobie na zasłony i pledy z ciężkich, grubych materiałów. Natomiast w salonie bardziej nowoczesnym doskonale będą się prezentowały tekstylia z lekkich, cienkich tkanin – bawełny, lnu i poliestru. To istotne zwłaszcza w małych salonach – zbyt grube tkaniny mogą je przytłoczyć i niepotrzebnie pomniejszyć.
Projektanci chętnie korzystają właśnie z tych zasad urządzając pokoje dzienne dla swoich klientów. Warto znać te triki, by móc samodzielnie stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku.