Porady

Rolety okienne zewnętrzne – jak wybrać najlepsze do domu?

Rolety okienne zewnętrzne - jak wybrać najlepsze do domu?

Rolety okienne zewnętrzne — jak wybrać najlepsze do domu?

Rolety okienne to niezwykle ważny element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Zapewniają poczucie prywatności, ograniczają dostęp do promieni słonecznych, a nawet zapewniają lepszą izolację termiczną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet. Wśród nich znajdziemy także rolety zewnętrzne. Dlaczego są lepsze od zwykłych zasłon i jak wybrać odpowiedni model? Tego dowiemy się już za chwilę. 

Rolety zewnętrzne — dlaczego warto? 

Rolety zewnętrzne są bardzo popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybór osłon okiennych. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich montaż zapewnia naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim jest to inwestycja długoterminowa, co oznacza, że raz zamontowane rolety będą służyć nam przez długie lata. Jednak to oczywiście nie wszystko, ponieważ takie rolety mają także mnóstwo zalet w zakresie ich funkcjonalności. 

Rolety zewnętrzne są przede wszystkim bardzo skuteczną osłoną okien. Jako jedno z nielicznych rozwiązań, zapewniają one możliwość uzyskania efektu całkowitej ciemności we wnętrzu i to nawet w słoneczny dzień. Są to rolety zaciemniające, co powoduje, że zupełnie odcinają pomieszczenie od światła. A to z kolei zapewnia olbrzymi komfort na przykład podczas snu. Co więcej, dzięki temu, pomieszczenia nie nagrzewają się, co latem jest prawdziwym zbawieniem. Zimą natomiast takie rolety świetnie izolują przed stratami ciepła. Rolety zewnętrzne można oczywiście także regulować, dzięki czemu nawet po ich zasłonięciu mogą przepuszczać odrobinę światła. Można też odsłaniać je do dowolnej wysokości okna. 

Ogromnym atutem rolet zewnętrznych jest także to, że zapewniają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Takie rolety stanowią bowiem dodatkową barierę zewnętrzną. Po ich zasłonięciu okno jest całkowicie chronione. Dzięki temu ryzyko włamań i innych uszkodzeń zewnętrznych spada do minimum. Jest to więc fantastyczne rozwiązanie dla osób, które często są nieobecne w domu. 

Rolety zewnętrzne a rolety wewnętrzne — jakie są różnice? 

Wiele osób zastanawia się pomiędzy założeniem rolet wewnętrznych a zewnętrznych. Czy pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami rzeczywiście jest tak duża różnica? Zdecydowanie tak! To właściwie dwa zupełnie inne sposoby osłaniania okien. Jedyne podobieństwo to to, że oba zapewniają możliwość zakrycia okna. Na tym jednak podobieństwa się kończą. 

Rolety okienne wewnętrzne są mniej inwazyjne w montażu. Jednocześnie jednak, ich skuteczność, jeśli chodzi o izolację światła jest znacznie mniejsza niż w przypadku rolet zewnętrznych. Warto też wspomnieć, że mają one duży wpływ na estetykę wnętrza. Natomiast zewnętrzne są zupełnie niewidoczne, dlatego też zapewniają znacznie więcej możliwości. Można na przykład łączyć je z zasłonami. Co więcej, pozwalają swobodnie wykorzystać przestrzeń na parapecie, na co rolety klasyczne wewnętrzne nie zawsze dają możliwości. 

Rolety zewnętrzne — rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są rolety zewnętrzne w wielu różnych wariantach. Wśród nich znajdziemy modele dedykowane różnym rodzajom okien — w tym rolety do okien dachowych, a także rolety balkonowe. Można podzielić je także na zwykłe oraz antywłamaniowe. Te drugie wyposażone są w specjalne systemy zabezpieczające, które zapewniają dodatkową ochronę przed ingerencjami zewnętrznymi. Często wykonane są też z twardszych i bardziej odpornych na działanie czynników mechanicznych materiałów. Mogą mieć też różnego rodzaju blokady. 

Rolety okienne dzieli się jednak przeważnie przede wszystkim ze względu na sposób montażu. I jest to niezwykle ważna kwestia, która może okazać się decydująca przy wyborze odpowiedniego systemu. 

Największą popularnością cieszą rolety natynkowe. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zapewniają one bardzo łatwy i elastyczny montaż. Można swobodnie założyć je zarówno na etapie budowy, jak i już w czasie eksploatacji budynku. Kasetę z roletą montuje się w tym przypadku na ścianie tuż nad oknem. Równie łatwe w montażu są rolety naokienne. W ich przypadku kaseta umieszczona jest w ramie okiennej, a dokładniej na samej jej górze. Taka roleta okienna jest więc bardzo estetyczna, ponieważ żadne elementy nie wystają poza ramę. 

Rolety zewnętrzne mogą różnić się także sposobem sterowania. Pod tym względem wyróżniamy modele ze sterowaniem ręcznym oraz elektrycznym, czyli automatycznym. Te drugie sprawdzą się szczególnie dobrze w trudno dostępnych miejscach, takich jak choćby wysokie okna dachowe. 

Montaż rolety zewnętrznej — ile kosztuje? 

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór rolet. Różnią się sposobem wykonania, rozmiarami, zastosowanymi technologiami. Możemy dosłownie przebierać w roletach okiennych. Ta różnorodność sprawia, że każdy z nas może dopasować rolety zewnętrzne bezpośrednio do indywidualnych potrzeb, zyskując tym samym maksymalną satysfakcję z ich użytkowania. Jednocześnie jednak, w związku z tym, że opcji jest tak wiele, bardzo trudno jest oszacować średni koszt montażu rolet. Cena zależy bowiem od wielu czynników. Jedno jest pewne — jest to inwestycja na długie lata!

 

Similar Posts