Czysta woda to jeden z aspektów w największej mierze wpływających na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców budynków mieszkalnych. O ile zazwyczaj z jej zapewnieniem nie ma większych problemów, o tyle istnieją sytuacje, w których do kranów dociera woda o niezadowalających parametrach.
Czasami jest to „tylko” nienaturalne zabarwienie, ale najczęściej idzie ono w parze z nieprzyjemnym zapachem oraz posmakiem. Woda może przybierać różne barwy, wśród których bardzo często pojawiaj się brązowy odcień. Co wpływa na barwę wody? Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? Jak skutecznie zwalczyć ten problem? Te kwestie szczegółowo omawiamy w następnych akapitach.
Brudna woda z kranu i metaliczny posmak. Co może odpowiadać za spadek jakości wody?
Za brązowe przebarwienie wody oraz powstawanie osadów wpływa wiele różnych czynników. Czasem taki odcień wody z kranu świadczy o niegroźnych procesach, innym razem okazuje się zaś sygnałem mówiącym o poważnym zatruciu wody. Wśród możliwych przyczyn zmiany koloru wody na brązowy, żółty lub pomarańczowy warto wymienić przede wszystkim:
- awaria rurociągu i związane z nią przedostanie się do wody zanieczyszczeń;
- dłuższy okres bezruchu (np. w trakcie wyjazdu lub po przerwie w dostawie wody) – dochodzi wówczas do uwolnienia się osadów zgromadzonych na wewnętrznych ścianach rur;
- nadmiar manganu i żelaza (niekorzystnie wpływa na smak i walory użytkowe wody, ale nie jest groźne dla naszego zdrowia).
Brudna woda z kranu. Zły stan instalacji wewnętrznej czy sieci wodociągowej
Jak pokazuje doświadczenie wielu użytkowników instalacji wodociągowych, brązowy odcień wody w kranie najczęściej jest skutkiem jej zażelaźnienia. Dochodzi do niego wskutek awarii sieci lub przez zły stan instalacji. Przyczyna nie zawsze tkwi w rurach – problem może też wynikać z jakości źródła. Wejdźcie na https://ogrody24.pl/blog/post/jak-sprawdzic-czy-woda-ze-studni-nadaje-sie-do-picia i dowiedzcie się, jak sprawdzić, czy woda w waszej studni ma odpowiednie parametry.
Ciepła woda złej jakości. Czemu z kranu leci brązowa woda o nieprzyjemnym zapachu?
Niekiedy zdarza się, że problem żółtej wody występuje tylko w niektórych kranach lub dotyczy jedynie ciepłej wody. To ważna wskazówka, która pozwala zawęzić poszukiwania przyczyn do określonych części instalacji, np. rur doprowadzających wodę do konkretnego kranu lub podgrzewacza. W takim przypadku zwykle konieczna jest wymiana wadliwych części. Jeśli to możliwe, warto również przeprowadzić ich kompleksowe czyszczenie.
Żółta woda w kranach. Kiedy należy zlecić badanie wody z domowej instalacji?
By mieszkańcy domu mogli cieszyć się zawsze zdrową wodą, czasem niezbędne jest przeprowadzenie badań wody z instalacji. Dzięki niemu możecie potwierdzić lub wykluczyć skażenie chemiczne i biologiczne oraz nadmiar pierwiastków. Jeśli instalacja składa się ze starych elementów, rozważcie ich wymianę. Na https://ogrody24.pl/ znajdziecie wysokiej jakości pompy, instalacje hydroforowe czy odżelaziacze.
Skuteczne sposoby na brudną wodę
Zazwyczaj problem brudnej wody w kranach można wyeliminować dzięki specjalnym urządzeniom do jej uzdatniania – odżelaziaczom. Dzięki nim nadacie wodzie odpowiednie parametry i usuniecie z niej żelazo. Dzięki temu woda nie tylko będzie lepiej smakować, ale też nie przyczyni się do zabrudzenia rur czy awarii takich sprzętów jak pralki i zmywarki. Jeśli z kranów leci brudna i metalicznie smakująca woda, sprawdźcie ofertę dostępną na https://ogrody24.pl/odzelaziacze-wody. Znajdziecie tam dostosowane do swoich potrzeb urządzenia przystosowane do eliminacji żelaza i manganu z wody.