Porady

Cegła we wnętrzu – odkryj jej potencjał

Cegła we wnętrzu – odkryj jej potencjał

Zauważyliście, że cegła to materiał, który coraz śmielej wkracza do wnętrz mieszkalnych? Cegiełkami zdobimy ściany w salonie, kuchni, a nawet sypialni czy łazience. To pokazuje, że miejsce tego ponadczasowego materiału zdecydowanie nie jest tylko na zewnętrznej elewacji budynku ani w piwnicy. Co warto wiedzieć o cegle jako dekoracji ściennej? Zapraszamy do lektury.

Cegła dekoracyjna – jakie rodzaje dostępne są na rynku?

Ściany wykończone cegłą – to Twój plan na ozdobienie jednego z pomieszczeń? Wobec tego czas odpowiedzieć na pytanie, w jaki rodzaj cegiełek zainwestujesz. Na rynku dostępnych jest bowiem kilka rodzajów tej dekoracji ściennej. Do wyboru masz kafelki: z ciętej cegły, klinkieru, gipsu i betonu. Nie wiesz, które wybrać? Jeśli zależy Ci na najlepszym efekcie wizualnym, wyjątkowej atmosferze we wnętrzu, rozwiązanie jest tylko jedno –  płytki ze starej cegły. Znajdziesz je w ofercie polskiego producenta e-Cegła, który od wielu lat zajmuje się pozyskiwaniem i przetwarzaniem historycznych cegieł na estetyczne płytki ceglane podłogowe i ścienne.

 

Stara cegła – gdzie się odnajdzie?

Cegła dekoracyjna nie schodzi z listy najpopularniejszych trendów dekoratorskich, a współczesne aranżacje tylko temu dowodzą. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Co więcej, trendy wnętrzarskie 2022 to – krótko mówiąc – fascynacja naturalnymi materiałami, m.in. kamieniem, szkłem, ceramiką, ale też… cegłą rozbiórkową!

Różnorodność kolorów i faktur, jakie oferują płytki z prawdziwej cegły, sprawia, że odnajdują się one w różnych stylach aranżacyjnych. Począwszy od stylu industrialnego, rustykalnego, vintage aż po nowoczesny, minimalistyczny, a nawet glamour. W tych wnętrzach cegły dekoracyjne mogą być ułożone na całej ścianie (góra-dół) lub na wyznaczonych fragmentach. Pierwsza propozycja wpisze się w oczekiwania osób poszukujących ciekawego tła dla telewizora, galerii zdjęć czy łóżka. Z kolei druga będzie odpowiedzią dla tych, którzy cegiełkami chcą ozdobić wybrane strefy wnętrza, np. przestrzeń między szafkami w kuchni, kominek, filar bądź słup.

Płytki z cegły – czy samodzielny montaż ma sens?

Samodzielny montaż cegieł na ścianie ma sens, zwłaszcza kiedy, chcesz obniżyć cenę wykończenia wnętrza lub gdy obszar, na którym docelowo mają pojawić się płytki, jest niewielki. Nie ma powodów do obaw, ponieważ większość sklepów oferujących cegły dekoracyjne dokładnie opisuje, jak położyć cegłę na ścianie. Nie brakuje także filmów instruktażowych pokazujących, jak ułożyć płytki ceglane ścienne – krok po kroku.

Bardzo ważne! Układanie cegieł na ścianie nie obejdzie się bez odpowiedniej chemii montażowej. Grunt, klej, fuga i impregnat do cegły – to zestaw, którego potrzebujesz. Poza tym narzędzia, m.in. miarka, poziomica, wiaderko, paca grzebieniowa czy szpachelka do nakładania – to jedynie część tego, co koniecznie musisz skompletować przed układaniem cegieł na ścianie.

Masz wrażenie, że ta czynność może Cię przerosnąć, ale jednocześnie chcesz, aby cegły były zamontowane bezbłędnie? Zwróć uwagę, czy producent, u którego kupiłeś płytki ceglane, nie wychodzi z propozycją autoryzowanego montażu. To często spotykana praktyka w tej branży.

Similar Posts