Porady

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać do łazienki w bloku i do domu

Jaki grzejnik łazienkowy wybrać do łazienki w bloku i do domu

Po gruntownym remoncie, łazienka jest przeważnie miejscem, w którym można się cieszyć spokojem i odpocząć ciesząc oko nowym wystrojem. Ale nawet gorąca kąpiel nie pomorze jeśli w łazience będzie zimno? Przy wyborze grzejnika łazienkowego, decydujące znaczenie będą miały wydajność i estetyka. W tym artykule pokażemy, jakimi względami należy się kierować przy wyborze grzejników, aby idealnie spełniały swoją rolę, a jednocześnie pasowały do ogólnego projektu łazienki.

Podstawowe pytania przy wyborze grzejnika łazienkowego

Kupując grzejnik do łazienki, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Po pierwsze, temperatura w łazience nie powinna spaść poniżej 24 stopni C w trakcie kąpieli lub korzystania z prysznica. Zbyt niska temperatura w łazience nie tylko obniża komfort ale może też prowadzić do zawilgocenia ścian i mebli łazienkowych.

Po drugie, grzejniki łazienkowe są dostępne w różnych stylach, począwszy od nowoczesnych form, takich jak aluminiowe żeberka w kolorze czarnym, a skończywszy na bardziej tradycyjnych, takich jak miedziane rurki w stylu loftowym. Najpopularniejsze są oczywiście, białe grzejniki drabinkowe, wykonane ze stali. Oprócz kształtu i materiału, z którego są wykonane, każdy typ ma swoją unikalną cechę, w zależności od tego, jaki rodzaj systemu grzewczego najlepiej sprawdza się w domach z ogrzewaniem kotłem, pompą ciepła lub elektrycznym.

grzejnik dekoracyjny

Grzejnik dekoracyjny, Źródło Hydrotermo.pl

Po trzecie przed zakupem warto zastanowić się, jakie funkcje będzie spełniał grzejnik w łazience. Czy będzie to również suszarka do ręczników, a jeżeli tak, to ile miejsca mam w pralni? Czy potrzebuję takiego, który będzie w stanie ogrzać wysokie pomieszczenia z oknami lub przeciwnie – małe łazienki w blokach. Wszystko zaczyna się od odpowiedzi na te pytania, które określają potrzebną moc!

Jak zbudowany jest grzejnik łazienkowy?

Aby wybrać najlepszy grzejnik łazienkowy, należy wiedzieć, jaki może być zbudowany. Grzejniki łazienkowe mają zazwyczaj konstrukcję drabinkową – pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami, co sprawia, że są skuteczne w suszeniu ręczników po prysznicu lub kąpieli! Wyglądają też świetnie w każdym wystroju wnętrza, ponieważ można tu znaleźć wszystkie style, od nowoczesnych industrialnych (jak na przykład czarne grzejniki) po tradycyjne eleganckie, w zależności od tego, ile kreatywności włożono w projektowanie poszczególnych elementów podczas tworzenia aranżacji.

W łazience nie sprawdzają się natomiast grzejniki żeliwne i stalowe o tradycyjnej konstrukcji. Bardzo duża waga oraz gabaryty sprawiają, że taki grzejnik zajmuje dużo miejsca w łazience. Układ żeberek utrudnia też suszenie dużej ilości ręczników lub prania.

Z jakiego materiału powinien być grzejnik do łazienki?

Konstrukcja grzejników łazienkowych może być bardzo różna. W nowoczesnych modelach często stosuje się wysokiej jakości rurki ze stali lub miedź jako materiał profilowy. Grzejniki pokrywane są warstwą antykorozyjną, aby wytrzymać ciągły kontakt z wilgocią w łazience.

Grzejniki mogą być:

  • pokryte lakierem w różnych kolorach
  • chromowane
  • satynowane
  • polerowane – dotyczy przeważnie grzejników miedzianych

Na ostateczną decyzję o zakupie ma wpływ rodzaj wybranego przez Państwa grzejnika. Do wyboru są trzy rodzaje grzejników:

  • wodne – zasilane z głównego obiegu CO, takie grzejniki łazienkowe dobrze współpracują z kotłami gazowymi i kotłami na paliwa stałe
  • elektryczne – wykorzystują wbudowaną grzałkę elektryczną do ogrzewania
  • wodno elektryczne – podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania i w sezonie grzewczym są ogrzewane z kotła, mają również wbudowaną grzałkę która jest wykorzystywana poza sezonem grzewczym

Jaka powinna być moc grzejnika łazienkowego?

Moc grzejnika w łazience powinna być dobrana tak, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Po pierwsze, potrzebne są dane dotyczące temperatury zasilania i powrotu instalacji centralnego ogrzewania. Po drugie, należy określić, ile ciepła będzie potrzeba, wybierając odpowiednią wielkość na podstawie tych informacji wraz z innymi czynnikami, w tym kosztami ogrzewania.
Wybierając grzejnik łazienkowy należy przeczytać specyfikację techniczną modelu i zwrócić uwagę nie tylko na to, jaki jest źródło ciepła (centralne ogrzewanie lub grzałka), ale także jak ciepłe lub chłodne mogą być te grzejniki. Jeśli w karcie technicznej grzejnika jest na przykład napisane: 75/65/24°C – oznacza to, że grzejnik jest zasilany temperaturą 75 stopni, na powrocie będzie miał 65 stopni a temperatura wewnątrz pomieszczenia wyniesie 24 stopnie Celsjusza.

Grzejnik do małej łazienki

Wiedzą już Państwo, jak teoretycznie wybrać grzejniki do łazienki i na co należy zwrócić uwagę. Ale proszę nie zapominać, że przy zakupie grzejnika łazienkowego do mniejszych pomieszczeń, takich jak to małe łazienki w bloku o powierzchni 6 m² bez okien, ze standardowym ociepleniem należy zmienić nieco przelicznik? Na przykład, jeżeli łazienka ma on wysokość 2,7 metra, warto przyjąć przelicznik zużycia 100 watów ciepła na 1 m² lub mniej. Jeśli budynek jest słabo ocieplony można przyjąć maksymalnie 130 W. W takim przypadku grzejnik do łazienki 6 m2 powinien mieć od 600 W do maksymalnie 780 W.

Similar Posts