Porady

Co warto wiedzieć o aplikacji klejów na gorąco?

Co warto wiedzieć o aplikacji klejów na gorąco?

Coraz więcej osób decyduje się na użycie kleju na gorąco. Ma on wiele zastosowań i przydaje się podczas różnych domowych prac. Należy jednak pamiętać, aby używać go zgodnie z przeznaczeniem. Jak aplikować taki klej? O czym warto pamiętać podczas wykonywania tej czynności?

Kiedy stosuje się klej na gorąco?

Do klejenia na gorąco niezbędne jest użycie pistoletu. Taki sprzęt jest powszechnie dostępny w wielu sklepach, z tego też względu coraz więcej osób ma go w domu. Koszt całego sprzętu nie jest duży, a klejenie gwarantuje dużą skuteczność. Pistolet do kleju na gorąco na pewno przyda się w każdym domu czy w warsztacie. Bez problemu będzie można naprawić stłuczony wazon, czy elementy dekoracyjne z ogrodu. Można także kleić kartony, robocze buty, czy metalowe powierzchnie. Pistolety na klej używane są także przez wielbicieli rękodzieła czy modelarstwa. Należy pamiętać, że nie do wszystkich przedmiotów nadaje się klej na gorąco. Przede wszystkim wszystkie przedmioty mające kontakt z żywnością powinny być klejone inną metodą. Nie chodzi tu o toksyczność kleju, ale o temperaturę. Naczynia mają styczność z bardzo wysokimi temperaturami, pod których wpływem klej może stracić swoje właściwości. Nie jest to również dobry pomysł na łączenie elementów betonowych czy gipsowych.

Nanoszenie kleju na gorąco – jak go używać?

Nanoszenie kleju na gorąco Buehnen nie jest trudne. Pierwszym ruchem jest załadowanie kleju do pistoletu i podłączenie go do prądu. Urządzenie musi osiągnąć odpowiednią temperaturę, którą najczęściej sygnalizuje wbudowana dioda. Po zaświeceniu się klej jest gotowy do aplikacji. Przyciskiem dociska się wkład kleju i reguluje ilość, dlatego należy uważać, aby za dużo nie wydostało się go za jednym razem. Najczęściej niezbędna jest niewielka kropka lub pasek, aby złączyć dwa elementy ze sobą. Po nałożeniu kleju należy przyłożyć drugi element i chwilę przytrzymać. Warto nieco podmuchać lub puścić powietrze z wiatraka, aby klej szybciej związał. Po zakończeniu należy odłączyć pistolet od prądu i odczekać, aż ostygnie. Raz na jakiś czas można zastygnięty klej z końcówki pistoletu usunąć.

Zalety i wady kleju na gorąco

Na początek warto zacząć od zalet klejenia na gorąco. Przede wszystkim klej szybko wiąże i już po parunastu sekundach elementy są ze sobą spojone. Dodatkowym atutem jest bezbarwny kolor, który praktycznie jest niewidoczny. Można go także pomalować i wyrównać, jeśli został źle położony. Wystarczy rozgrzać go ponownie i zebrać nadmiar spoiny. Przy pomocy pistoletu można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeśli chodzi o wady, to niestety pistolet musi się rozgrzać, a więc potrzeba trochę czasu, aby go użyć. Klejenie nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Początkujące osoby mogą mieć nieco trudności w okiełznaniu ilości kleju. Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że pistolet i klej są gorące i można się poparzyć. Trzeba należycie przygotować miejsce i podstawkę na pistolet, aby bezpiecznie go odłożyć podczas przerwy w klejeniu.

Similar Posts