Porady

Jak dobrać firanki do wnętrza i o czym warto pamiętać przy zakupie?

Jak dobrać firanki do wnętrza i o czym warto pamiętać przy zakupie?

Firanki spełniają we wnętrzu niebagatelną rolę. Dają wrażenie przytulności, chronią przed spojrzeniami sąsiadów lub przypadkowych przechodniów, ocieplają wnętrza, wprowadzają akcent kolorystyczny i ciekawy deseń. Wybór odpowiedniej ozdoby okna, jaką niewątpliwie są gotowe firany, jest z punktu widzenia aranżacji wnętrz niezwykle istotny. Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które będą rzutowały na efekt końcowy.

Gotowe firanki czy firanki na wymiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru firanki jest niezwykle istotny. Tylko odpowiednia długość i szerokość materiału zapewnia efekt „wow”. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę:

  • wysokość i szerokość okna – to podstawowe parametry, jakie musisz przeanalizować przed zakupem firan. Pamiętaj, że gotowe firany powinny zasłaniać cały otwór okienny z niewielkim zapasem. Jeśli jednak posiadasz niewielkie okno, szersza firanka może je optycznie powiększyć;

  • sposób montażu firan – jeśli zdecydujesz się na szynę przysufitową, zmierz długość firany od sufitu. Karnisz z kolei będzie usytuowany nad nadprożem, a więc zdecydowanie niżej;

  • docelową długość firan – w kuchni sprawdzą się z pewnością krótkie firanki do parapetu lub sięgające poniżej jego wysokości, w sypialni możesz zdecydować się na firany sięgające do ziemi;

  • typ marszczenia – jeśli marzy Ci się podwójne marszczenie, pomnóż szerokość okna razy dwa. Jeśli zaś lubujesz się w delikatnych falach materiału, do szerokości okna dolicz, w zależności od tego jak jest duże, kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów;

  • ewentualne mankamenty, które chcesz ukryć pod firaną – wystające rury, uszkodzenia ścian, które znajdują się w obrębie okna, możesz zasłonić zwojami pięknego materiału. Weź to pod uwagę na początku, jeszcze przed powieszeniem karniszy lub listew;

  • typ ogrzewania – grzejniki usytuowane pod oknem mogą, ale nie muszą być przeszkodą w zamontowaniu długich, sięgających ziemi firan. Materiał z pewnością ograniczy cyrkulację powietrza, co zimą może przekładać się na mniej wydajne ogrzewanie. Wystarczy jednak, że zdecydujesz się na cienki materiał i zadbasz o momenty całkowitego odsłonięcia grzejników, a nie odczujesz różnicy.

Kiedy już przeanalizujesz powyższe kwestie, dowiesz się, czy w Twoich oknach sprawdzą się gotowe firany, czy może należy pokusić się o firanki na wymiar. To świetna opcja dla nietypowych wymiarów okien i wykuszy.

Firanki do salonu, sypialni i kuchni – jak podkreślić klimat wnętrza?

Firanki do salonu mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Jeśli pomieszczenie utrzymane jest w klimacie skandynawskim, zdecyduj się na jasne odcienie. Ciekawym pomysłem, który wpisze się w klimat wnętrza będą również firany w liście lub w geometryczne wzory. Jeśli bliski jest Ci styl boho, niech firanki do salonu sięgają ziemi. Postaw na rozbielone tiule lub delikatne printy w postaci mandali, piór czy liści. Styl shabby chic podkreśl kolorową firanką w kwiaty.

Niezależnie od tego, jaki styl preferujesz, zadbaj o stworzenie harmonijnego wnętrza. Motyw czy kolor, jaki będą prezentować firanki do salonu, powtórz, dobierając inne tekstylia. Poduszki i pledy wykonają to zadanie znakomicie.

Firanki do kuchni zwykle sięgają parapetu. Kuchnia jest pomieszczeniem pełnym zapachów i potencjalnych zabrudzeń, dlatego kuchenne firanki trzeba częściej czyścić. Wybór krótkiej firanki jest więc bardziej funkcjonalny.

Sypialnia to pomieszczenie, które zazwyczaj służy do wypoczynku. Możesz pokusić się tutaj o ciemniejsze kolorowe firany, które sprawią, że światło we wnętrzu będzie odrobinę przydymione. Dzięki temu uzyskasz efekt intymności i przytulności.

Firany i zasłony – zgrany duet w dekoracji okien

Okno, które zdobią firany i zasłony sprawia wrażenie wykończonego. Kolorowe firany dodają przytulności, a zasłony uzupełniają wizualnie ramę okienną. Zawieszone tuż przy suficie optycznie dodają wnętrzu wysokości. Zasłony do pokoju zapewniają też szereg innych korzyści. Ukrywają wnętrze przed wzrokiem obcych osób, nawet jeśli w środku pali się światło. Mogą też całkowicie zaciemnić pomieszczenie, co pozwala na lepszy i dłuższy sen nawet latem, kiedy słońce przesącza się przez okna od wczesnych godzin porannych. Duet pt. „firany i zasłony” ma wielu zwolenników. Zasłony do pokoju stwarzają również szereg możliwości dekoracyjnych. Można je upinać, sięgając po specjalistyczne akcesoria. Zasłony i firany pozwalają też na zabawę różnymi fakturami i odcieniami. Wybór zarówno gotowych firan, jak i zasłon to z pewnością dobry pomysł, jeśli cenisz sobie przytulne pomieszczenia.

Similar Posts