Frezowanie jest jedną z popularniejszych metod obróbki skrawaniem, która pozwala na formowanie drewna i nadawanie mu złożonych kształtów. Metoda ta umożliwia wykonywanie otworów, nacięć, rowków, wrębów, fazowanie krawędzi, ząbkowanie, a nawet wycinanie w powierzchni ozdobnych wzorów. Każda z takich czynności jest realizowana za pomocą specjalistycznych narzędzi tnących, którymi są frezy do drewna.
Zastosowanie frezów do drewna
Frezy stolarskie są wymiennymi narzędziami, które odpowiadają za bezpośrednią obróbkę materiału. Polega ona na skrawaniu drewna w określony sposób, na starannie zaprogramowanym obszarze.
Obecnie takie zadania są wykonywane na nowoczesnych obrabiarkach CNC, w których trasę narzędzia precyzyjnie kontroluje komputer. Jednak ani on, ani sama frezarka nie wykonają rowków czy otworów bez narzędzia skrawającego. Dlatego, pomimo niewielkich rozmiarów frezy CNC do drewna są niezbędne i pełnią najważniejszą rolę w procesie obróbki.
Frezy do drewna stolarskie odpowiadają za rodzaj wykonanego wycięcia czy otworu. Różnią się kształtem i budową, nabierając cech specjalistycznych. Pozwala to na dobranie odpowiedniego narzędzia skrawającego do planowanego sposobu obróbki. Ta różnorodność sprawia, że trzeba wiedzieć, jak dopasować narzędzie do planowanej formy obróbki.
Rodzaje frezów do drewna
Podział frezów do drewna jest uwarunkowany różnymi kryteriami. Podstawowa klasyfikacja opiera się o cechy budowy narzędzia. Pod tym względem wyróżnia się:
- frezy nasadzeniowe, mocowane na trzpieniu na stałe zamontowanym we frezarce,
- frezy trzpieniowe, mocowane za pomocą zintegrowanego trzpienia.
Z kolei frezy trzpieniowe dzieli się na narzędzia:
- z ostrzami prostymi,
- z ostrzami spiralnymi,
- do połączeń,
- profilowe,
- do frontów i ramek.
Innym kryterium klasyfikacji jest materiał, z którego wykonano narzędzia tnące. Pod tym względem wyróżnia się frezy:
- ze stali szybkotnącej,
- z węglika spiekanego,
- ze stali proszkowej,
- ze stali kobaltowej,
- z płytką diamentową.
Za najwytrzymalsze uważa się frezy z węglika spiekanego, gdyż są odporne na ścieranie i wysokie temperatury. Do zadań specjalnych stosuje się też frezy diamentowe, zwłaszcza czołowe, których tnące zakończenie jest w stanie przebić się przez najtwardszy materiał.
Powszechnie stosuje się też podział frezów pod względem ich przeznaczenia. Producenci i dystrybutorzy oferują między innymi frezy:
- do obróbki powierzchni płaskich,
- do obróbki płaszczyzn,
- do pogłębiania,
- do gwintowania,
- do fazowania,
- do profilowania,
- do zaokrąglania,
- rowkujące.
W praktyce można też spotkać określenia takie jak frez palcowy, walcowy, czołowy frez do drewna czy frez płaski.
Frezy palcowe do drewna to narzędzia o budowie trzpieniowej, kształtem przypominające proste wiertło (palec). Frez czołowy do drewna ma ostrza skrawające umieszczone na samym końcu, dzięki czemu zagłębia się w materiale. Frezy walcowe mają ostrza skrawające umieszczone na bocznych powierzchniach, a frezy płaskie przypominają małe i grube tarcze piły do drewna.
Dobór frezów do typu wykonywanej pracy i rodzaju frezarki
Różnorodność frezów do drewna sprawia, że ich dobór może stanowić problem. Dlatego przed zakupem zestawu narzędzi skrawających warto sprawdzić, na jakie cechy należy zwrócić uwagę.
Jedną z najważniejszych jest oczywiście budowa frezu, który musi być dostosowany do typu posiadanej maszyny. Przykładowo frezy nasadzeniowe można montować tylko we frezarkach dolnowrzecionowych, podczas gdy frez trzpieniowy pasuje do obu typów maszyn.
Inne cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze to:
- przeznaczenie frezu,
- materiał, z którego frez został wykonany,
- twardość obrabianego materiału,
- zakres wykonywanych prac,
- rozmiar frezu (średnica).
Ta ostatnia cecha decyduje zarówno o możliwości zamocowania narzędzia, jak i o wymiarach rowków czy nacięć, jakie będzie wykonywać. We frezach trzpieniowych istotna jest też liczba rowków. Im jest ich mniej, tym narzędzie lepiej odprowadza wióry, ale gorzej radzi sobie z twardymi materiałami.
Gdzie kupić dobre frezy do obróbki drewna?
Zarówno frez palcowy do drewna, jak i frezy nasadzeniowe płaskie czy czołowe możesz kupić w profesjonalnym sklepie z narzędziami. Jednym z nich jest sklep z narzędziami NDAR w Warszawie, oferujący szeroki wybór elektronarzędzi i narzędzi znanych na rynku marek.
Firma prowadzi też sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem sklepu online. W ofercie znajdziesz frezy palcowe do drewna, frezy szczelinowe, cylindryczne, promieniowe, tarczowe, do rowków i całe zestawy frezów o różnych średnicach.