Rachunki za ogrzewanie z roku na rok rosną. Niestety również w tym roku trzeba liczyć się z tym, iż znowu będą wyższe. Na pewne rzeczy rzeczywiście nie ma się wpływu. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że wiele ciepła ucieka przez nieszczelności, choćby stolarki okiennej czy drzwiowej, ale najwięcej ucieka przez ściany, które nie są ocieplone. Dziś więc skupimy się na tym, jak dobrze ocieplić dom i o czym należy pamiętać.
Jak przygotować ściany do ocieplenia?
Ocieplenie domu można wykonać samodzielnie i wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Wystarczy nieco zaangażowania i dobrych chęci. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że ściany elewacyjne muszą być właściwie przygotowane. Rzecz jasna trzeba też wybrać właściwy materiał ociepleniowy. Zacznijmy jednak od ścian, które muszą być równe, ale też suche. Trzeba usunąć wszelki brud, zanieczyszczenia, ale i pozbyć się grzybów. Elewację należy umyć bardzo dokładnie, a dopiero potem wysuszyć. Nierówności natomiast możecie usunąć używając papieru ściernego o dużej gramaturze. Pamiętajcie, że jeżeli zaniedbacie ten etap, klej piankowy nie będzie zapewniał dobrej przyczepności. Wiadomo, że do ocieplenia najlepiej użyć styropianu. Niestety na ścianach niewłaściwie przygotowanych jego klejenie może być trudne. Może się okazać, że przy pierwszym podmuchu wiatru styropian odpadnie, a to z kolei zwiększy koszty całej inwestycji. Kolejną ważną rzeczą, o której musicie pamiętać, jest fakt, że najczęściej stare domy posiadają zawilgocone ściany i niestety tynk bardzo często odspaja się od podłoża. Aby sprawdzić, czy podłoże jest właściwie przygotowane, należy wykonać test, a mianowicie, należy przykleić kostkę styropianu w kilku miejscach, a po kilku dniach sprawdzić, jak trudno jest go oderwać. Jeżeli styropian zacznie się rozrywać, to znaczy, że całą pracę wykonaliście dobrze, jeżeli natomiast odchodzi razem z klejem i kawałkiem tynku, to podłoże jest naprawdę słabe.
Ocieplenie domu styropianem – pamiętaj o miejscach styku
Dom należy tak ocieplić, by rzeczywiście zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Praca musi być więc wykonana z pełnym zaangażowaniem. Styropian musi być położony równo. Nie mogą też pojawiać się żadne spoiny. Newralgicznym miejscem jest część nadziemna, tzw. cokołowa. Jeżeli tę część źle ocieplicie, to powstanie duży mostek termiczny i to na całym obwodzie budynku. Bardzo ważne jest także umocowanie listwy startowej, czyli specjalnego metalowego profilu, który należy umieścić na ścianie nośnej. Musi być ona idealnie wypoziomowana, a to dlatego, że właśnie na profilu opiera się pierwsza warstwa ocieplenia ściany. Jednocześnie owa listwa zamyka ocieplenie od dołu i chroni również powierzchnię przed gryzoniami. Zabezpiecza także krawędzie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętajcie jeszcze, że ściany fundamentowe należy ocieplić styropianem o obniżonej nasiąkliwości. Są to tzw. odmiany hydro.
Nakładanie kleju – o czym trzeba pamiętać?
Oczywiście każdy etap pracy musi być wykonany z należytą starannością i dokładnością. Klejenie jest naprawdę ważne. Na początek trzeba wybrać właściwy klej. I tutaj sprawdzi się klej poliuretanowy. Należy go nałożyć na płyty w postaci pasa, który będzie znajdował się na całym obwodzie. Do tego też należy nałożyć kilka placków na każdą płytę styropianową. Pamiętajcie tutaj, że klej poliuretanowy powinien zakrywać aż 60% powierzchni styropianu. Większa ilość nie stanowi problemu, lepiej za dużo niż za mało. Lepiej gdy nieco kleju wyjdzie spod płyty, niż ma pojawić się szczelina. Wiele osób zastanawia się, czy szary styropian jest lepszym wyborem. Tutaj zdania są podzielone. Jedno jest pewne, stanowi on zdecydowanie gorsze podłoże dla kleju. Dodatkowo trzeba też osłonić szary styropian siatkami rozpinanymi, gdyż może on stracić swoje właściwości, jeżeli będzie na niego działać intensywne promieniowanie UV.
Okna i narożniki – jak je ocieplić?
Kolejnym ważnym elementem jest ocieplenie domu, a dokładnie części okiennej i narożnikowej. Również w tym przypadku niezbędne jest zastosowanie właściwego kleju. Najlepiej sprawdzą się kleje poliuretanowe. Płyty styropianowe układa się przesuwając je w kolejnych rzędach, tak by nie powstawały spojenia. Trzeba jednak uważać w miejscach, gdzie znajdują się narożniki ścian i otwory okienne. W takich miejscach należy wyciąć płyty, tworząc literę „L”. W tych rejonach trzeba też wykonać gęstsze kołkowanie do podłoża, choćby ze względu na fakt, że na te miejsca działa wiatr, występuje też większe parcie i ssanie, co powoduje z kolei koncentrację naprężeń.