Porady

Jakie są rodzaje umywalek łazienkowych?

Jakie są rodzaje umywalek łazienkowych?

Architekci zgodnie twierdzą, że łazienka jest jednym z najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń. Niewielka przestrzeń musi być funkcjonalna i estetyczna, ułatwiając codzienne użytkowanie. Wybór umywalki może być nie lada wyzwaniem, ponieważ mnogość modeli pobudza wyobraźnię i wprawia w zaciekawienie. Jakie są rodzaje umywalek łazienkowych?

Umywalki z szafką

Klasyczna umywalka i dopasowana rozmiarem znajdująca się poniżej szafka stanowią tradycyjny zestaw większości łazienek. To popularne rozwiązanie nie wymaga montażu na ścianie – szafka jest stabilna, a jej pojemność imponująca. Umywalka dopasowana szerokością do szafki pasuje do przestrzeni w stylu minimalistycznym. W miejscach o ograniczonym metrażu warto zastosować dodatkowe rozwiązania, takie jak drewniane półki do łazienki. Będą świetnym uzupełnieniem wyposażenia i dodatkowym miejscem na łazienkowe akcesoria lub kosmetyki.

Umywalki stojące

Umywalka stojąca na postumencie, czyli tzw. nodze już dawno straciła na atrakcyjności. Stosowano je lata temu i na długo odeszły w zapomnienie. Dziś jednak wracają do łask, lecz w nowej odsłonie. Dostępne w ofercie umywalki stojące można kupić w formie zintegrowanej ceramicznej bryły, która może przybierać plastyczne kształty. Tego typu umywalki pasują do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.

Umywalki nablatowe

Bardzo modne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność. Umywalka nablatowa charakteryzuje się szeroką misą, która ułatwia poranną toaletę i ogranicza chlapanie wody na blat. Armaturę umieszcza się zazwyczaj na długim i szerokim blacie, pod którym znajduje się praktyczna i pojemna szafka z szufladami lub metalowymi koszami. Największym zainteresowaniem cieszą się umywalki w kształcie koła lub owalu, lecz w ofercie producentów nie brakuje nowoczesnych propozycji, takich jak umywalki kwadratowe lub asymetryczne.

Umywalki podblatowe

Umywalki tego typu montowane są pod blatem w taki sposób, że na zewnątrz nie wystaje żaden element. Takie rozwiązanie najczęściej spotykane jest w hotelach i publicznych toaletach, ponieważ minimalizuje rozchlapywanie wody i osadzanie się trudnego do usunięcia kamienia.

Umywalki wpuszczane w blat

Montuje się je bezpośrednio w blacie w taki sposób, by ich komora była umieszczona poniżej linii blatu, a na zewnątrz wystawała większa lub mniejsza część misy, w zależności od preferencji użytkownika. Jej sporą zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości.

Umywalki wiszące

Ten rodzaj umywalki montuje się bezpośrednio do ściany za pomocą dopasowanych śrub montażowych. Umywalki wiszące występują w wersji jedno- lub dwukomorowej. Wyglądają estetycznie i świetnie sprawdzają się w surowych, industrialnych wnętrzach. Pod umywalką może znajdować się otwór na zawieszenie ręcznika, co ułatwia codzienną toaletę. Model wiszący wyposażony jest zazwyczaj w tzw. przelew, czyli otwór zapobiegający zalaniu łazienki wodą.

Szeroki wybór umywalek sprawia, że z łatwością można wybrać model, który idealnie wkomponuje się w łazienkową aranżację.

Similar Posts