Porady

Co należy wiedzieć o basenach rozporowych?

Co należy wiedzieć o basenach rozporowych?

Na pewno w upalne dni basen jest świetnym miejscem, w którym możemy nie tylko się zrelaksować, ale także nieco schłodzić. Bardzo popularnymi basenami są baseny rozporowe. Osoby, które poszukują dla siebie modelu idealnego, powinny zapoznać się z ich ofertą. Co należy o nich wiedzieć?

Czym jest basen rozporowy?

Basen rozporowy wykorzystuje tak naprawdę wszelkie prawa fizyki. Kształt okrągły basenowi nadaje woda nalana do jego środka. Woda napiera na ścianki i działa tutaj siła rozporowa. Na pewno bardzo charakterystyczny jest dmuchany kołnierz, który okala go w całości. Dzięki niemu woda się nie wylewa na zewnątrz. Służy także jako oparcie dla osób, które lubią się o niego opierać w trakcie odpoczynku w wodzie.

Na pewno przydomowe baseny nadają się doskonale dla całych rodzin. W nich bawią się świetnie również dzieciaczki. Baseny tego typu nie posiadają elementów metalowych konstrukcyjnych, o które maluszki mogłyby się skaleczyć, czy też uderzyć głową.

Model rozporowy wyróżnia się o wiele większą odpornością od małych wersji dmuchanych. Do jego produkcji się używa grubych, jak i nieco bardziej wytrzymałych tworzyw. Mowa chociażby o polichlorku winylu. Na przedziurawienie oraz pęknięcia narażony jest najbardziej kołnierz. Nie bójmy się, ponieważ jego załatanie zajmie nam jedynie chwilkę. Nie ma to wpływu na sam komfort użytkowania naszego basenu. Sporo ciekawych egzemplarzy znajdziemy tutaj https://www.majowo.pl/wypoczynek/baseny-ogrodowe/baseny-rozporowe.

Gdzie powinniśmy ustawić nasz basen rozporowy?

Modele rozporowe ogrodowe powinny koniecznie stać na powierzchni bardzo równej. Chodzi o to, aby podczas korzystania z basenu, woda się w żadnym wypadku nie wylewała. Brak stabilności jednak skutkować może uszkodzeniem powłoki z powodu zbyt dużego naporu wody na jedną ściankę. Nie ma tutaj znaczenia, czy samo podłoże jest utwardzone. W przeciwieństwie do basenów rozporowych, wersje stelażowe trzeba umiejscowić najlepiej na wylewce betonowej. Rozporowe modele spokojnie możemy ustawić na piasku, czy też na trawie. Zanim ustawimy basen, to pamiętajmy o tym, aby usunąć wszelkie gałązki, jak i kamienie. One mogłyby naruszyć, a nawet nam przedziurawić powłokę gumową. Jest to nie do zaakceptowania. Zanim nasz basen napełnimy wodą, to powinniśmy także zwrócić uwagę na umiejscowienie otworu do jej wypompowywania.

A jak kształtuje się cena takowego basenu? Cena rozporowego egzemplarza uzależniona jest przede wszystkim od jego rozmiaru. Bierze się tutaj pod uwagę średnicę oraz pojemność. Cena tak naprawdę waha się w granicach kilkudziesięciu a kilkuset złotych. Oczywiście na rynku znajdziemy także owalne modele rozporowe, których koszt to półtora tysiąca złotych. Bardzo istotne jest to, że im basen ogrodowy jest większy, tym zużyjemy więcej wody. Musimy się liczyć z niego większymi kosztami eksploatacyjnymi.

Basen jest jednak wart wszystkich pieniędzy. Przyjemny chłód, spory relaks oraz genialna zabawa naszych dzieci jest całkowicie bezcenna. Pamiętajmy o tym.

Similar Posts