Metale różnego rodzaju są stosowane praktycznie wszędzie. Metalowe elementy wykorzystuje się jako części maszyn oraz większości konstrukcji. Każdy metal przed jego zastosowaniem trzeba jednak poddać obróbce, aby nadać mu odpowiedni kształt, rozmiar i poziom wytrzymałości.
Metale różnego rodzaju są stosowane praktycznie wszędzie. Metalowe elementy wykorzystuje się jako części maszyn oraz większości konstrukcji. Każdy metal przed jego zastosowaniem trzeba jednak poddać obróbce, aby nadać mu odpowiedni kształt, rozmiar i poziom wytrzymałości. Niektóre części z metalu można łatwo przerobić, ale większe elementy wymagają użycia profesjonalnego sprzętu. Dzisiejsza technologia pozwala jednak bezproblemowo dostosować metale do potrzeb i oczekiwań. Jakie metody się stosuje w w tym celu i czym jest obróbka CNC?
Obróbka metali – co ma na celu?
Obróbka metali to wszystkie procesy mające na celu zmianę właściwości danego rodzaju metalu. Podczas wykonywania tych procedur zmienia się rozmiar, kształt oraz właściwości fizyczne i chemiczne substancji. Metale przerabia się za pomocą przystosowanych do tego maszyn CNC, które sterowane są numerycznie. Stale rozwijający się przemysł narzędziowy połączony z pełną automatyzacją pozwala na osiąganie coraz lepszych wyników pracy, a co za tym idzie, coraz efektywniejszą obróbkę. Obrabiarki posiadają obecnie wbudowany program, za sprawą którego możliwe jest zaprogramowanie podstawowych zabiegów, takich jak toczenie, gwintowanie oraz wiercenie. Obróbka CNC odbywa się na pięć sposobów – wyróżniamy obróbkę mechaniczną, cieplną, plastyczną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. Każdy z tych etapów ma za zadanie dostosować dany metal pod innym kątem.
Podział obróbki metali
Pierwszym rodzajem obróbki metali jest obróbka mechaniczna, czyli skrawanie. Proces ten pozwala uzyskać z metalu określony kształt przedmiotu oraz jego rozmiar. Obróbki dokonuje się tutaj za pomocą odpowiednich narzędzi, które z roku na rok stale się rozwijają. W dzisiejszych czasach coraz częściej w ramach obróbki mechanicznej wykonuje się cięcie laserowe, które pozwala na maksymalnie precyzyjne wycięcie danego kształtu. Do skrawania zalicza się ponadto frezowanie, szlifowanie i toczenie metali. Obróbka cieplna metali odbywa się przy udziale wysokich temperatur, dzięki czemu stal zmienia swoje właściwości. W ramach obróbki cieplnej wykonuje się stabilizowanie, hartowanie oraz wyżarzanie. W celu uformowania danego metalu i nadania mu wybranego kształtu substancję poddaje się obróbce plastycznej. W trakcie tego procesu zmieniają się właściwości, struktura i gładkość materiału. Najczęściej stosowanymi zabiegami obróbki plastycznej jest toczenie, kucie i gięcie rur. Aby natomiast nadać substancji większej odporności, poddaje się ją obróbce cieplno-chemicznej z wykorzystaniem wysokiej temperatury i związków chemicznych. Do najpopularniejszych zabiegów obróbki cieplno-chemicznej należą nasiarczanie i nakrzemowanie.