Projekt domu dwukondygnacyjnego to propozycja chętnie wybierana przez właścicieli małych działek. Jest ona również godna polecenia dla rodzin, którym zależy na wyraźnym podziale wnętrza na strefę dzienną i nocną – przekładającym się na znaczny poziom prywatności domowników. Jeżeli i my bierzemy pod uwagę możliwość budowy domu z poddaszem, przeczytajmy, o czym warto wiedzieć przed zakupem gotowej koncepcji.
Podobają nam się domy z poddaszem użytkowym? W ofercie MURATORA jest bardzo duży wybór tego typu projektów. Zanim jednak wybierzemy swój wymarzony projekt, sprawdźmy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy, jakie parametry musi spełniać dom, aby był zgodny z wymogami prawa miejscowego
Projekt domu z poddaszem użytkowym a zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Zanim wybierzemy projekt, musimy przeanalizować zapisy z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub z decyzji o warunkach zabudowy. Takie dokumenty wskazują bowiem między innymi dopuszczalną wysokość budynku, szerokość elewacji frontowej, ilość kondygnacji, kształt i kąt nachylenia dachu, a niekiedy także kolorystykę obiektu czy dozwolone materiały budowlane. Trzeba zwrócić uwagę, czy miejscowe prawo dopuszcza dom parterowy z poddaszem użytkowym, jakie są wymagane wysokości gzymsu elewacji frontowej, głównej kalenicy, czy określony jest jej kierunek (prostopadły lub równoległy do frontu działki). Mając komplet informacji możemy wybrać projekt, który uzyska pozwolenie na budowę.
Powierzchnia domu z poddaszem użytkowym a wielkość działki
W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy podane są parametry, które wyznaczają nam maksymalną (czasem również minimalną) wielkość domu. Podana jest m.in. maksymalna powierzchnia zabudowy, minimalna wielkość powierzchni biologicznie czynnej działki. Przeważnie są to wskaźniki procentowe i odnoszą się do powierzchni działki.
Wybierając projekt musimy zwrócić uwagę na to, czy mieści się on na naszej posesji. Ważna jest nie tylko powierzchnia, ale również długość i szerokość działki. Przeglądając stronę https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/ koniecznie zwróćmy uwagę na podane przy każdym projekcie minimalne wymiary trenu pod zabudowę danego domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych działek.
Na płaskim terenie doskonale spisze się większość dostępnych w sprzedaży gotowych koncepcji. Jeśli grunt jest jednak mocno pochyły – rozważmy możliwość budowy domu z piwnicą. To dodatkowa powierzchnia, w obrębie której może znaleźć się garaż, pomieszczenia techniczne, gospodarcze albo dodatkowe pomieszczenie rekreacyjne, np siłownia.
Powierzchnia użytkowa domu z poddaszem użytkowym a liczba mieszkańców
Kończy się nam czas na dokonanie wyboru, ale mamy wątpliwości, jaki metraż budynku będzie odpowiedni dla singla, pary lub rodziny z dziećmi?
Prostej i jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Wiele zależy od naszych potrzeb, ale i od możliwości finansowych, czy wielkości działki, którą posiadamy. Nie zawsze musi być tak, że duża rodzina musi mieć bardzo duży dom. Przy niewielkiej działce, dodatkowa powierzchnia poddasza użytkowego może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Ważne jest aby sprawdzić ilość sypialni i układ pomieszczeń. Na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/ znajdziemy kilka tysięcy propozycji domów z poddaszem, które bez trudu dopasujemy do liczby przyszłych użytkowników. Znajdziemy tu zarówno duże domy z bardzo przestronnymi pomieszczeniami, jak i rozwiązania ekonomiczne o dużo mniejszej powierzchni użytkowej, pomyślane jednak w taki sposób, by każdy z małych pokoi był wygodny dla jego mieszkańców.
W domu o powierzchni użytkowej ok. 95m2 – 120m2 może się zmieścić dość duży salon, kuchnia, jadalnia oraz cztery sypialnie i przynajmniej dwie łazienki. Takie budynki są kompaktowe i przystępne cenowo zarówno na etapie budowy, jak i późniejszego utrzymania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na większy obiekt mieszkalny, umożliwiający wydzielenie dodatkowych pomieszczeń do pracy, przenocowania gości czy realizacji własnych pasji.
Przeglądając wybrane koncepcje domów, miejmy na uwadze, że w zestawieniu powierzchni użytkowej, garaż oraz kotłownia są odrębnie wyszczególnione. Natomiast w zestawieniu powierzchni użytkowej poddasza, powierzchnia pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m zaliczona jest do zestawienia w 100%, o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m – w 50%, natomiast o wysokości mniejszej od 1,40 m nie jest w ogóle wliczana. Powierzchnia podłogi pomieszczeń poddasza jest więc przeważnie większa od obliczonej powierzchni użytkowej. Tę powierzchnię o mniejszej wysokości można jednak wykorzystać, ustawiając np. wzdłuż ścianki kolankowej niższe szafki.
Szukamy pomysłu na dom z poddaszem użytkowym? Katalog MURATORA to miejsce, w którym znajdziemy idealne dla nas rozwiązanie. Optymalne dopasowanie projektu pod kątem metrażu, zapisów MPZP czy wielkości działki pozwoli nam wznieść budynek idealnie odpowiadający naszym potrzebom i przepisom prawa, do którego każdy z domowników będzie wracał z prawdziwą przyjemnością.
Zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekty budynków mieszkalnych MURATORA – https://projekty.muratordom.pl