Samodzielne wykonanie pergoli ogrodowej z pewnością będzie satysfakcjonującym zajęciem, które da cieszący oko efekt. Nie jest to trudna praca, wymaga ona przede wszystkim jasnego określenia swoich wymagań i przygotowania odpowiednich materiałów do jej wykonania oraz znalezienia odrobiny wolnego czasu i chęci.
Określ swoje wymagania
Pierwszym krokiem powinno być stworzenie projektu pergoli, którą chcemy zbudować w swoim ogrodzie. Ułatwi to z pewnością pracę nad jej budową i zdecydowanie przyspieszy czas jej wykonania. Określenie czy potrzebna jest nam pergola z dachem czy bez, a także wybór materiałów z jakich ma być wykonana powinny stanowić pierwszy krok przygotowujący do budowy.
Do wykonania pergoli ogrodowej będzie potrzebna odpowiednia ilość miejsca w ogrodzie. Przed przystąpieniem do pracy warto zgromadzić cały materiał do budowy (drewno lub inny materiał) oraz narzędzia niezbędne do jej wykonania.
Wybór projektu i materiału wykonania
Jeśli została podjęta już decyzja jaki typ pergoli ogrodowej chcemy zbudować, należy kupić lub stworzyć samemu projekt pergoli ogrodowej. Najpopularniejszymi i najczęściej wykonywanymi pergolami są te wykonane z drewna. Są one lekkie i przede wszystkim łatwe do obróbki. Z budową drewnianej pergoli z pewnością poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz. Popularne są także pergole wykonane ze stalowych, najczęściej gotowych elementów. Wymagają one jedynie odpowiedniego, nieskomplikowanego montażu. Przykładem takiego rozwiązania jest pergola ogrodowa Garden Steel, która została zaprojektowana w minimalistycznym, ale jakże efektownym stylu.
Od czego rozpocząć budowę pergoli ogrodowej?
Budowę pergoli na taras należy rozpocząć od wytyczenia jej docelowego umiejscowienia oraz dokładnego i skrupulatnego wyznaczenia miejsc jej mocowań do podłoża. To właśnie w tym miejscu należy poświęcić najwięcej uwagi, gdyż od równego i symetrycznego umiejscowienia słupów zależy stabilność pergoli i jej symetria. Przy ustawianiu słupów warto skorzystać z magnetycznych poziomic przeznaczonych do tego typu prac, pomogą one z pewnością zachować dokładny pion każdego ze słupów podtrzymującego dach. Pergola ogrodowa z dachem powinna być solidnie osadzona w podłożu, co sprawi, że na każdym wietrze będzie stabilna i nie będzie narażona na zniszczenia związane z podmuchami wiatru.
Do prawidłowo osadzonych słupów należy w dalszej kolejności przymocować poprzeczne przęsła, które ustabilizują konstrukcję. W przypadku montażu pergoli z dachem, kolejnym krokiem jest jego instalacja. W tym momencie efekt wizualny powinien być już zadowalający. Warto jednak wykończyć pergolę dodając do niej ozdoby.
Jak i czym ozdobić pergolę?
Pergola na taras doskonale będzie współgrać z donicami wykonanymi z podobnego materiału, co ona sama. W dużych donicach można zasadzić na przykład piękne, wysokie i gęste trawy, które będą zarówno ozdobnym elementem pergoli, jak i stanowiły będą jednocześnie osłonę od wiatru lub niechcianych spojrzeń sąsiadów. Uroku pergoli dodadzą z pewnością rabaty ogrodowe w kolorze pergoli. Wybierając rabatę wysoką – może stanowić ona swoiste ogrodzenie z kilku lub jednej wybranej strony pergoli. W jej wnętrzu można z kolei posadzić niewielkie krzaczki owocowe – na przykład truskawki, które będą stanowiły doskonały dodatek do popołudniowej kawy spędzanej na własnoręcznie wykonanym tarasie.