Porady

Co każdy powinien wiedzieć o rozdzielnicach budowlanych?

Sercem instalacji jest tzw. rozdzielnica elektryczna, w której to znajduje się cała aparatura modułowa, zapewniająca sprawne i bezawaryjne działanie tzw. struktury elektrycznej (tj. sieci teleinformatycznej, alarmowej etc.). Odpowiednio zamontowana i przystosowana rozdzielnica zapewnia bezpieczeństwo instalacji, zmniejszając ryzyko awarii czy spięć. 

Jeśli jesteś początkującym elektrykiem lub gdy po raz pierwszy zaangażowałeś się w budowanie swojego własnego M4 – przeczytaj poniższy poradnik, w którym to odpowiadamy na podstawowe, najczęściej zadawane pytania o rozdzielnicach elektrycznych.

Jakie jest zastosowanie rozdzielnic budowlanych?

Rozdzielnica elektryczna – rozdzielnica zewnętrzna lub wewnętrzna – to główna część instalacji. Jej zadaniem – w dużym uproszczeniu – jest optymalizować rozdział i przesył energii, która dostarczana jest do wszystkich obwodów i urządzeń. 

Dodatkowo rozdzielnie:

  • Regulują parametry energii, 
  • Ułatwiają prowadzenie pomiarów, 
  • Usprawniają zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych, 
  • Zapewniają ochronę przed porażeniem – np. w przypadku spięcia lub wystąpienia awarii.

W tej specjalistycznej obudowie znajdziesz tzw. elementy aparatury modułowej – tj. aparaturę pomiarową, elementy sterownicze (i sygnalizacyjne), podzespoły rozdzielcze i komponenty (izolacyjne, przewodowe i wsporcze). Mając na względzie tą złożoność i szereg funkcji – rozdzielnice traktowane są jako indywidualnie opracowywany, profesjonalny sprzęt. Na rynku znajdziesz specjalistów od prefabrykacji rozdzielnic, którzy wykorzystując swoje doświadczenie organizują najlepsze rozmieszczenie dla obwodów i modułów. Dzięki nim możliwe jest zachowanie prawidłowego działania podpiętych urządzeń. 

W dużym podsumowaniu więc- wielkość i rodzaj rozdzielnic uzależniony jest od tego jak rozbudowana jest instalacja elektryczna w budynku (i gdzie dokładnie się ona znajduje). 

Czy rozdzielnica domowa różni się od tej, montowanej w np. hotelach?

Tak – ze względu na większy rozmiar instalacji elektrycznej oraz dodatkowe rozwiązania (np. system alarmowy czy system przeciwpożarowy), rozdzielnice w obiektach publicznych różnią się od rozdzielnic domowych. Te pierwsze najczęściej korzystają z tzw. rozdzielnic szafowych, które są znacznie większe i bardziej złożone. 

Z czego wykonane są rozdzielnice budowlane?

Odpowiedni materiał gwarantuje wytrzymałość i trwałość, która jest niezbędna w zaplanowanym systemie. Dlatego też profesjonalne rozdzielnie wykonane są z materiałów termoutwardzalnych oraz z odpornych metali. Nieco mniejszą wytrzymałość wykazują się rozdzielnice aluminiowe oraz te, wykonane z tworzyw sztucznych (najczęściej materiały te mają tzw. rozdzielnice budowlane z licznikiem). Te ostatnie przyjmują charakter małych (pod kątem gabarytowym) urządzeń przenośnych.

Jakie są rodzaje rozdzielnic budowlanych?

Rozdzielnice budowlane dzieli się na różne grupy – w zależności od zastosowania, właściwości i fachowej nomenklatury. Przykładowo więc, podział ze względu na konstrukcję, wyróżnia:

  • Rozdzielnice tablicowe – najmniejsze, pracujące na natężeniach do ok 150 A. Najczęściej spotkasz je w obiektach nieprzemysłowych – np. w lokalach usługowych. 
  • Rozdzielnice skrzynkowe – pracują na poziomie kilkuset A. Montowane są w obiektach przemysłowych, a ich nazwa odnosi się do kilku (lub kilkunastu) zintegrowanych wzajemnie skrzynek.
  • Rozdzielnice szafowe – największe, dedykowane najwyższym natężeniom (nawet na poziomie kilku tysięcy A). Dzieli się je na wewnętrzne (tzw. rozdzielnice budowlane wewnętrzne) i zewnętrzne (tzw. rozdzielnice budowlana zewnętrzne), a także wolnostojące i przyścienne. Najczęściej spotkasz je w dużych obiektach o charakterze przemysłowym.

Similar Posts