Porady

Niezbędnik aranżacji pokoju nastolatka

Niezbędnik aranżacji pokoju nastolatka

Własny pokój to bardzo ważny element rozwoju dziecka. Daje intymność, skłania do samodzielności, pozwala uczyć się w warunkach, jakie sam sobie stworzy nastolatek i zbierać tego efekty, uczy więc odpowiedzialności. Pomaga w uczeniu się podejmowania samodzielnych decyzji. Pomaga w kreatywności dając dziecku potrzebną do tego przestrzeń osobistą. Może pokazać dziecku nasze do niego zaufanie.

Jak zaaranżować pokój dla nastolatka?

Dobra aranżacja pokoju to niezwykle ważna rzecz. Pomaga się odnaleźć, przynosi spokój i harmonię, daje również poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście nasz pomysł może nie być taki sam jak dziecka. Warto więc przemyśleć, czy zaaranżujemy go z dzieckiem, czy sami. Pokój, bez względu na wielkość, musi być podzielony na różne strefy.

Potrzebna jest strefa odpoczynku, w której znajdzie się łóżko. Przyda się strefa relaksu z wygodną poduszką, czy innym miejscem do siedzenia i czytania lub grania. Ważna jest oczywiście strefa nauki, w której postawione będzie biurko i wszystko, co do nauki niezbędne. Ważnym elementem jest strefa z ubraniami, najczęściej szafa.

Często w pokoju nastolatka znajduje się też komoda i półka na książki, czy kredens. W tych miejscach również dobrze jest utworzyć strefy. Rzeczy najczęściej używane powinny być zawsze pod ręką. Pamiątki, czy inne ważne dla dziecka rzeczy, jak dyplomy, czy certyfikaty, zdjęcia, możemy powiesić na przykład w antyramach, czy tradycyjnych ramkach.

Taki podział na strefy pomaga zachować porządek, choć oczywiście trzeba o niego dbać. Porządek zewnętrzny z kolei ma zbawienny wpływ na umysł. Wycisza go, wprowadza do życia więcej spokoju, co jest szczególnie ważne w życiu nastolatka przechodzącego przecież jednej z najtrudniejszych okresów, jakim jest dojrzewanie.

Antyrama zamiast ramek tradycyjnych – czy to dobre rozwiązanie?

Wszystko zależy od naszych upodobań. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż antyrama oddaje nam dużo przestrzeni. W naturalny sposób łączy się ze ścianą, nie jest niczym ograniczona. Można w niej umieścić wszystko, nawet puzzle. Dobrze się prezentuje. Pozwala również zwróć uwagę na swoją zawartość, ponieważ to właśnie tę zawartość widać. W antyramie dobrze prezentują się różnego rodzaju dyplomy. Swoje miejsca znajdą w niej również plakaty, rysunki, czy jakiś ważny tekst, np. wiersz.

Tradycyjne ramki są również dobre. Wydaje się jednak, że lepiej sprawdzają się postawione na biurku, czy szafce, niż na ścianie. Choć oczywiście jest to kwestia gustu. Ramy są różnych kształtów, grubości, faktury, czy kolorów. Mogą one podkreślać ich zawartość, nadawać jej inny charakter. Są dobre do zdjęć rodzinnych, czy wspomnień np. z wakacji. Dobrym miejscem na znalezienie czy to antyram czy pasujących dla nastolatka ramek jest sklep https://decorantes.pl – wiele stylowych i nowoczesnych akcesoriów nadających duszę pomieszczeniom.

Pokój nastolatka ma dawać mu przestrzeń do odpoczynku i nauki. Warto urządzić go razem z dzieckiem, bo w końcu jest miejscem, w którym będzie on spędzał sporo czasu. Jeśli dysponujemy większymi przestrzeniami domu, czy mieszkania, możemy dać dziecku zupełnie osobną przestrzeń na relaks tak, by sam pokój, w którym będzie łóżko i biurko, stał się miejscem do spania i nauki. To jak tę przestrzeń zorganizujemy zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, jednak, jak już zostało napisane, ważny jest podział na strefy.

Similar Posts