Ogród

Kosy spalinowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Aby móc cieszyć się efektowną, zadbaną trawą na posesji, konieczna jest jej regularna pielęgnacja. Jedynym sprawdzonym sposobem jest jej systematyczne przycinanie, które w naszym klimacie najlepiej wykonywać w odstępie maksymalnie dwóch tygodniu. W walce z trawą niezwykle pomocne są kosy spalinowe, dzięki którym można z łatwością zapanować nad trawnikiem.

Kosy spalinowe – dlaczego warto?

Ogród z zadbanym trawnikiem to marzenie wielu właścicieli działek i posesji. Nie jest to jednak możliwe bez cyklicznego przycinania, które nie tylko wpływa na bardziej estetyczny wygląd trawnika, ale także jego wzmocnienie i zagęszczenie. Istnieje kilka narzędzi służących do koszenia, jednak to właśnie kosy spalinowe uważa się za najbardziej skuteczne i uniwersalne. W przeciwieństwie do popularnych kosiarek na kółkach sprawdzą się one na nierównym terenie. Ich ogromną zaletą jest także to, że poradzą sobie nawet z dość długą trawą, która dla modeli wózkowych byłaby poza zasięgiem.

To, co sprawia, że warto sięgać po kosy spalinowe, jest brak ograniczeń. Pozbawione zasilacza modele, umożliwiają dotarcie do najdalszych krańców działki, bez konieczności poszukiwania źródeł energii, czy niewygodnego ciągnięcia za sobą metrów kabli. Są one komfortowe nie tylko dlatego, że można ich używać na ogromnych powierzchniach, ale też dotrzeć ostrzem nawet w trudno dostępne miejsca,  np. przy ścianach budynków, wokół drzew, czy przy meblach ogrodowych, nie obawiając się o ich stępienie lub uszkodzenie.

Na co zwracać uwagę  kupując kosę spalinową?

Wybierając kosy spalinowe, warto zweryfikować ich parametry. Znaczenie ma moc silnika, która powinna być adekwatna do rozmiarów posesji. Ważna jest również prędkość obrotowa, która informuje nas o tym, z jaką prędkością ostrze będzie rozdrabniać trawę – im wartość wyższa, tym lepiej. Jeśli obszar koszenia jest znaczny, dobrze jest zweryfikować ciężar urządzenia. Toporne maszyny mogą sprawić, że proces stanie się żmudny i nieprzyjemny, dlatego lepiej dopasować konkretny model do osoby, która będzie podejmować się koszenia. Aby ułatwić sobie pracę, dobrze jest pomyśleć o akcesoriach, które nieco ułatwią czynność. Mowa np. o specjalnych szelkach, dzięki którym kosa będzie prawie niewyczuwalna. Dla własnej wygody dobrze też zadbać o odpowiednie ubranie – grube, a zarazem przewiewne spodnie, które ochronią nogi przed pokrzywami i innymi chwastami, ale też odpryskującymi kamieniami, czy ukrytymi w zaroślach gałązkami. Pełnię bezpieczeństwa pomogą uzyskać rękawice, dzięki którym nie nabawimy się odcisków oraz okulary osłaniające oczy. Takie przygotowanie sprawi, że pielęgnacja ogrodu stanie się czystą przyjemnością, a kosa spalinowa ulubionym ogrodowym narzędziem.

Similar Posts