Porady

Ogrzewanie przyszłości dostępne już dziś – techniki grzewcze w nowoczesnych domach

Ogrzewanie przyszłości dostępne już dziś - techniki grzewcze w nowoczesnych domach

Nowoczesne domy energooszczędne dążą do osiągnięcia idealnych proporcji między wartością budynku a kosztami eksploatacji. W tym celu wykorzystywane są różne techniki grzewcze oraz szereg innych rozwiązań, które pozwolą nam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również zadbać o środowisko. Jak to działa?

Nowoczesne domy a termomodernizacja

Zanim zaczniemy myśleć o technikach grzewczych, powinniśmy zadbać o termomodernizację. Jeżeli nasz dom będzie posiadał odpowiednią izolację termiczną, wówczas system ogrzewania będzie musiał dostarczyć mniej ciepła. Dzięki temu zaoszczędzimy na ogrzewaniu i prędzej czy później koszt termomodernizacji się zwróci. Kluczowy w tym przypadku jest wybór materiałów. Musimy uszczelnić ściany, okna, dach oraz fundamenty.

Na stronie DomoweKlimaty.pl możesz znaleźć projekty domów z poddaszem. Jeżeli nawet nie planujemy na razie w nim mieszkać, musimy również zadbać o odpowiednie docieplenie. Dzięki temu nowoczesne techniki grzewcze będą miały sens.

Woman dressed in green sweater regulating heating temperature with a modern wireless thermostat and smart phone at home. Synchronization of thermostat with mobile devices concept

Rekuperacja, czyli nowoczesny system wentylacji w nowoczesnych domach

Jedną z zalet domów z rekuperacją jest mniejsze zapotrzebowanie na energię. Dzięki temu nasz system grzewczy musi wytworzyć mniej ciepła, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę. W tym celu musimy wyposażyć dom w rekuperator. Urządzenie ogrzewa świeże powietrze z zewnątrz oraz zużyte powietrze z zanieczyszczeniami. Wszystko, co szkodliwe jest wyrzucane przez rekuperator na zewnątrz. Następnie domownicy otrzymują czyste, świeże powietrze.

Pompa ciepła, czyli techniki grzewcze w nowoczesnych domach

Jednym z rozwiązań, które jest wykorzystywane w nowoczesnych domach, jest pompa ciepła. To urządzenie, które wykorzystuje ciepło ze źródeł takich jak: grunt, woda czy powietrze. Następnie trafia ono do odbiornika ogrzewającego dom i odpowiadającego za ciepłą wodę. Pamiętajmy, że pompa ciepła nie jest urządzeniem służącym do ogrzewania budynku, a jedynie dostarcza je do właściwego urządzenia grzewczego.

Fotowoltaika do ogrzewania nowoczesnych domów

Kolejnym rozwiązaniem, które może nam pomóc w ogrzewaniu nowoczesnego domu, jest fotowoltaika. Jest to system paneli słonecznych umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą energii słonecznej. Otrzymaną w ten sposób energię można przeznaczyć na ogrzewanie elektryczne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku nowego budownictwa, kiedy mamy pewność, że nasz budynek jest szczelny. Wykorzystanie prądu pozyskanego przez panele fotowoltaiczne pozwoli nam zaoszczędzić mimo rosnących cen za prąd.

Ogrzewanie gazowe w nowoczesnych domach ekologicznych

Coraz częściej można usłyszeć o instalacji ogrzewanie gazowego. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić przede wszystkim mniejszy rozmiar kotła niż w przypadku paliwa stałego, wygodę, a także wysoką dostępność gazu LPG. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać gaz ziemny do ogrzewania domu, może pojawić się już problem związany z ograniczoną dostępnością. Chcesz wiedzieć więcej na temat energooszczędnych domów? Przeczytaj także: Energooszczędne domy: prosta architektura, nieskomplikowane dachy i niskie koszty eksploatacji.

Similar Posts