Porady

Jak samodzielnie wstawić drzwi do pokoju?

Jeśli zakupiłeś nowe drzwi i nie chcesz płacić fachowcom za ich montaż lub czas oczekiwania na usługę jest zbyt długi, bez problemu możesz zająć się tym samodzielnie. Wstawienie drzwi nie jest trudne i nie powinno zająć Ci dużo czasu. Sprawdź, jak krok po kroku samodzielnie zamontować drzwi do pokoju.

Samodzielnie wstawianie drzwi – jak wybrać odpowiedni model?

Aby montaż drzwi przebiegał sprawnie, ich rozmiar musi być zgodny z wymiarami otworu drzwiowego w ścianie. Aby dowiedzieć się, jakie drzwi będą Ci potrzebne, zmierz dokładnie wysokość i przede wszystkim szerokość otworu. Zwróć uwagę na to, że nie może być ona tożsama z szerokością drzwi. W otworze musi zmieścić się jeszcze ościeżnica. W praktyce zazwyczaj potrzebujesz około 10 centymetrów zapasu. Jeżeli otwór drzwiowy ma szerokość 90 cm, wówczas drzwi powinny mieć szerokość 80 cm. Ważna jest również grubość ścian. Decyduje ona o rodzaju ościeżnicy, jaką można zamontować w otworze. Kupując drzwi zastanów się również, w którą stronę powinny się otwierać.

Wstawianie drzwi do pokoju – montaż ościeżnicy

Większość dostępnych na rynku ościeżnic składa się z trzech oddzielnych części, które będziesz musiał ze sobą połączyć. W zależności od modelu do montażu przydadzą się śruby, klamry lub klej. Podczas wstawiania drzwi pilnuj, by części ramy leżały pod kątem prostym. Złożoną ościeżnicę wstaw w otwór drzwiowy. 

Jeżeli jest zbyt długa, skróć ją na dole używając piły. Między ościeżnicą a murem powinna pozostawać niewielka szczelina o szerokości 1-2 centymetrów. Umieść w niej plastikowe lub drewniane kliny, które ustabilizują ramę. Dokonaj korekt ustawienia. Na koniec pianką montażową wypełnij otwór między ramą a ścianą zgodnie z zaleceniami producenta.

Kolejny etap montowania drzwi – maskowanie szczelin

Gdy ościeżnica jest już przytwierdzona do ściany, pozostało Ci zakryć szczelinę. Aby to zrobić, skorzystaj z listew maskujących. Dostosuj ich długość do potrzeb pomieszczenia i przyklej je do ściany klejem montażowym. Dociśnij w taki sposób, by mocno przylegały. Gdy klej wyschnie, miejsce styku listew wykończ silikonem. Możesz teraz przejść do montowania skrzydła drzwi.

Montaż skrzydła drzwiowego

Zakupione przez Ciebie skrzydło drzwiowe może być gotowe do montażu lub wymagać przycięcia. Zwróć uwagę na to, że drzwi przycinamy od dołu, dlatego ten zabieg często nie jest możliwy w przypadku skrzydeł z otworami wentylacyjnymi. Zawieszenie drzwi jest stosunkowo proste, ale łatwiej wykonać je z pomocnikiem. Trudniejsze jest natomiast wyregulowanie zawiasów. Aby skorygować wysokość zawieszenia skrzydeł, skorzystaj z klucza imbusowego oraz śrubokręta. Po zamontowaniu drzwi, sprawdź, czy płynnie się zamykają i otwierają. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj jeszcze raz wyregulować skrzydło.

Ostatni element montażu drzwi – klamka

Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać, by drzwi były w pełni funkcjonalne, jest montaż klamki. Dostępne na rynku drzwi posiadają fabryczny otwór na klamkę oraz mechanizm zamykający, dlatego instalacja tego elementu nie powinna być problematyczna. Postępuje zgodnie z instrukcją producenta, by prawidłowo ją zamontować. Wszystkie niezbędne elementy znajdziesz w zestawie. Dodatkowo przyda Ci się śrubokręt oraz klucz imbusowy.

Similar Posts