Porady

Farba ceramiczna — uniwersalne rozwiązanie dla Twojego domu!

Dobrej jakości farba do pokrycia ścian jest w stanie odmienić estetykę całego pomieszczenia. A jeśli przyjemny kolor idzie w parze z trwałością farby, to możemy cieszyć się pięknym wnętrzem przez długie lata! W związku z tym wiele osób decyduje się na wybór farby ceramicznej. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ten rodzaj farby i dlaczego jest tak popularny.

Praktyczne właściwości farby ceramicznej

Farba ceramiczna powstaje na bazie żywicy akrylowej, podobnie jak farba lateksowa, czy akrylowa. Tym, co odróżnia omawiany rodzaj farby od innych, są drobinki ceramiczne znacząco wzbogacające skład farby. Dzięki nim farba ceramiczna jest odporna na ścieranie, a także uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Brzmi dobrze, prawda? Zwłaszcza gdy szukamy trwałej farby do wymagających pomieszczeń, na przykład pokoju dziecięcego czy kuchni, gdzie zabrudzeń na ścianach po prostu nie da się uniknąć.

  • Farba ceramiczna cechuje się odpornością na zarysowania i zabrudzenia.

  • Powierzchnie pokryte farbą ceramiczną można wielokrotnie czyścić, także z użyciem detergentów. Farba nie pęka i nie wyświeca się po czyszczeniu.

  • Farby ceramiczne wyróżniają się trwałością i nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu.

  • Ściany pokryte farbą ceramiczną mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie zbierają kurzu.

  • Farby ceramiczne wykazują także właściwości hydrofobowe.

Farba ceramiczna w porównaniu z innymi rodzajami farb emulsyjnych

Na szczęście czasy, w których farby do malowania ścian długo schły i miały średnią jakość są już za nami. Obecnie wybór jest ogromny, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i rodzaje farb. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza farby emulsyjne, do których zaliczamy m.in. farby lateksowe i ceramiczne, ponieważ są trwałe, łatwe w nakładaniu i na długo zachowują kolory.

Co ciekawe, farba ceramiczna jest nazywana farbą lateksową nowej generacji, ponieważ ma podobne właściwości i jeszcze więcej zalet. Minusem tego rodzaju farb może być jednak stosunkowo wysoka cena. Równie popularne farby akrylowe są dużo tańsze, ale przy tym również mniej trwałe i nienadające się do czyszczenia.

Na rynku dostępne są także winylowe farby, szybkoschnące i odporne na uszkodzenia, ale cechujące się niską przepuszczalnością pary wodnej. Różnice między rodzajami farb doskonale pokazują, że przy wyborze farby do domu warto wziąć pod uwagę specyfikę poszczególnych pomieszczeń.

Zastosowanie farby ceramicznej

Farby ceramiczne są dostępne w rozmaitych kolorach, dzięki czemu klienci mają w czym wybierać i robią to chętnie. Obok zalet farb ceramicznych trudno przejść obojętnie, zwłaszcza że mają tak szerokie zastosowanie: nadają się zarówno do domu, jak i przestrzeni publicznych.

Z pomocą farby ceramicznej z powodzeniem pokryjemy ściany w kuchni, łazience, salonie, czy sypialni. Właściwości farby ceramicznej znakomicie sprawdzą się także na ścianach z nierównościami — optycznie je wygładzą, zapewniając perfekcyjne wykończenie.

Similar Posts