Wybór pompy ciepła, która będzie wydajna, łatwa w obsłudze i odpowiednia dla danej inwestycji to nie lada wyzwanie. Decyzję o tak kluczowym elemencie, mającym niebagatelny wpływ na aspekty ekologiczne i ekonomiczne, warto poprzedzić szczegółowym rozpoznaniem tematu. Pozwoli to spojrzeć na dostępne produkty przez pryzmat własnych potrzeb i znaleźć najlepszą propozycję. Trzeba bowiem pamiętać, że czasami to, co sprawdza się u jednych, nie będzie dobrym wyborem dla innych. Właśnie z tego względu, decydując się na pompę ciepła monoblok czy split, należy najpierw poznać ich zalety oraz możliwości. Pozwoli to odpowiedzieć sobie na pytanie o to, która z technologii będzie lepsza.
Monoblok czy split – co oznaczają te określenia?
„Split” to po angielsku „podzielony” i właśnie to jest główną cechą tego rodzaju pomp ciepła. Ich konstrukcja składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza zawiera w sobie skraplacz, druga zaś: parownik, sprężarkę i zawór rozprężny. Obie jednostki połączone są miedzianymi rurami, w których przepływa czynnik grzewczy w postaci gazu.
Pompy ciepła monoblok to, w odróżnieniu od pompy typu split, pojedyncza konstrukcja. Zamknięto w niej wszystkie elementy niezbędne do przetworzenia energii z powietrza zewnętrznego w ciepło wykorzystywane do ogrzewania wnętrz. Nie ma tutaj drugiej jednostki koniecznej do pracy pompy. Całość procesu odbywa się poza obrębem budynku. Ciepło jest transportowane do środka już w postaci ogrzanej wody i trafia bezpośrednio do instalacji grzewczej.
Pompy ciepła monoblok czy split w codziennym użytkowaniu
Oba urządzenia pobierają energię cieplną zgodnie z technologią, w której zostały zaprojektowane – pompy ciepła dzielą się bowiem na gruntowe, wodne i powietrzne. Te ostatnie są najtańsze w montażu i dlatego to na nie decyduje się wielu inwestorów. W kwestii instalacji obu rodzajów pomp są jednak pewne różnice. Split wymaga więcej pracy instalacyjnej i dodatkowego miejsca – w niektórych domach będzie to pomieszczenie po kotłowni, w innych trzeba będzie zaaranżować dodatkową przestrzeń. Co jest jednak pocieszające – jednostki wewnętrzne nie są zbyt duże, większość ma rozmiar szafki kuchennej. Można je ustawiać nawet w pomieszczeniach codziennego użytku, jak kuchnia, łazienka, garderoba czy spiżarnia, ponieważ nie powodują takich zabrudzeń, jak kotły starszej generacji.
Chociaż pompy są niezwykle czystymi źródłami ciepła, należy pamiętać, by regularnie myć jednostki zewnętrzne i wewnętrzne swoich urządzeń. Pozwoli to zachować je długo w doskonałej kondycji. Chociaż ich serwis powinien być wykonywany minimum dwa razy w roku, to mycie powinno odbywać się znacznie częściej.
Na co dzień pompy ciepła typu split i monoblok mogą pracować w trybie grzania i chłodzenia. Ich użytkownicy cieszą się więc zarówno ekologicznym źródłem ciepła zimą, jak i klimatyzowanymi pomieszczeniami latem. Zmiana zasady działania jest możliwa dzięki obiegowi odwróconemu: parownik pełni wtedy funkcję skraplacza, a skraplacz parownika. Sama budowa urządzenia nie ma wpływu na to, czy układy mogą odwrócić swoje działanie. Ważne jest, by latem nie chłodzić pomieszczeń poprzez samo obniżenie temperatury grzania. Może to spowodować awarię pompy, więc dla bezpieczeństwa urządzenia lepiej skorzystać z funkcji odwrócenia obiegu.
Montaż pompy ciepła – podstawowe zasady
Pompy ciepła, stosowane jako nowoczesne technologie grzewcze, znacznie różnią się od nadal popularnych kotłów na paliwo stałe. To w większości urządzenia niskotemperaturowe, czyli takie, które do ogrzania pomieszczenia wykorzystują wodę o temperaturze mniejszej niż 50°C. By zapewnić ich efektywność potrzebna jest powierzchniowa instalacja grzewcza. Większość inwestorów stawia wówczas na ogrzewanie podłogowe. Tradycyjna, wysokotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania może bowiem nie być aż tak wydajna.
Podczas rozważania rezygnacji z kotła na węgiel czy planowania zamiany ogrzewania gazowego na pompę ciepła w starszym domu warto posiłkować się wskazaniami audytu energetycznego. Przeprowadzi go specjalista i na jego podstawie podpowie, czy dom jest dobrze zaizolowany termicznie oraz jakie kroki w razie potrzeby należy podjąć, by poprawić ten stan.
Jeśli zaś chodzi o konkretne miejsce montażu pompy ciepła, to nieco różni się ono w zależności, czy pompa to monoblok, czy split. Pompy składające się z jednego elementu stawia się na zewnątrz, w odległości nie mniejszej niż 30 cm od ściany. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli pompa ma dwie jednostki – wówczas jedna jest umieszczona na zewnątrz, dla drugiej trzeba zaś znaleźć miejsce wewnątrz domu. Tak jest na przykład z pompą Split Arctic KAISAI – należy jednak podkreślić, że kompaktowa konstrukcja jednostki wewnętrznej pozwala na umieszczenie jej w dowolnym miejscu domu. Ważne natomiast, by obie jednostki były możliwie jak najbliżej siebie.
Pompa ciepła monoblok czy split? Wybierz mądrze
Zakup i instalacja pompy ciepła jest poważnym wydatkiem i wymaga dokładnego przemyślenia. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta ma charakter długoterminowy i w przyszłości przyniesie znaczne oszczędności na kosztach energii.
Innymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła, są m.in. jej wydajność, trwałość oraz łatwość obsługi i konserwacji. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, ograniczenia budżetowe i dostępne na rynku opcje, aby wybrać najlepszą pompę ciepła dla swojego domu lub przedsiębiorstwa.