Ogród

Co to jest podlewanie kroplowe i czy się opłaca?

Co to jest podlewanie kroplowe i czy się opłaca?

Podlewanie metodą kropelkową to niezwykle praktyczna metoda, która pozwala na znaczną oszczędność wody. Coraz częstsze susze w Polsce zmuszają właścicieli gospodarstw i działek do wykorzystywania wody pitnej do pielęgnacji zieleni, co wiąże się ze wzrostem kosztów. Czy metoda kropelkowa pomaga oszczędzać? Zapraszamy do czytania!

Kropelkowa metoda podlewania, co to jest?

Podlewanie kropelkowe odbywa się na trzy sposoby: za pomocą taśm kroplujących, linii kroplujących lub węży kroplujących. Najprostszą metodę stanowi wykorzystanie poliuretanowej linii kroplującej z zatopionymi kroplownikami.

Linię kroplującą umieszcza się na wybranym obszarze działki, na przykład pod żywopłotem. System będzie systematycznie podlewał wybrany obszar niewielką ilością wody. Ma to korzystne działanie zarówno na rośliny, jak i na stopień zużycia wody.

Warto wspomnieć, że system kroplujący możesz dopasować do własnych potrzeb. Zastosuj złączki, by połączyć linie kroplujące i cieszyć się komfortowym systemem nawadniania. Potrzebne elementy znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl/linie-kroplujace-cat-207.

Jeśli zależy Ci na stworzeniu bardziej rozbudowanego systemu, polecamy skompletowanie wysokiej jakości linii kroplujących i złączek marki Gardena. Takie rozwiązanie umożliwia spersonalizowane podlewanie roślin, co ułatwia utrzymanie wrażliwych roślin w doskonałej kondycji. Wysokiej jakości elementy nawadniające marki Gardena są dostępne pod linkiem https://www.podlane.pl/nawadnianie-kropelkowe-cat-437.

Jakie są zalety podlewania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe ma mnóstwo zalet, dlatego ta metoda jest chętnie wykorzystywana przy uprawach, w szklarniach, a także w ogrodach.

  • Metoda kropelkowa znakomicie sprawdza się do optymalnego nawadniania roślin, co pozwala utrzymać je w świetnej kondycji.

  • Nawadnianie kropelkowe to ogromna oszczędność wody. W ten sposób zużywasz nawet do 40% mniej wody do podlewania ogrodu!

  • System kropelkowy redukuje erozję gleby i nie sprzyja rozwojowi grzybów, dzięki czemu rośliny rzadziej chorują.

  • Podlewanie metodą kropelkową oszczędza czas i automatyzuje pracę w ogrodzie.

  • Linie, taśmy i węże kroplujące mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzą się zarówno w ogrodzie, w szklarniach, jak i na polach uprawnych.

  • Podlewanie kropelkowe oszczędza część nadziemną roślin, co zapobiega ich gniciu.

Więcej informacji na temat korzyści metody kropelkowej znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl.

Wady metody kropelkowej

Podlewanie metodą kropelkową wydaje się mieć same zalety i istotnie pozytywne cechy systemu przeważają nad wadami. Nie sposób jednak nie wspomnieć o wysokim koszcie wykonania systemu nawadniania kropelkowego. To jednorazowy wydatek, który później ma szansę się zwrócić w postaci niższych rachunków za wodę. Warto także wziąć pod uwagę komfort, który jest przecież bezcenny!

Raz zamontowane linie kroplujące tworzą stały system, którego się nie przenosi. W związku z tym z góry należy określić, jakie obszary działki będą nawadniane kropelkowo. Dobrze, by rosły na nich rośliny wieloletnie. Im lepszej jakości system kropelkowy zamontujesz, tym dłużej będziesz się nim cieszyć. Od czasu do czasu linie kroplujące należy czyścić, co ciężko uznać za wadę. W końcu wszystkie sprzęty ogrodowe wymagają od czasu do czasu czyszczenia.

Similar Posts