Pergole ogrodowe należą do małej architektury ogrodowej. Stanowią praktyczny sposób, ale jednocześnie estetyczny podtrzymania i wyeksponowania roślin ogrodowych o długich, zwisających pędach. Jednocześnie, w okresie pełnej dojrzałości roślin pergole tworzą przytulne miejsce, gdzie można miło spędzić czas, szczególnie w słoneczny dzień. Pergolę można zaprojektować na wiele różnych sposobów, można ją wykonać z drewna lub metalu, a w zależności od miejsca lokalizacji pergola może spełniać różne dodatkowe funkcje.
Pergole ogrodowe – mała architektura ogrodowa
Pergole, ale też konstrukcje pokrewne pergoli, takie jak: trejaż czy krata dzielą naturalnie powierzchnię ogrodu lub przestrzeń tarasu. Dzięki nim można w ogrodzie stworzyć niezależną przestrzeń, kameralne wnętrze oddzielone od reszty ogrodu i wyodrębnione choćby kolorem czy gatunkiem roślin. Pergole w swojej funkcjonalności tworzą konstrukcję izolującą choćby część gospodarczą ogrodu od części przeznaczonej do odpoczynku. Pergola może też zasłonić fragment ogrodu, który nie jest reprezentacyjny czy z jakiegoś powodu zamknięty dla gości. Pergole to też praktyczny parawan oddzielający nas od gorących promieni słońca i tworzący miły cień w ogrodzie, miejsce do odpoczynku, niewymagające dodatkowych parasoli czy zadaszenia chroniącego przed słońcem.
Jednak głównym zadaniem pergoli jest podtrzymywanie pnącza roślin. Można na nich zainstalować rośliny o zwisających pędach, takie, które wymagają przestrzeni do wzrostu i a ich pnącza muszą zostać starannie podparte.
Konstrukcje ogrodowe
Pergole nie są jedynymi konstrukcjami popularnymi w ogrodach i na działkach. Bardzo często właściciele ogrodów korzystają z innych sposobów na stworzenie podpór dla roślin czy podziałów w ogrodzie. Teoretycznie pergole są najbardziej skomplikowanymi konstrukcjami w tym zbiorze, co nie znaczy, że nie można wykonać ich samodzielnie. Mała architektura ogrodowa wyróżnia 3 rodzaje estetycznych podpór:
- pergolę, czyli drewnianą lub metalową konstrukcję zbudowaną z podwójnego szeregu słupków i wspartego na nich ażurowego zadaszenia-rusztu, pergole mogą być konstrukcjami wolno stojącymi, ale mogą też zostać wsparte o elewację budynku, mur czy obudowę tarasu
- trejaż to prostsza odmiana pergoli, składają się z jednego szeregu słupków połączonych górną, poziomą belką, na której znajdują się, zazwyczaj dość krótkie, elementy poprzeczne
- krata jest najprostszą konstrukcją i najłatwiejszą do wykonania, jest to podpora pod pnącza składająca się z ramy i wypełniającej ją kratownicy, można ją przymocować do ściany budynku, ale też ustawić bezpośrednio na fundamentach jako wolno stojącą konstrukcję lub połączyć ze skrzynkami na rośliny, może to też być element uzupełniający pergolę lub trejaż albo stanowić odrębny fragment w konstrukcji ścian altany
Największą zaletą wszystkich tych konstrukcji jest ich lekkość wizualna. Ustawione w ogrodzie w żaden sposób nie zaburzają przemyślanej aranżacji ogrodu, a wręcz przeciwnie, podkreślają ją i dodają głębokiego uroku.