Ogród

Czas na jesienne porządki w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Czas na jesienne porządki w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Jesień to czas, podczas którego trzeba zadbać o ogród, aby był on w stanie przetrwać zimowe warunki. Do najważniejszych zadań należy zabezpieczenie poszczególnych roślin, uprzątnięcie całego terenu, ale i zapewnienie ochrony meblom ogrodowym, tekstyliom, dziecięcym zabawkom, a także użytkowanym w sezonie narzędziom i akcesoriom.

W jaki sposób zadbać kompleksowo o ogród, by przyszłą wiosną nie uraczył nas uszkodzeniami, które będą trudne lub niemożliwe do usunięcia?

Koszenie i grabienie

Jesienią trawa rośnie znacznie mniej intensywnie niż latem, jednak nie można zapominać o jej regularnym koszeniu. W październiku wystarczy dwukrotnie koszenie, przy czym ostatnie zaleca się wykonać na przełomie października i listopada. Trawę należy kosić nieco wyżej niż podczas lata – pozostawiając jej około 4 cm od podłoża, dzięki czemu uniknie przemarznięcia.

Należy pozbyć się wszystkich liści, które spadły z drzew. Trzeba również usunąć mech, opadłe i gnijące owoce oraz przesuszone i przekwitłe części roślin. Ich pozostawienie na trawie może źle wpłynąć na kondycję podłoża w ogrodzie. Pozbyć się trzeba również gałązek. Niewielką ilość liści można zostawić, bo w chłodnym okresie znajdą w nim schronienie niektóre zwierzęta, np. jeże. Pozostałe liście mogą być rozdrobnione, podobnie jak gałęzie, i wykorzystane na kompost.

Jak zadbać o krzewy i inne rośliny kwitnące?

Gatunki najbardziej wrażliwe na zimno należy okryć specjalną włókniną, najlepiej tuż po pierwszych przymrozkach. Nie można zapominać o podlewaniu wszystkich roślin, szczególnie w porze suszy. Podlewanie może być z powodzeniem obfite, ponieważ woda pozostanie w ziemi, a rośliny będą mogły z niej korzystać podczas zimy.

Rośliny hodowane w doniczkach, które głównie w czerwcu zaczęły gościć na tarasach i werandach, najlepiej przenieść do domowych wnętrz, aby przetrwały zimę. Jesień to także doskonała pora do wysadzania chociażby cebulek tulipanów, dzięki czemu wiosną będzie się można cieszyć urodziwymi i barwnymi kwiatami.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe nie lubią się z wilgocią, zimnem i opadami. Produkty z surowców naturalnych łatwo ulegają uszkodzeniom, a zawilgocenie może doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Trwalsze meble z tworzyw sztucznych, choć lepiej radzą sobie z trudnym warunkami, również nie przepadają za zimową porą.

Aby nie narazić mebli ogrodowych na działanie czynników zewnętrznych, warto zafundować im specjalne pokrowce ochronne, które oferuje sklep Bazkar.pl. Takie pokrowce najczęściej nabywa się wraz z danym zestawem mebli. To najlepsze rozwiązanie, bo gwarantuje idealne dopasowanie do posiadanego kompletu. Alternatywą jest zakup uniwersalnej plandeki, która pozwala na zabezpieczenie zarówno pojedynczych produktów, jak i całych zestawów mebli ogrodowych.

Poza tym dobrze jest znaleźć przede wszystkim suche miejsce, w którym na czas zimy będą przechowywane meble ogrodowe. Tuż przed ich przeniesieniem i okryciem pokrowcem lub plandeką, koniecznie należy zadbać o ich dokładne oczyszczenie ze wszelkich zabrudzeń, a w przypadku produktów z surowców naturalnych, np. drewna, o naprawę powstałych uszkodzeń i impregnację po zakończonym sezonie.

Zabawki i narzędzia ogrodowe

Nie można zapomnieć o zabawkach najmłodszych, a także narzędziach i akcesoriach ogrodowych użytkowanych w sezonie letnim. Zabawki najlepiej jest umieścić w zamykanym pojemniku, który nie sprawia problemów w przechowywaniu, a w razie potrzeby sprawdzi się w domowych warunkach. Niektóre z dziecięcych zabawek, np. plastikowe domki ogrodowe, posłużą bowiem pociechom także w ich pokojach, przez cały rok!

Mniejsze, jak i większe narzędzia ogrodowe oraz akcesoria, a do tego sprzęty, jak kosiarka, podkaszarka i elektronarzędzia, bezwzględnie należy zabezpieczyć przed dostępem wilgoci, zmiennymi temperaturami oraz drobnymi cząsteczkami zabrudzeń. Łatwo bowiem o uszkodzenia, które wpłyną na pogorszenie komfortu pracy z nimi, właściwości i możliwości bezproblemowego użytkowania podczas kolejnego sezonu wiosenno-letniego.

Jesienią czeka nas sporo pracy w ogrodzie. Przed nami wyzwanie zabezpieczenia i pielęgnacji wszystkich roślin, uprzątnięcie liści, a nawet dodatkowe malowanie altany ogrodowej, by nie straciła swojego uroku i przetrwała zimowe warunki. Do tego trzeba pamiętać o ochronie mebli ogrodowych, tekstyliów, zabawek i narzędzi. To dużo pracy, ale jej wykonanie odpowiednio wcześniej, będzie gwarancją, że po okresie zimy nic nie zaskoczy niepożądanym stanem.

Similar Posts