Porady

Wiązary dachowe – zalety i wady tego rozwiązania

Wiązary dachowe - zalety i wady tego rozwiązania

Wiązary dachowe to podstawowe elementy nośne konstrukcji dachu, których zadaniem jest przeniesienie obciążenia jakie stawia dach, na podpory główne, czyli ściany nośne i słupy, które stanowią resztę budynku. Wiązary dachowe stosuje się dosłownie wszędzie, jednak najlepiej sprawdzają się w przypadku dachów o dużej rozpiętości i powierzchni, dzięki czemu ogranicza się niepotrzebne punkty podparcia. Te elementy nośne konstrukcji dachu są najczęściej wykonywane z drewna lub ze stali, a swoje zastosowanie znajdują głównie w budownictwie rolniczym, przemysłowym, jak również mieszkaniowym.

Czym są wiązary dachowe?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wiązary to bardzo ważny element dachu, inaczej więźby dachowej, którego rolą jest przeniesienie bezpośredniego ciężaru własnego pokrycia dachowego i obciążeń na nim się znajdujących, jak na przykład śniegu na podpory główne. Zastosowanie konkretnych typów wiązarów, a dokładniej materiałów z jakich są wykonywane można podzielić na dwie kategorie – wiązary drewniane i stalowe. Te pierwsze wykorzystuje się zazwyczaj w budownictwie mieszkaniowym, drugie natomiast w budownictwie szkieletowym i typowo przemysłowym. W obecnych czasach wiązary dachowe są produktami prefabrykowanymi i pozwalają na wykonywanie dachu w sposób szybki, sprawny i dokładny.

Wiązary dachowe – szybki sposób na wykonanie dachu

Wiązary dachowe są elementami konstrukcyjnymi, które produkuje się w fabrykach, a następnie już jako gotowe elementy przewozi się na konkretne place budowy. To bardzo duże ułatwienie, które przyspiesza wiele procesów, dodatkowo eliminując niepotrzebne błędy wykonawcze, które jak wiadomo przy składaniu ze sobą wielu różnych elementów mogą się zdarzać. Produkcja wiązarów dachowych jest realizowana przy użyciu najwyższej jakości drewna, które jest już specjalnie przygotowane, posiada odpowiedni kształt i parametry techniczne. To jak finalnie będą wyglądały wiązary zależy od wymagań konkretnego klienta i dachu, na którym zostaną zamontowane.

Roof frame under construction showing the wooden joists, trusses and beams against a cloudy blue sky

Wiązary dachowe – koszty inwestycji

To, jaka będzie finalna wycena więźby dachowej z wiązarów prefabrykowanych zależy od kilku ważnych aspektów. Do głównych czynników wpływających na koszt tej inwestycji zalicza się: wielkość dachu, na którym wiązary będą się znajdowały oraz rodzaj użytego do produkcji drewna. Tak więc, jeśli powierzchnia dachu wynosi 200 metrów kwadratowych cena wykonania samych wiązarów może wynieść ok. 10 000 zł netto, robocizna, czyli transport, montaż oraz mocowanie wyniesie ok 3000 zł, a do tego wszystkiego należy również doliczyć wynajem odpowiedniego sprzętu jak dźwig.

Zalety i wady stosowania wiązarów dachowych

Już po samej definicji wiązarów dachowych można się spodziewać, że są to bardzo przydatne elementy konstrukcyjne, które posiadają wiele zalet. Do głównych plusów tego rozwiązania należą: szybki montaż, wysoka jakość produktu, szerokie możliwości konstrukcyjne, możliwość realizacji projektów, które nie byłyby możliwe metodami tradycyjnymi oraz uniwersalne zastosowanie. Jednak istnieje również kilka wad tego rozwiązania. Do minusów pracy z więźbą dachową prefabrykowaną należą trudności z jej rozładowaniem i montażem. Całość prac odbywa się za pośrednictwem dźwigu, który już sam w sobie może stanowić pewien problem. Wynajęcie go to duże koszty, a przez swoje gabaryty nie zawsze może wjechać na posesję gdzie odbywa się budowa. Tak więc zarówno sam transport, jak i montaż wiązarów może sprawiać spore utrudnienia i wymagać dobrej organizacji.

Czy warto stosować wiązary dachowe?

Wiązary dachowe od Kasmo to bardzo wytrzymałe elementy konstrukcyjne, które w świetny sposób spełniają swoje przeznaczenie, nie obciążając przy tym konstrukcji budynku. W budownictwie mieszkaniowym wiązary stosuje się przy dachach wielopołaciowych i dachach dwuspadowych, w budownictwie przemysłowym wykorzystuje się je przy budowie hall produkcyjnych, marketów i obiektów rolniczych. Jednak wraz z wieloma zwolennikami stosowania tego rozwiązań w nowoczesnym budownictwie przychodzą też przeciwnicy, opowiadający się za tym, że wiązary nadają się jedynie do dachów o nieskomplikowanej budowie.

Similar Posts