Budowa

Tynki cementowo-wapienne czy gipsowe – wady i zalety

Tynki cementowo-wapienne czy gipsowe - wady i zalety

Obserwując zmieniające się trendy w budownictwie, zauważyć można, że coraz częściej stosowane są tynki gipsowe, kosztem cementowo – wapiennych. Te drugie mają jednak swoją rzeszę zwolenników, którzy nadal wybierają tradycyjny tynk. Czym różnią się oba rodzaje? Poznaj ich wady oraz zalety!

Tynki cementowo – wapienne

Ten rodzaj tynku to mieszanka wapna, piasku, wody oraz cementu. Na powierzchnię nakłada się go najczęściej w trzech warstwach: obrzutka, narzut i gładź. Po rozprowadzeniu na powierzchni ściany lub sufitu jest szary, dość szorstki i ma chropowatą strukturę z widocznymi mikropęknięciami. Dawniej mieszanki wykonywano ręcznie na placu budowy, obecnie kupuje się je w magazynach i składach budowlanych – skraca to czas przygotowania.

Sprawdź także: polski cement

Zalety

Tynki cementowo – wapienne cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia jest bardzo twarda, dzięki czemu lepiej radzi sobie z uderzeniami czy też rdzą. Cechuje się również lepszą ochroną przed wilgocią niż tynki gipsowe. Tynk cementowo – wapienny świetnie sprawdza się do wygładzania nierówności i krzywizn, które powstają na powierzchniach murowanych.

Wady

Podstawową wadą jest długi czas schnięcia. Przy grubości tynku 1,5 cm, kolejne prace wykończeniowe można rozpocząć dopiero po miesiącu – tyle potrzebuje tynk do całkowitego wyschnięcia. Chropowaty kształt zaprawy powoduje, że po nałożeniu tynku powierzchnia nie ma jednolitej faktury. To dużo mniej estetyczne niż widok gładkiej i równej ściany.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe przygotowuje się z gotowych mieszanek, dodając na budowie jedynie wodę. Nanoszone są one ręcznie lub maszynowo, po wcześniejszym zagruntowaniu ścian i sufitu – działanie to zwiększa przyczepność zaprawy.

Zalety

Produkt uważany za dużo bardziej ekologiczny niż tynk cementowo – wapienny. Cechuje się wysokimi właściwościami pochłaniania wilgoci, którą skutecznie zwraca, gdy w pomieszczeniu robi się sucho. Swoją przewagę ma również w wyglądzie – tynk gipsowy po nałożeniu jest gładką powierzchnią o naturalnie białym kolorze, co sprawia, że ma elegancki wygląd. Szybko twardnieje i wysycha – kolejne prace wykończeniowe można rozpoczynać już po dwóch tygodniach.

Wady

Podstawową wadą jest mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, niż w przypadku tynku cementowo – wapiennego. Powoduje to, że gorzej sprawdza się w pomieszczeniach gospodarczych, garażach oraz magazynach. Ze względu na wysoką wchłanialność wilgoci, tynki gipsowe nie powinny być stosowane w miejscach, gdzie jej poziom przekracza 70% – traci wówczas swoje właściwości.

Tynki cementowo – wapienne czy gipsowe – cena

Jedną z podstawowych różnic między oboma rodzajami tynku jest również sposób przygotowania – mieszanie tynku cementowo – wapiennego wymaga więcej pracy niż tynku gipsowego. Potrzebna jest mieszanka wapnia, woda, piasek oraz cement, podczas gdy, przygotowując tynk gipsowy potrzebujemy tylko gotową mieszankę i wodę. Jak oba rozwiązania kształtują się pod względem cenowym? Średni koszt wykonania 1m² tynku cementowo – wapiennego waha się od 27 zł do 30 zł. Dla porównania, średni koszt wykonania 1m² tynku gipsowego to koszt około 25 zł.

Similar Posts