Porady

Płyty indukcyjne- czy mają jakieś wady?

Płyty indukcyjne- czy mają jakieś wady?

Płyty indukcyjne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jeszcze kilka lat temu powszechnie używaliśmy kuchenek gazowych lub kuchenek elektrycznych. Jednak z roku na rok coraz chętniej korzystamy z płyt indukcyjnych. Jednym z powodów takiej zmiany jest po pierwsze nasza świadomość, że indukcja to większe bezpieczeństwo domowników. Po drugie tam, gdzie tylko możemy, wymieniamy stare kuchenki na płyty indukcyjne. Z roku na rok rośnie też liczba nowych mieszkań oddawanych do użytku. W większości nowych budynków nie ma gazu, a płyta indukcyjna jest najlepszym możliwym rozważaniem.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • Płyty indukcyjne- najważniejsze informacje
  • Płyty indukcyjne – co warto o nich wiedzieć?

Płyty indukcyjne to jedne z najbezpieczniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Gotowanie na płycie indukcyjnej jest łatwe i proste, a samo czyszczenie powierzchni płyty nie wymaga tyle zachodu i wysiłku, co czyszczenie palnikowej kuchenki gazowej.

Płyty indukcyjne- najważniejsze informacje?

Zacznijmy od tego, że płyty indukcyjne to coś zupełnie innego niż tradycyjne płyty grzewcze. Praca indukcji opiera się na pracy specjalnych cewek umieszczonych pod płytą. Cewki generują pole magnetyczne. Pole na skutek indukcji prądów wirowych nagrzewa dno postawionego na polu płyty garnka. W taki nieco skomplikowany sposób gotujemy na płycie indukcyjnej. Równocześnie ważne jest to, aby po zakupieniu płyty indukcyjnej upewnić się, że posiadane przez nas garnki nadają się do gotowania na indukcji. Garnki, które są kompatybilne z płytą indukcyjną, zawsze posiadają specjalne oznaczenie. Nie da się pominąć faktu, że płyta indukcyjna, poza wygodą użytkowania, to także duże bezpieczeństwo gotowania. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze indukcja nagrzewa się jedynie w miejscu gotowania i trudno jest się poparzyć. Poza tym nawet podstawowe modele mają funkcję wyłączania płyty w momencie, gdy zdejmiemy garnek lub patelnię z pola gotowania. Dzieje się tak w kilkadziesiąt sekund po przestawieniu garnka.  Płyty indukcyjne to także możliwość rezygnacji z mało bezpiecznej płyty gazowej. Posiadając w domu indukcję, możemy całkowicie zrezygnować z posiadania gazu. To z pewnością zaleta nie do podważenia. Dlatego warto wydać na zakup płyty indukcyjnej więcej niż na zakup nowej płyty gazowej.

Czy płyty indukcyjne mają jakieś wady?

To zależy jak na to spojrzymy. Biorąc pod uwagę cenę, może się okazać, że indukcja to na początku spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że cenę za konkretny model płyty indukcyjnej podnosi często marka oraz ilość dodatkowych funkcji. Przykład? Funkcja włączania płyty o określonym czasie. Nie da się ukryć, że płyty indukcyjne są z roku na rok coraz tańsze. Choć i tak podstawowy model płyty indukcyjnej wciąż jest droższy od płyty elektrycznej a nawet od płyty gazowej. Jednak sama eksploatacja może wynagrodzić nam poniesione większe wydatki. Płyta jest bardzo łatwa w obsłudze. Ponadto jest łatwa w czyszczeniu i ekonomiczna. Płyty indukcyjne nie zużywają bowiem aż tyle prądu co płyty elektryczne. Dzieje się tak dlatego, że indukcja nie pobiera prądu do rozgrzania elementów przenoszących ciepło. Indukcja działa bezpośrednio na dno garnka, w którym coś gotujemy. Co równie ważne płyty indukcyjne pozwalają na szybsze gotowanie niż płyty elektryczne oraz płyty gazowe. Jedyna wada, choć mała to, to, że powierzchnia płyty jest dość wrażliwa na ścieranie i może się po jakimś czasie nieco zarysować. Jednak nie będą to tak duże uszkodzenia, że indukcja nie będzie działać w sposób prawidłowy.

Similar Posts