Porady

Dlaczego należy kontrolować parametry wody w basenie?

Dlaczego należy kontrolować parametry wody w basenie?

Każdy właściciel basenu powinien przywiązywać szczególną wagę do jakości wody kąpielowej. Aby utrzymać ją w czystości, konieczne jest stosowanie odpowiednich środków chemicznych. Kluczowym aspektem pozostaje systematyczne kontrolowanie specyficznych parametrów, które stanową wskaźnik do przeprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem właściwych preparatów. W ten sposób uniknąć można częstej wymiany wody, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów.

Kontrola pH wody basenowej

Wartość pH wody w basenie powinna być optymalna dla ludzkiej skóry, a zarazem pozwalać na utrzymanie właściwego poziomu higieny. Jeżeli parametr ten będzie zbyt wysoki, może obniżyć skuteczność stosowanych środków antybakteryjnych. Zbyt niskie pH przyczynia się natomiast do korodowania instalacji hydraulicznych i urządzeń filtrujących, których prawidłowa praca wpływa na komfort użytkowania basenu. Do kontrolowania tego współczynnika służą specjalne mierniki fotometryczne oraz testy, a ich obsługa ogranicza się zwykle do zanurzenia w wodzie oraz porównania wyniku z tabelą. Istnieją też praktyczne mierniki elektroniczne, które mierzą również inne parametry wody. Jeżeli pH jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, zaleca się zastosowanie chemii basenowej pH plus lub pH minus. Do zwiększenia odczynu niezgodnego z normą służą sole zasadowe, a do zmniejszenia kwasy w formie granulatu.

Poziom chloru w basenie

Basen wymaga dezynfekcji już po pierwszym napełnieniu wodą. W ten sposób usunąć można różne zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, najlepiej poprzez odkażanie specjalistyczną chemią basenową. Kluczowe znaczenie ma kontrolowanie poziomu chloru, którego zawartość w wodzie kąpielowej powinna utrzymywać się na poziomie 0,3 – 0,5 mg/l. Najlepiej sprawdzać jego zawartość dwa razy w tygodniu. Brak chloru utrudnia usuwanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów, jednak jego nadmiar również nie jest wskazany. Zbyt duża ilość tego pierwiastka sprawia, że woda może uszkadzać powierzchnię zbiornika oraz agresywnie oddziaływać na ludzką skórę – np. wywołując podrażnienia. Najwygodniejszym rozwiązaniem są tabletki chlorowe marki Bayrol, które znaleźć można w sklepie: https://basensklep.pl/collections/chemia-basenowa-bayrol. Przynajmniej raz w miesiącu zaleca się przeprowadzenie dezynfekcji szokowej, czyli znaczącego podwyższenia stężenia chloru.

Resort Private pool has weekly check maintenance test, Salt Meter Level, to make sure water is clean and can swim

Poziom aktywnego tlenu w basenie

Parametrem wymagającym kontrolowania jest także poziom aktywnego tlenu, który optymalnie powinien wynosić około 3,0 – 8,0 mg/l. Jego weryfikacja ma szczególne znaczenie w przypadku basenów użytkowanych przez osoby uczulone na chlor, a także tych nie tolerujących dobrze jego mocno drażniącego zapachu. Chemia do basenu na bazie aktywnego tlenu zapewnia równie efektywne uzdatnianie, ponieważ pozwala na skuteczne usunięcie bakterii, wirusów oraz grzybów. Środek do czyszczenia basenu tego typu występuje zarówno w formie granulatu, jak i w tabletkach. Do testowania poziomu nadtlenku służy tester paskowy, który pozwala na optymalne dostosowanie dawki.

Oczyszczanie wody w basenie

Kontrolowanie parametrów wody basenowej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jej w czystości. Pewną trudność stanowią jednak najdrobniejsze zanieczyszczenia, które są trudne do wychwycenia przez filtr pompy. Ważnym procesem jest koagulacja, czyli proces klarowania oparty na łączeniu drobinek brudu w większe grupy. Koagulant do basenu sprawia, że zanieczyszczenia są dużo łatwiejsze do usunięcia. Przydatny może się również okazać odkurzacz basenowy oraz siatka powierzchniowa, najlepiej wyposażona w długi drążek. Woda może stracić przejrzystość także na skutek występowania glonów, co objawia się zielonkawym zabarwieniem oraz pokryciem ścianek zbiornika śliskim nalotem. Na rozwój alg wpływają zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu i wysokie temperatury. Glony mogą się pojawić nawet w wodzie chlorowanej, ponieważ nierzadko wykształcają u siebie odporność na działanie tego rodzaju środków. Rozwiązaniem będzie w takim przypadku środek na glony do basenu.

Similar Posts