Ryzyko ulatniania, a w konsekwencji wybuchu gazu może dotknąć każdego, kto ma w domu kuchenkę czy kocioł podłączony do miejskiej sieci gazowej, lub też używa butli z gazem. Prostym i niedrogim urządzeniem, które zapobiegnie potencjalnemu nieszczęściu, jest detektor gazu.
Przynajmniej raz w roku w mediach można zobaczyć dramatyczne zdjęcia domów mieszkalnych całkowicie zniszczonych w wyniku wybuchu gazu. Aby zapobiec katastrofie, wystarczy, że w porę dostrzeżemy jego wyciek gazu. Dlatego detektor gazu powinien być niezbędnym urządzeniem w każdym domu. W ofercie sklepu Eltrox (https://www.eltrox.pl/) można znaleźć kilkanaście różnych modeli detektorów gazu. Jaki warto wybrać?
Jak działa detektor gazu i gdzie go zamontować?
Czujnik gazu stale kontroluje stężenie gazu w zamkniętym pomieszczeniu. Gdy przekroczone zostaną normy bezpieczeństwa, czyli gdy w powietrzu znajdzie się zbyt dużo cząsteczek gazu, urządzenie automatycznie uruchamia głośny alarm dźwiękowy i świetlny. Są także detektory, które, podłączone do domowej instalacji, automatycznie odcinają dopływ gazu.
Czujniki gazu mogą wykrywać gaz ziemny (CNG, LNG, metan) lub gaz propan-butan (LPG). W ofercie sklepu Eltrox najdziesz także modele dostosowane do badania stężenia innych rodzajów gazu, takich jak np. gaz usypiający.
Gaz ziemny (czyli ten, który zasila miejską sieć gazową) jest lżejszy od powietrza i po wycieku zaczyna gromadzić się w górnej części pomieszczenia. Dlatego detektory gazu wykrywające stężenie gazu ziemnego należy montować w odległości 15-30 cm od sufitu i nie dalej niż 6 m od źródła emisji gazu. W przypadku detektorów wykrywających gaz propan-butan (gaz płynny w butlach), który jest cięższy od powietrza, czujnik należy umieścić 15-30 cm nad podłogą, nie dalej niż 3 m od źródła emisji.
Jak wybrać dobry detektor gazu do domu?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń umożliwiających monitorowanie niebezpiecznego stężenia gazu. Oto parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę:
- sygnalizacja akustyczna: alarmowy sygnał dźwiękowy musi być doskonale słyszalny nawet z odległej części domu, idealnie sprawdzi się np. natężenie 85 dB;
- sygnalizacja optyczna: detektor powinien też w momencie włączenia alarmu uruchamiać migającą kolorową diodę;
- sygnalizacja prawidłowej i nieprawidłowej pracy: bardzo przydatna funkcja, która ostrzeże Cię, że detektor ma awarię;
- inteligentne funkcje czujnika gazu: zwróć uwagę, czy czujnik ma możliwość połączenia ze smartfonem lub przesyłania powiadomień o stężeniu gazu;
- odpowiedni certyfikat i sprawdzony dostawca: wybieraj czujniki gazu, na które dostaniesz gwarancję oraz takie, które mają certyfikaty zgodności z normami.
O czym jeszcze warto wiedzieć przed zakupem detektora gazu? Zwróć uwagę, że urządzenia mają różny zakres temperatur, w których działają prawidłowo. Zwykle dolną granicą jest -10 stopni, ale są też czujniki działające w niższych temperaturach. Aby nie martwić się koniecznością wymiany czy ładowania baterii warto też wybrać model zasilany sieciowo, z kablem.