Sprężarka, kompresor, kompresor tłokowy, filtr sprężonego powietrza czy osuszacze – bardzo często spotykamy się z podobnymi określeniami, jednak dla wielu z nas wciąż brzmią niczym magiczne zaklęcia. Warto jednak poszerzać swoją wiedzę i mieć świadomość, do czego owe przyrządy służą. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące zastosowania danych urządzeń.
Charakterystyka sprężarki wyporowej tłokowej
Sprężarka wyporowa działa na zasadzie zwiększenia objętości przestrzeni roboczej, gdzie następnie występuje zassanie powietrza. Kolejnym krokiem jest zmniejszenie objętości roboczej, co automatycznie powoduje ściśnięcie molekuł i wytworzenie odpowiedniego podciśnienia. Kompresory wyporowe dzielą się na kilka rodzajów, jednak do najpopularniejszych należy sprężarka tłokowa oraz kompresor śrubowy.
Sprężarka tłokowa zbudowana jest na zasadzie tłoka, który pracuje w cylindrze zamkniętym automatycznymi zwrotnymi zaworami. Tłok wpierw zasysa powietrze, a następnie skutecznie je spręża. Kompresory tłokowe dzielą się według kształtu tłoka, ustawienia cylindrów, liczby cylindrów czy liczby stopni.
Kompresory dzielą się również przez wzgląd na fakt, czy są smarowane olejem czy bezolejowe. Typ pierwszy stosowany jest zazwyczaj tam, gdzie nie zależy nam na najwyższej jakości sprężonego powietrza. Kompresory bezolejowe umożliwiają zaś uzyskanie powietrza bez szczątkowej zawartości oleju. Są jednak znacznie droższe w eksploatacji oraz zakupie, a najczęściej stosuje się je w branży medycznej.
Kompresory tłokowe dzielą się również na te wolnostojące oraz montowane na zbiorniku. Jeśli posiadamy już zbiornik powietrza, wystarczy nam kompresor wolnostojący.
Czym cechuje się sprężarka wyporowa śrubowa?
Sprężarka śrubowa jest znacznie bardziej skomplikowanym urządzeniem, niż kompresor tłokowy. Wytwarza sprężone powietrze dzięki dwóm obracającym się wirnikom, które umiejscowione są w obudowie bloku śrubowego. Zaletami sprężarki śrubowej jest znacznie oszczędniejsza w kwestii energii produkcja sprężonego powietrza. Tego typu urządzenia charakteryzują się cichą pracą oraz bardzo trwałą konstrukcją, dzięki czemu sprężarka śrubowa jest w stanie służyć wiele długich lat. Sprężarki tego typu można stosować jako urządzenia stacjonarne w najróżniejszych gałęziach przemysłu.
Sprężarka przepływowa
Ostatnim typem kompresorów są sprężarki przepływowe, których budowa składa się z szeregu ruchowych wirników. Między wirnikami ułożone są łopatki kierujące. Sprężarki przepływowe, w zależności ułożenia wirników, mogą dizelić się na osiowe czy promieniowe.