Porady

Farby ekologiczne – czym pomalować ściany w pokoju dziennym?

Farby ekologiczne - czym pomalować ściany w pokoju dziennym?

Farby ekologiczne to przede wszystkim produkty rozcieńczane wodą. Nie zawierają toksycznych rozpuszczalników, amoniaku i innych szkodliwych związków. Wybierając taki produkt, masz pewność, że jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Sprawdź, jak rozpoznać farbę ekologiczną!

  • Farby ekologiczne opatrzone są certyfikatem EU Ecolabel.
  • Farba ekologiczne zawiera ekstrakty roślinne, które chronią przed toksycznymi oparami.
  • Jeśli jesteś alergikiem, poszukaj farb ekologicznych z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
  • Wybierając farbę, upewnij się, że nie zawiera amoniaku.

  Dlaczego warto wybrać ekologiczną farbę?

  W ekologicznych farbach znajdują się ekstrakty roślinne, takie jak wosk pszczeli, olej z nasion, skórka cytrynowa. Ze względu na swój naturalny skład wspomniane produkty nie wydzielają szkodliwych substancji podczas produkcji i użytkowania. Jeśli troszczysz się o środowisko i jednocześnie szukasz produktu odpornego na zmywanie, zdecyduj się na farbę akrylową lub zmywanie. Wspomniane farby dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo znajdziesz odpowiedni odcień. 

  Jeśli jesteś alergikiem lub astmatykiem, poszukaj farb ekologicznych odpornych na pylenie i przyciąganie kurzu. Dzięki temu zmniejszysz ilość alergenów we wnętrzu. Produkty hipoalergiczne pozbawione są substancji, które mogłyby nasilić objawy. Nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu podczas aplikacji. Powłoki szybko wysychają, a wnętrze nie wymaga intensywnego wietrzenia. Zanim wybierzesz farbę, upewnij się, że posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Taką informację znajdziesz na opakowaniu.

  Zdrowa i ekologiczna farba do wnętrz

  Szukając farb ekologicznych, zwróć uwagę na ich skład. Ważną rolę odgrywa rozcieńczalnik. Upewnij się, że produkt można rozcieńczyć w wodzie. Dużą popularnością cieszą się farby lateksowe, akrylowe i akrylowo-lateksowe. Wybierając tak produkt, nie będziesz wdychał szkodliwego amoniaku, trującego rozpuszczalnika, ani lotnych związków organicznych. Wspomniane substancje podrażniają drogi oddechowe podczas schnięcia farby. 

  Jak wybierać farby ekologiczne?

  Zastanawiasz się, jak dbać o środowisko na co dzień? Zwróć uwagę na farby ekologiczne z certyfikatem EU Ecolabel. Wybierając takie produkty, masz pewność, że aranżujesz mieszkanie w zgodzie z naturą. Proponowane farby nie zawierają lotnych związków organicznych. To szereg substancji chemicznych, emitowanych z określonych ciał stałych i cieczy, takich jak lakiery i farby. LZO mogą podrażniać drogi oddechowe, nasilać objawy astmy i przyspieszać tętno. Wspomniane substancje niejednokrotnie powodują bezsenność i ból głowy, a także osłabiają odporność. 

  Opakowania opatrzone są “europejskim kwiatkiem”. Kupując taką farbę, możesz mieć pewność, że nie zawiera rakotwórczych i toksycznych substancji. Na niektórych produktach ekologicznych farb znajduje się Znak Niebieskiego Anioła, który sygnalizuje niską emisję lotnych związków organicznych. Z kolei znaczek E.L.F. świadczy o tym, że zawartość LZO w danym produkcie została ograniczona do absolutnego minimum.

Similar Posts