Porady

Odpływy liniowe, kiedy warto je stosować i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Odpływy liniowe, kiedy warto je stosować i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Odpływy liniowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają na nowoczesną i praktyczną aranżację łazienek. Odpływ liniowy stanowi również niezwykle estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego i gdzie to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Odpływ liniowy — ścienny, czy podłogowy?

Podstawową kwestią przy wyborze odpływu liniowego jest zdecydowanie, czy będzie to odpływ liniowy ścienny, czy podłogowy. Wbrew pozorom wybór nie jest dowolny, gdyż w wielu łazienkach ogranicza nas przestrzeń podpodłogowa. Tę kwestię należy więc od razu sprawdzić, zanim zabierzemy się za jakiekolwiek zakupy. Natomiast uspokajamy, że zarówno odpływy liniowe ścienne, jak i podłogowe prezentują się naprawdę elegancko i umożliwiają montaż kabiny prysznicowej bez brodzika.

Czym właściwie różni się odpływ ścienny od podłogowego? Jak sama nazwa wskazuje, odpływ ścienny, nazywany również przyściennym, montuje się na ścianie, tuż nad podłogą. To rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby osób, które nie mają możliwości montażu odpływu podłogowego ze względu na małą przestrzeń pod posadzką. To także idealne wyjście dla osób, które zainstalowały w łazience ogrzewanie podłogowe.

Czym kierować się przy zakupie odpływu liniowego?

Odpływy liniowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, a jednocześnie dopracowane do perfekcji. Taki odpływ liniowy przetrwa w łazience wiele lat i nie będzie wymagał naszej ingerencji. Kompletny odpływ liniowy to cały system, składający się przeważnie z zestawu uszczelniającego, syfonu, nóżek regulacyjnych i akcesoriów montażowych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wysokość syfonu. W blokach najbezpieczniejszą opcją są odpływy liniowe z niskim syfonem, natomiast przy budowie domu, gdzie można praktycznie wszystko zrobić zgodnie z zamysłem, można też zastosować standardowy odpływ liniowy, który maksymalnie mierzy 15 cm wysokości.

Kolejną istotną kwestią jest przepustowość syfonu, od której zależy, jak szybko woda będzie spływała do kanalizacji. Przepustowość najprościej jest wybrać analogicznie do siły natryskowej prysznica. Następnie należy dopasować długość samego odpływu, czyli tak zwanej rynienki. Tutaj również jest dość prosto, wystarczy wybrać odpływ o długości 10 cm krótszej od szerokości kabiny prysznicowej. Na koniec zostają kwestie estetyczne, czyli wybór maskownicy, dzięki której odpływ liniowy będzie idealnie pasował do wyglądu łazienki.

Wady i zalety odpływów liniowych

Odpływy liniowe stanowią inwestycję bezpieczną i prostą w obsłudze. To nowoczesne rozwiązanie uważa się za najbardziej estetyczne i funkcjonalne, ponieważ nie wymaga brodzika i pozwala na multum nowoczesnych aranżacji. Odpływy liniowe świetnie sprawdzają się także w małych łazienkach. Co więcej, prysznic z odpływem liniowym jest bardzo wygodny i bezpieczny, nie wymaga podnoszenia nóg, co z pewnością przypadnie do gustu osobom starszym. Natomiast wadą tego rozwiązania będzie oczywiście nieco wyższy koszt w porównaniu do tradycyjnego odpływu punktowego, co jednak zwróci się nam w postaci komfortu i spokoju od remontów. Swego rodzaju wadą może być również samo przejście od pomysłu do realizacji — montaż odpływu liniowego wymaga bowiem przyjrzeniu się budowie łazienki, a na tej podstawie dobrania odpowiednich materiałów.

Warto wspomnieć również o łatwym czyszczeniu. Nie musimy już troszczyć się o dokładne szorowanie zakamarków brodzika, wystarczy płyn do podłóg i dobry mop! A nic tak nie wzmacnia poczucia komfortu, jak czysta i przytulna łazienka.

Similar Posts