O domach pasywnych wciąż mówi się mało, mimo że energooszczędne rozwiązania coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Obecnie, kiedy troska o środowisko zyskuje na znaczeniu, wśród inwestorów pojawiają się pomysły na budowę domu pasywnego. Czym charakteryzuje się tego typu rozwiązanie? Odpowiadamy!
Elementy domu pasywnego
Domy pasywne tworzone są według nowoczesnych technologii, które pozwalają wznosić obiekty znacznie szybciej, lepiej i wydajniej. Mimo że koszty budowy nie są małe, w przyszłości możemy zoptymalizować wydatki związane z utrzymaniem pasywnej budowli. Na czym opiera się jego konstrukcja?
Wentylacja
Podstawową cechą pasywnych budynków jest ich szczelność. W ten sposób nie tylko unikniemy strat ciepła, ale również zapewnimy optymalny poziom wilgotności i wymiany powietrza w domu. Aby tak się stało, należy zamontować w swoim domu przydatne urządzenia. Tradycyjna wentylacja nie sprosta wymaganiom domowników, więc w tym wypadku dobrze sprawdzi się system rekuperacji, o której znajdziesz informacje na stronie: https://heatergo.pl/rekuperacja/. Zainstalowanie mechanicznej wentylacji pozwoli na osiąganie zadowalających efektów, jednocześnie wykazując niskie zapotrzebowanie na energię. Dobrze dobrany system wentylacji gwarantuje korzystne warunki mieszkalne niezależnie od pory dnia, czy roku.
Ogrzewanie
Odpowiednia konstrukcja domu pasywnego, wraz ze sprawnie działającą wentylacją, powinny zapewnić optymalną temperaturę w domu. Jednak w przypadku wielu zmian pogodowych i długiego okresu grzewczego, lepiej nie rezygnować z urządzeń grzewczych. Można na różne wspomóc system ogrzewania w pasywnym budownictwie. Oprócz wentylacji, gwarantującej skuteczne odzyskiwanie ciepła, można postawić m.in. na punktowe grzejniki, promienniki podczerwieni, czy nagrzewnice w kanałach.
Właściwa izolacja
Decydując się na dom pasywny, należy mieć na uwadze jak największe zminimalizowanie strat ciepła w budynku. W tym celu dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w szczelne i największe od nasłonecznionej strony okna. Ich zamontowanie pozwoli uzyskać wystarczający dopływ naturalnego światła, przy jednoczesnej izolacji. Okna, które najlepiej sprawdzą się do tego typu budownictwa, zazwyczaj są trzyszybowe i mają potrójne uszczelki.
Dom pasywny i energooszczędny – podstawowa różnica
Energooszczędne rozwiązania z założenia mają na celu zmniejszyć zużycie energii. W tym celu domy wyposażone są w praktyczne urządzenia, które zwiększają troskę o środowisko i pobierają energię z odnawialnych źródeł. Z kolei domy pasywne już na etapie swojej budowy wdrażają ekologiczne elementy konstrukcyjne. Dzięki temu mogą one samodzielnie wykorzystywać energię ze środowiska. Warto zaznaczyć, że główną różnicą między wskazanymi typami budownictwa, są odmienne wartości zapotrzebowania energetycznego, a więc energii pierwotnej.
Co jeszcze wyróżnia dom pasywny?
Do podstawowych cech, które wyróżniają pasywne domy na tle tradycyjnego budownictwa, można zaliczyć:
- Dobre usytuowanie w terenie – trzeba zadbać m.in. o dobre umiejscowienie domu w terenie ze względu na jego nasłonecznienie.
- Właściwe rozplanowanie pomieszczeń – od strony południa najlepiej zaplanować budowę salonu, w którym z reguły domownicy spędzają najwięcej czasu. Pozostałe pomieszczenia dobrze będzie ulokować od strony wschodniej lub północnej.
- Szczelna konstrukcja – dotyczy nie tylko doboru odpowiednich okien, ale także różnego typu przegród budowlanych: od fundamentów, aż po konstrukcje dachów, czy ścian.
- Czerpanie z tanich źródeł energii – oprócz wentylacji mechanicznej można skorzystać również z kolektorów słonecznych lub gruntownych wymienników ciepła.