Prąd w domu jest czymś tak oczywistym, że najczęściej zapominamy o istnieniu instalacji elektryczne w naszym mieszkaniu – aż do jej awarii. Warto jednak zainteresować się zmianami, jakie zaistniały w standardach budowy instalacji elektrycznych w ostatnich dwudziestu – trzydziestu latach. Wiedza ta przyda nam się zwłaszcza, jeśli planujemy budowę własnego domu. Dzięki niej dopilnujemy, aby nie położyć instalacji od razu przestarzałej.
Ilu urządzeń elektrycznych używamy współcześnie
Używamy coraz więcej urządzeń, które wymagają podłączenia do prądu. Dawniej wystarczyło gniazdko do lodówki, pralki i telewizora, plus ewentualnie ze dwa dodatkowe na urządzenia używanie sporadycznie. Dziś potrzebujemy kilku gniazdek na jedno pomieszczenie – zwłaszcza kiedy mowa o kuchni. Tam właśnie najczęściej występują niedobory gniazdek. Projektując nowoczesna instalację elektryczną należy więc pamiętać, że unikanie przedłużaczy i rozgałęziaczy jest bardzo dobrym wyjściem, jeśli chodzi o naszą wygodę, a zwłaszcza bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest też porządek w pomieszczeniu, któremu nie służą plątaniny kabli.
Instalacje, których przed laty nie było
Czasy się zmieniają i używamy nie tylko więcej urządzeń elektrycznych, ale tez są to urządzenia o innym przeznaczeniu i często wymagają osobnej instalacji. Warto o tym pomyśleć projektując nowoczesne instalacje elektryczne. Do urządzeń takich zaliczamy:
- wideodomofony, lub zwykłe domofony głosowe
- alarm antywłamaniowy
- multimedia typu kino domowe i telewizja kablowa
- sieć komputerowa
- urządzenia będące wyposażeniem automatyki, tak zwanego inteligentnego domu
Nawet, jeśli aktualnie nie potrzebujemy aż tak rozbudowanej instalacji, pamiętajmy – korzystniej jest zaprojektować i wykonać instalację elektryczną „na wyrost” przy budowie domu, niż potem kuć wykończone ściany, albo ze szkodą dla estetyki pomieszczeń puszczać kable na wierzchu.
Bardzo trudno jest przewidzieć, jakich urządzeń będziemy używać za kilka lat, ile kabli i gdzie będzie nam potrzebnych. Jak przygotować się na możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości?
Rozwiązaniem stosowanym aktualnie przez projektujących nowoczesne instalacje elektryczne, są kanały instalacyjne łączące kondygnacje budynku. Brzmi bardzo profesjonalnie, fachowo i tajemniczo, tymczasem w praktyce jest to często zwykła plastikowa rura o średnicy 5 cm, która w przyszłości pomieści kilka nowych przewodów.
Zasilanie awaryjne
Wprawdzie awarie sieci miejskiej zdarzają się coraz rzadziej, ale jeśli zależy nam na stuprocentowej pewności, że zasilanie będziemy mieć nieprzerwanie, możemy wyposażyć się w generator spalinowy, albo kilka akumulatorów elektrycznych. Urządzenia te nie muszą mieć pełnej mocy, jakiej normalnie używa nasz dom, ale w razie potrzeby zasilą na przykład lodówkę, oświetlenie, czy na przede wszystkim system alarmowy.
Planując budowę naszego wymarzonego nowego domu, dopilnujmy by w projekcie znalazły się nowoczesne instalacje elektryczne.