Prawidłowo dobrany do reszty instalacji grzejnik, to gwarancje odpowiedniej temperatury w naszych pomieszczeniach e sezonie grzewczym. Parametrem, który określa jego wydajność, czyli inaczej zdolność do emitowania ciepła na pomieszczenie, jest tak zwana moc grzewcza, którą zwykle nazywa się po prostu mocą grzejnika.
Jak oblicza się moc grzewczą?
Moc grzejnika wyrażaną w watach [W] dobiera się w ten sposób, by była wyższa, lub co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło konkretnego pomieszczenia, do którego dobieramy grzejnik. Właściwie jak obliczyć moc grzejnika? Co jeszcze brać pod uwagę, poza kubaturą pomieszczenia, w którym grzejnik ma być użytkowany?
Zapotrzebowanie na ciepło zależy nie tylko od powierzchni wnętrz, czy właściwie ich kubatury, ale też na podstawie strat ciepła powodem których są czynniki takie jak położenie budynku, mniej lub bardziej szczelne okna i drzwi oraz inne podobne czynniki.
Moc grzejników wylicza się często szacunkowo, biorąc pod uwagę powierzchnię albo kubaturę pomieszczeń. Wielkości powyższe mnoży się przez przyjętą wielkość potrzebną do ogrzania jednego metra kwadratowego, lub sześciennego.
Potrzebne do wyliczeń współczynniki strat ciepła wynoszą:
- około 130 do 200 W/m2 w domach starego typu nie posiadających izolacji termicznej
- około 90 do 110 W/m2 w domach z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych posiadających słabą izolację
- około 50 do 70 W/m2 w nowych budynkach o energooszczędnych oknach i dobrej izolacji
W celu ułatwienia określenia mocy grzejników, niektórzy ich producenci posiadają specjalnie opracowane aplikacje komputerowe oraz tabele, które również są pomocne w dobraniu odpowiednich grzejników tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe.
Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Kiedy już wiemy, jak obliczyć moc grzejników, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak prawidłowo rozmieścić grzejniki, aby ich moc była wykorzystywana w stu procentach.
Instalacja grzewcza w wielu domach, jeśli nie w większości, prowadzona jest w ścianach budynków. W tych domach stosuje się grzejniki zasilane z boku.
Jeśli instalacja rozprowadzana jest w podłodze, można zastosować grzejniki zasilane od dołu. Minimalna odległość pomiędzy grzejnikiem a podłogą i parapetem, powinna wynosić około 10 centymetrów.
Jeśli odległość ta zostanie zmniejszona do – powiedzmy – 7 centymetrów, powinien być brany pod uwagę grzejnik o mocy wyższej o co najmniej 5%. Pamiętajmy, że zawsze można zastosować niższy grzejnik – na rynku jest aktualnie spory wybór różnych wielkości.
Zazwyczaj obliczenia mocy grzejnika wykonywane są przez firmę, która montuje nam instalację, albo też gotowe wyliczenia znajdują się w projekcie domu. Tak przynajmniej być powinno. Z uwagi na niedbalstwo i ignorancję niektórych fachowców, dobrze jest jednak wiedzieć, jak obliczyć moc grzejnika samodzielnie. W końcu zależy od tego komfort zamieszkania naszego i naszej rodziny, a zimy w naszym klimacie bywają kapryśne.