Kinkiety, czy plafon na suficie – jakie oświetlenie łazienkowe wybierzesz?

Oświetlenie łazienkowe i jego zadania specjalne

Kiedy nie mamy toaletki z dobrym oświetleniem w sypialni, to właśnie łazienka jest pomieszczeniem, w którym panie wykonujemy poranną toaletę. Czy jest to makijaż, czy golenie, potrzebne nam jest dobre, funkcjonalne oświetlenie łazienkowe.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby źródeł światła w łazience. Nawet nie wielkiej było kilka. Na takie zresztą rozwiązanie najczęściej decydują się projektanci i sami użytkownicy. Niektóre źródła światła mają jednak w łazience znaczenie większe, od innych.

O czym mowa? Na co mamy zwrócić szczególną uwagę planując oświetlenie łazienkowe? Wygląda na to, że absolutna podstawa, to dobre oświetlenie w okolicach lustra. Bez niego nie będziemy w stanie ani ogolić się dokładnie i bez zacięć, ani poprawić rzęs, czy nałożyć szminki.      Czy wystarczy po prostu umieścić nad lustrem mocną żarówkę w jakiejkolwiek oprawie? Otóż absolutnie nie. Kinkiet, lub lampa wbudowana w oprawę lustra ma nas oświetlać , a nie oślepiać. O ile producenci szafek z oświetleniem zadbali o to, by lampy były skierowane pod odpowiednim kątem, o tyle kupując kinkiety łazienkowe we własnym zakresie mamy wpływ na to, czy światło jakie dadzą, będzie spełniać swoją rolę. Zwróćmy więc uwagę na to, żeby były nie tylko estetyczne ale i funkcjonalne – na przykład, żeby posiadały ruchomą obudowę, dzięki której można regulować kąt padania strumieni światła.

Rzecz jasna nie zawsze potrzebujemy akurat światła w okolicach lustra. Z innymi jego źródłami możemy poszaleć…

Udekoruj łazienkę światłem

Nowoczesne oświetlenie, to wielki wybór wszelkiego rodzaju świetlówek, opraw w różnym kształcie, reflektorów punktowych i listew LED. Oświetlenie łazienkowe może więc zdobić wnętrze tak samo, jak każde inne. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym źródłom światła możemy zmienić nawet niewielką łazienkę w przyjemny pokoik kąpielowy, optycznie powiększając przestrzeń za pomocą światła i sprytnie dobranych dodatków.

Światło też pomoże nam wydobyć urok z dekoracji łazienkowych, które wprawdzie nie są w tym pomieszczeniu niezbędne, ale umieszczamy je chętnie  z uwagi na to, że to właśnie w łazience zażywamy kojących i relaksujących kąpieli z pianką i to tam spędzamy jedne z pierwszych chwil po przebudzeniu i z pewnością w jakimś stopniu od wystroju łazienki zależy, jaki ten dzień będzie.         Jest jednak jeszcze jedna niezwykle ważna kwestia…

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Cokolwiek wybierzemy, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Woda, której w łazience jest zawsze pełno, to doskonały przewodnik. Oświetlenie łazienkowe nad lustrem musi być prawidłowo wykonane, prawidłowo podłączone  i zaizolowane. Oczywiście z uwzględnieniem normalnej, łazienkowej wilgoci. Nie izolowane przewody nie mogą nigdzie zwisać ani wystawać. Nawet jeśli zdaje się nam, że potrafimy, nie dokonujmy samodzielnych przeróbek instalacji elektrycznej, aby polepszyć oświetlenie łazienkowe.