Dekoracje

Kinkiety, czy plafon na suficie – jakie oświetlenie łazienkowe wybierzesz?

Kinkiety, czy plafon na suficie – jakie oświetlenie łazienkowe wybierzesz

Oświetlenie łazienkowe i jego zadania specjalne

Kiedy nie mamy toaletki z dobrym oświetleniem w sypialni, to właśnie łazienka jest pomieszczeniem, w którym panie wykonujemy poranną toaletę. Czy jest to makijaż, czy golenie, potrzebne nam jest dobre, funkcjonalne oświetlenie łazienkowe.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby źródeł światła w łazience. Nawet nie wielkiej było kilka. Na takie zresztą rozwiązanie najczęściej decydują się projektanci i sami użytkownicy. Niektóre źródła światła mają jednak w łazience znaczenie większe, od innych.

O czym mowa? Na co mamy zwrócić szczególną uwagę planując oświetlenie łazienkowe? Wygląda na to, że absolutna podstawa, to dobre oświetlenie w okolicach lustra. Bez niego nie będziemy w stanie ani ogolić się dokładnie i bez zacięć, ani poprawić rzęs, czy nałożyć szminki.      Czy wystarczy po prostu umieścić nad lustrem mocną żarówkę w jakiejkolwiek oprawie? Otóż absolutnie nie. Kinkiet, lub lampa wbudowana w oprawę lustra ma nas oświetlać , a nie oślepiać. O ile producenci szafek z oświetleniem zadbali o to, by lampy były skierowane pod odpowiednim kątem, o tyle kupując kinkiety łazienkowe we własnym zakresie mamy wpływ na to, czy światło jakie dadzą, będzie spełniać swoją rolę. Zwróćmy więc uwagę na to, żeby były nie tylko estetyczne ale i funkcjonalne – na przykład, żeby posiadały ruchomą obudowę, dzięki której można regulować kąt padania strumieni światła.

Rzecz jasna nie zawsze potrzebujemy akurat światła w okolicach lustra. Z innymi jego źródłami możemy poszaleć…

Udekoruj łazienkę światłem

Nowoczesne oświetlenie, to wielki wybór wszelkiego rodzaju świetlówek, opraw w różnym kształcie, reflektorów punktowych i listew LED. Oświetlenie łazienkowe może więc zdobić wnętrze tak samo, jak każde inne. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym źródłom światła możemy zmienić nawet niewielką łazienkę w przyjemny pokoik kąpielowy, optycznie powiększając przestrzeń za pomocą światła i sprytnie dobranych dodatków.

Światło też pomoże nam wydobyć urok z dekoracji łazienkowych, które wprawdzie nie są w tym pomieszczeniu niezbędne, ale umieszczamy je chętnie  z uwagi na to, że to właśnie w łazience zażywamy kojących i relaksujących kąpieli z pianką i to tam spędzamy jedne z pierwszych chwil po przebudzeniu i z pewnością w jakimś stopniu od wystroju łazienki zależy, jaki ten dzień będzie.         Jest jednak jeszcze jedna niezwykle ważna kwestia…

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Cokolwiek wybierzemy, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Woda, której w łazience jest zawsze pełno, to doskonały przewodnik. Oświetlenie łazienkowe nad lustrem musi być prawidłowo wykonane, prawidłowo podłączone  i zaizolowane. Oczywiście z uwzględnieniem normalnej, łazienkowej wilgoci. Nie izolowane przewody nie mogą nigdzie zwisać ani wystawać. Nawet jeśli zdaje się nam, że potrafimy, nie dokonujmy samodzielnych przeróbek instalacji elektrycznej, aby polepszyć oświetlenie łazienkowe.

Similar Posts