Porady

Jak wybrać odpowiedni komplet wypoczynkowy do salonu?

Tapicerowany komplet wypoczynkowy to kluczowy element aranżacji każdego salonu. Właściwie dobrane meble powinny zapewniać wystarczającą ilość miejsca do siedzenia dla wszystkich domowników oraz najczęściej podejmowanych gości.

Komplet wypoczynkowy to zestaw tekstylnych mebli przeznaczonych do siedzenia. Najczęściej tworzą go narożnik lub sofa oraz fotele i pufy. Rozmiary i liczba poszczególnych elementów zestawu powinna być dopasowana do Twoich potrzeb oraz wielkości salonu. O funkcjonalności kompletu wypoczynkowego będzie w równej mierze decydowała jakość konstrukcji mebli, jak i możliwość bezproblemowego korzystania ze wszystkich miejsc do siedzenia.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę kompletując zestaw mebli wypoczynkowych do salonu.

Jakiej wielkości jest Twój salon?

To pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć! Wybierając meble do salonu musisz dokładnie wiedzieć, jaką powierzchnię wnętrza możesz na nie przeznaczyć. Pamiętaj, by nie planować zastawienia dostępnej przestrzeni w całości – do każdego miejsca siedzącego powinien być zapewniony swobodny dostęp.

W zależności od wielkości i konfiguracji mebli, komplet wypoczynkowy może zająć od kilku do nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych:

  • niewielki komplet wypoczynkowy, składający się z dwuosobowej kanapy i dwóch foteli, będzie wymagał przestrzeni o powierzchni około 6-10 m2,
  • średni komplet wypoczynkowy, składający się z trzyosobowej sofy, dwóch foteli i stolika kawowego, będzie zajmował przestrzeń o powierzchni około 12-18 m2,
  • duży komplet wypoczynkowy, składający się z kilkumodułowego narożnika i dodatkowych foteli lub puf, może zajmować od 15 do nawet 25 m2.

Wiesz już, na co możesz sobie pozwolić? Czas wybrać meble, które wejdą w skład kompletu wypoczynkowego do Twojego salonu.

Wersalka, sofa czy kanapa – czym się różnią?

Chcesz postawić w salonie prosty mebel, ale nie wiesz, czy szukać wersalki, czy może sofy lub kanapy? Te określenia dość często stosowane są zamiennie i nie mają sztywnych definicji, które precyzyjnie określałyby, gdzie kończy się wersalka, a zaczyna sofa lub kanapa.

Przyjmuje się, że wersalka to ten najprostszy mebel – złamany w połowie (ramę można rozłożyć na płasko) i bez boków. Zajmuje niewiele przestrzeni, oferuje z reguły 3 miejsca siedzące oraz możliwość ekspresowego rozłożenia jego powierzchni i przekształcenia w stosunkowo wygodne miejsce do spania.

Pod pojęciami „kanapa” i „sofa” znajdują się meble o nieco bardziej rozbudowanych i stylowych kształtach, oferujące wygodniejsze miejsca do siedzenia, wyposażone w boki/podłokietniki i dodatkowe poduszki w strefie oparcia. W tej kategorii znajdują się zarówno meble o stałej konstrukcji, jak i te, które posiadają funkcję spania.

Umownie mianem sofy określa się meble wykończone w bogatszy sposób, z zaokrąglonymi bokami i designerskimi wykończeniami. Sofy świetnie wpisują się między innymi we wnętrza urządzone w stylu glamour. Z kolei o kanapie mówimy w odniesieniu do mebli o prostych kształtach, które harmonijnie wkomponowują się we wnętrza minimalistyczne, nowoczesne i skandynawskie.

Narożnik z funkcją spania czy bez?

Narożniki, nazywane również kanapami narożnikowymi, to meble, które zostały zaprojektowane z myślą o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni salonów. Połączone pod kątem prostym oddzielne siedziska idealnie wpisują się w rogi pomieszczeń (stąd ich nazwa), choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały usytuowane w dowolnej odległości od ścian lub na granicy strefy wypoczynkowej – i np. jadalnianej – w dużym, otwartym salonie.

Klasyczne narożniki składają się z dwóch oddzielnych siedzisk. Bardziej rozbudowane, modułowe konstrukcje mogą mieć kształt litery U lub G oraz zapewniać komfortowe miejsce do siedzenia nawet dla 8 – 10 osób.

Dodatkowe funkcjonalności narożników? Do tych najpopularniejszych i najbardziej pożądanych należy oczywiście funkcja spania, dzięki której Twój wygodny narożnik możesz w razie potrzeby przekształcić w obszerne łóżko dla dwóch lub trzech osób. Jeśli zależy Ci na tej opcji sprawdź, czy narożnik posiada dodatkowo schowek lub schowki na pościel.

W sklepie bromarkt.pl narożniki są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i tapicerkach, dzięki czemu możesz wybrać model dopasowany do indywidualnych preferencji i wystroju wnętrza.

Wypoczynek do salonu – z fotelami czy bez?

Wszystko zależy od tego, ile miejsca możesz przeznaczyć na komplet wypoczynkowy w salonie. Fotele są synonimami maksymalnego komfortu, ale jako meble pojedyncze (przeznaczone do siedzenia dla jednej osoby) – zajmują stosunkowo dużo miejsca.

Masz przestronny salon? Fotele doskonale uzupełnią komplet wypoczynkowy i zapewnią jeszcze więcej wygodnych miejsc do siedzenia członkom Twojej rodziny i Twoim gościom. W niewielkich salonach możesz obyć się bez fotela lub kupić jeden, który na przykład stanie w pobliżu domowej biblioteczki i będzie zarezerwowany dla czytających.

Materiały i wykończenie – jak wpływają na wygodę i trwałość?

Wybierając materiał i wykończenie mebli wypoczynkowych weź pod uwagę swój styl życia, obecność dzieci czy zwierząt domowych oraz swoje preferencje dotyczące estetyki i trwałości.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są tkaniny tapicerskie, dostępne w szerokiej palecie rodzajów, kolorów i faktur. Możesz wybrać tkaniny z naturalnych włókien (np. bawełnę), materiały syntetyczne (np. poliester, nylon) lub dowolne mieszanki. Ważne jest, aby wybrać tkaninę o odpowiedniej trwałości, która jest łatwa w czyszczeniu i odporna na plamy.

O Twoim komforcie będzie również decydować rodzaj wypełnienia siedzisk i poduszek w strefie oparcia. W wersalkach, sofach i narożnikach siedziska mogą być wykonane z nowoczesnych pianek (pianki poliuretanowej, pianki HR) lub sprężyn kieszeniowych. Poduszki najczęściej wypełnione są syntetycznymi kulkami silikonowymi, kulkami poliestrowymi lub włóknem poliestrowym. Sztuczne wypełnienia zapewniają poduszkom zachowanie kształtu i solidnego podparcia przez maksymalnie długi czas.

Poznaj pełną ofertę mebli wypoczynkowych bromarkt.pl i zaaranżuj swój salon z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych, estetycznych i… w dobrej cenie!

Similar Posts