Porady

Ile prądu zużywają suszarki do prania? Czy ta inwestycja się opłaci?

Ile prądu zużywają suszarki do prania? Czy ta inwestycja się opłaci?

Marzysz o suszarce bębnowej, która uwolni Twoje mieszkanie od wiecznie rozwieszonego prania? Nie chcesz uzależniać suszenia ubrań od pogody za oknem? Dziś coraz więcej osób decyduje się na taki sprzęt AGD do swojego domu. Jednak czy suszarki do prania to opłacalna inwestycja? Ile prądu będzie Cię kosztował Cię jeden cykl suszenia? Sprawdź, od czego zależy pobór energii w tego rodzaju urządzeniach.

Ile kosztuje suszenie prania w suszarce?

Suszenie prania w suszarce to duży komfort dla tych, którzy mają dość rozwieszania ubrań w mieszkaniu. Coraz więcej ludzi wybiera tego rodzaju sprzęty również ze względu na okazyjne ceny. Jednak wciąż żywy jest mit, zgodnie z którym suszarki do prania zużywają dużo prądu. Jak jest w rzeczywistości?

Przy każdym modelu producenci zamieszają informacje o poborze energii. To pozwala porównać poszczególne urządzenia i wybrać to, którego użytkowanie będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne. I tak jeden cykl suszenia średnio pobiera ok. 1,6 kWh. Oznacza to, że pojedyncze użycie suszarki będzie kosztowało Cię ok. 96 groszy. Sprzęty najbardziej oszczędne pod tym względem zużywają nawet 1,6 kWh. Warto również zwrócić uwagę na koszt energii w ciągu roku, jeśli chodzi o suszarki. Tu szacowana liczba cyklów wynosi ok. 160 i całościowy wydatek za prąd zwykle nie przekracza 160 zł.

Od czego zależy pobór prądu w suszarce?

Podane wyżej zużycie energii jest oszacowane w dużym zaokrągleniem. Na dokładny koszt prądu suszenia wpływają rodzaj urządzenia, klasa energetyczna, ale i sposób eksploatowania danego sprzętu.

Pobór energii suszarki do prania zależy od kilku czynników.

Pompa ciepła

Coraz więcej suszarek jest wyposażonych w to udogodnienie. Jak ono działa? Dzięki temu, że powietrze podczas suszenia jest kumulowane, a nie wypuszczane, możliwe jest ponowne użycie energii. W konsekwencji zużycie prądu może być zmniejszone nawet o połowę.

Silnik inwerterowy

W przeciwieństwie do silników szczotkowych nie powoduje on tarcia, a co za tym idzie, jest mniej awaryjny. Wśród jego zalet zalicza się również ograniczenie hałasu i większą energooszczędność.

Załadunek

Suszarka przy pełnym załadunku zużywa porównywalnie mniej prądu (nawet o 40%) niż w sytuacji, gdy bęben jest napełniony do połowy. Oprócz tego wkładanie zbyt mokrego prania sprawi, że suszenie potrwa znacznie dłużej.

Program suszenia

Średnie wyliczenie zużycia prądu podawane jest na podstawie standardowego programu. Tryby suszące w wyższej lub niższej temperaturze będą odpowiednio pobierać więcej, lub mniej energii.

Funkcje dodatkowe

Obecnie niemal każde urządzenie wyposażone jest w dodatkowe tryby, np. ułatwiające prasowanie, lub ekstra krótkie suszenie, które zazwyczaj zużywają więcej prądu.

Do wymienionych czynników warto dołączyć również kondycję suszarki. Zapchane filtry będą skutkować mniejszą wydajnością pracy urządzenia oraz zwiększeniem poboru prądu.

Jak można zmniejszyć koszt suszenia?

Jak się okazuje, suszarki do prania wcale nie są tak drogie pod względem zużycia prądu, jak by się mogło wydawać. Ostateczny pobór energii uzależniony jest jednak od modelów oraz nawyków podczas korzystania ze sprzętu.

Jeśli szukasz najbardziej energooszczędnej suszarki, upewnij się, że należy do najwyższej klasy energetycznej – obecnie jest to A. Być może takie modele będą nieco droższe, lecz masz wówczas pewność, że kwota zwróci się w przyszłości. Zwróć również uwagę na dostępne programy. Coraz więcej suszarek ma tryby ECO, które wydłużają czas suszenia, lecz jednocześnie zużywa mniej prądu.

Na koniec zadbaj o dobre nawyki podczas używania urządzenia. Staraj się zapełniać bęben w całości i nie wkładaj do suszarki zbyt mokrych ubrań. Regularnie oczyszczaj również filtr z kłaczków i brudu.

Susz energooszczędnie z dobrym sprzętem

Automatyczne suszenie to sposób za zaoszczędzenie czasu i jak się okazuje, również pieniędzy. Jeżeli jednak zależy Ci na energooszczędności, starannie wybierz model sprzętu, analizując koszty zużycia oraz zakres programów. W sklepach Neonet znajdziesz polecane suszarki do prania w klasie energetycznej A oraz w szerokim zakresie cenowym.

Similar Posts