Porady

Home office – jak się do niego odpowiednio przygotować?

Home office – jak się do niego odpowiednio przygotować?

Dla wielu osób praca zdalna to już codzienność. Przez pandemię coraz więcej pracowników żegna się z biurem i przechodzi na tzw. home office. Jak się do niego przygotować? W co się wyposażyć? Jeśli właśnie rozpoczynasz pracę w domu, przeczytaj, co zrobić, żeby zapewnić sobie komfort podczas wykonywania swoich obowiązków poza biurem.

Home office, czyli nowa codzienność

Za sprawą trwającej pandemii Covid-19 rynek pracy uległ bardzo wielu zmianom. Tą najbardziej zauważalną w ostatnich miesiącach jest przejście tysięcy pracowników w tryb pracy zdalnej lub hybrydowej. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych przedsiębiorstw, w których wykonywanie obowiązków służbowych z domu jest możliwe. Można doszukiwać się w tej sytuacji plusów – dostrzegamy zalety pracy zdalnej, a home office staje się wygodną codziennością wielu pracowników. Wygodną, o ile przygotują się do niej odpowiednią i zapewnią sobie komfortowe stanowisko pracy poza biurem.

Jak przygotować miejsce pracy w domu?

Najważniejsze jest, aby w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych w domu oddzielić sferę zawodową od prywatnej. Swoboda pracy poza czujnym okiem przełożonego może kusić i nieco rozleniwiać, ale wystarczy dobrze zaaranżowane miejsce pracy i wyrobienie sobie odpowiednich nawyków, aby pracować wydajnie również na home office. Zadbaj o to, aby mieć wydzieloną strefę do pracy – przyda się biurko i fotel biurowy, bo praca w łóżku z laptopem na kolanach nie sprawdzi się na dłuższą metę i może odbić się na Twoim zdrowiu. O czym warto pamiętać?


Wygodny fotel biurowy, fot. Panmajster.pl

Idealne stanowisko pracy

Biurko powinno mieć co najmniej 130 cm szerokości i ok. 85 cm głębokości. Optymalna wysokość to 72-75 cm, choć w przypadku osób wyższych może sięgać nawet do 85 cm. Zadbaj o to, aby na blacie były tylko najpotrzebniejsze rzeczy – komputer, dokumenty, oświetlenie. Wszelkie „rozpraszacze” mogą tylko odciągać Cię od pracy.

Samo biurko to jednak nie wszystko. Największe znaczenie dla komfortu pracy ma tak naprawdę fotel. Sprawdź, jakie fotele biurowe w panmajster.pl polecane są do pracy w domu – powinny mieć regulowaną wysokość, kąt nachylenia oparcia oraz ułożenie podłokietników, bo tylko wtedy można zagwarantować sobie idealną pozycję do pracy. Taką, w której nie tylko będzie nam wygodnie, ale która nie obciąży naszego kręgosłupa.


Stylowe krzesło biurowe, fot. panmajster.pl

Praca zdalna a obowiązki pracodawcy

Pamiętaj, że pracodawca w trakcie trwającej pandemii ma prawo wysłać Cię na home office, ale wiąże się to też z pewnymi obowiązkami. Firma ma obowiązek zapewnić pracownikom wszelkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania pracy z domu.

Najczęściej wymienia się tu komputer z dostępem do Internetu, a także pomoce techniczne i materiały biurowe. Wprowadzone niedawno przepisy regulujące pracę zdalną w okresie pandemii nie wyłączają jednak stosowania Kodeksu pracy, a on nakłada na pracodawcę także obowiązek zapewnienia pracownikowi ergonomicznego miejsca pracy. To po stronie pracodawcy leży logistyka pracy zdalnej, a więc również ustalenie, czy pracownik wysłany na home office ma odpowiednie biurko i fotel umożliwiające wykonywanie pracy z domu.


Elegancki fotel biurowy z elementami drewnianymi, fot. panmajster.pl

Higiena pracy w domu – zasady

Jeśli chcemy wykonywać pracę efektywnie i komfortowo, musimy mieć z tyłu głowy zasady dotyczące higieny pracy. Na home office również przysługuje Ci przerwa w trakcie pracy, a po każdej godzinie spędzonej przed ekranem masz 5 minut na to, aby dać oczom odpocząć. Warto w tym czasie wstać i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, bo nawet najlepszy fotel biurowy nie sprawi, że siedzenie w jednej pozycji przez kilka godzin będzie 100% zdrowe dla naszego kręgosłupa. Pracując w domu, zwróć też uwagę na to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, bo świeże powietrze to dotleniony mózg, który pracuje lepiej.

Pamiętaj, że to drobne rzeczy składają się na to, czy home office będzie wygodną formą pracy, która się sprawdza, czy męczącym i przykrym obowiązkiem.

Similar Posts