Porady

Czy ogrzewanie podłogowe może zastąpić tradycyjne grzejniki?

Czy ogrzewanie podłogowe może zastąpić tradycyjne grzejniki?

Zastanawiasz się czy zainstalować w mieszkaniu grzejniki czy też może zdecydować się na ogrzewanie podłogowe? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Sposobów na ogrzewanie domu czy też mieszkania jest co najmniej kilka. Coraz częściej można spotkać się z instalowaniem w nowych domach ogrzewania podłogowego jako jedynego źródła ciepła. Czy jednak ogrzewanie podłogowe może w całości zastąpić tradycyjne grzejniki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Zacznijmy od tego, że grzejniki i ogrzewanie podłogowe różnią się sposobem emisji ciepła. W przypadku grzejników dochodzi do zjawiska konwekcji czyli ogrzania powietrza które następnie przemieszcza się po danym pomieszczeniu. Natomiast ogrzewanie podłogowe opiera się w całości na rozprowadzeniu ciepła od dołu. Przy podłodze panuje zatem wyższa temperatura niż w rejonach sufitu.

Zalety ogrzewania podłogowego

Skoro znamy już zasadę działania to przyjrzyjmy się zaletom ogrzewania podłogowego. Jest ono na pewno bardzo estetyczne. Dla osób którym przeszkadza dodatkowy element na ścianach w postaci grzejników, ogrzewanie podłogowe może wydawać się bardzo atrakcyjną alternatywą. Dodatkową zaletą ogrzewania podłogowego może być też powiększenie się przestrzeni do zagospodarowania w danym pomieszczeniu. Może się to okazać całkiem korzystne, zwłaszcza w przypadku ciasnych korytarzy lub niewielkich pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni.

Oprócz tego warto odnotować, że nagrzana podłogo utrzymuje znacznie dłużej swoją temperaturę. Efekt ogrzewania nie znika zatem tak szybko jak w przypadku tradycyjnych grzejników. Nawet po wyłączeniu ogrzewania nie zmarzniemy od razu (duża bezwładność tego rozwiązanie ma też jednak minusy, ogrzanie pomieszczenia zabiera więcej czasu).

Ogrzewanie podłogowe jest też korzystne dla alergików. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, podłogówka nie powoduje ruchu powietrza w pomieszczeniu. W konsekwencji ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się różnego rodzaju pyłków.

Wady ogrzewania podłogowego

Nie ma jednak róży bez kolców i ogrzewanie podłogowe ma też swoje wady. Pierwszą jest dużo wyższy koszt instalacji oraz ograniczenia w sposobie wykończenia podłogi. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do płytek. Panele czy wykładzina również wchodzą w grę, ale muszą być w specjalnej wersji, dopasowanej do ogrzewania podłogowego. Trzeba mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe eliminuje możliwość montażu parkietu jako sposobu wykończenia posadzki.

Ogrzewanie podłogowe jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczeń ma jeszcze inne minusy. Jeżeli w łazience nie będzie grzejnika to dużo trudniej będzie zapewnić tam optymalną temperaturę oraz wysuszyć ręczniki.

Podsumowując, według nas ogrzewanie podłogowe powinno stanowić uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania grzejnikami. Łącząc podłogówkę i grzejniki łazienkowe jesteśmy w stanie osiągnąć optymalne rezultaty. Jeżeli szukacie wysokiej jakości grzejników i akcesoriów do ich montażu to warto sprawdzić specjalistyczne sklepy takie jak – https://hydromat.com.pl/

Similar Posts